Produkty

NICZUK - Dlaczego papier niebielony? - NEWS

Dodano 20.03.2023

Od wielu lat Thale podejmuje działania mające na celu ochronę środowiska. Stawiają na oszczędzanie energii, minimalizację odpadów oraz zwiększanie efektywności w wykorzystaniu surowców. Dzięki temu nie tylko chronimy środowisko, ale przede wszystkim ograniczamy koszty działalności naszej firmy. Wśród działań warto wymienić ich stałe dążenie do minimalizacji ilości wydrukowanych papierów. W roku 2022 średnie roczne zużycie ryzy papieru na jednego pracownika wyniosło tylko 1,78 – co oznacza aż 42% mniejszą ilość w porównaniu z rokiem poprzednim.

Tam, gdzie wydruki są konieczne, Niczuk stosuje wyłącznie ekologiczny, niebielony papier. Jest on przyjazny dla środowiska, ponieważ powstaje z procesu recyklingu i 100% makulatury jest używane do jego produkcji. Papier, który używamy, otrzymał wiele certyfikatów, w tym DIN EN ISO 9001, DIN EN ISO 14001, DIN EN 12281, logo Systemu Ekozarządzania i Audytu (EMAS) oraz europejski znak środowiskowy Blue Angel. Badania niezależnych laboratoriów wykazały, że użycie tego papieru nie powoduje żadnych zagrożeń dla środowiska, jest również całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Taki papier ma szary kolor, a rezygnacja z wybielania jest celowym zabiegiem. Producent zrezygnował z zastosowania szkodliwych wybielaczy optycznych na bazie chloru. Podczas procesu wybielania papieru, który odbywa się w wysokiej temperaturze, organiczne związki chloru mogą przekształcić się w niebezpieczne dioksyny, które są silnie toksyczne dla środowiska i zdrowia człowieka. Przemysł celulozowo-papierniczy jest ich największym emitentem. Decydując się na użycie papieru niebielonego, Niczuk przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska.

Używając niebielonego papieru wyprodukowanego z makulatury, dbamy o planetę, ponieważ:

  • Minimalizacja wycinania drzew (wyprodukowanie 1 tony papieru do druku dokumentów wymaga wycięcia aż 24 drzew; papier z makulatury zmniejsza tę liczbę do zera).
  • Wspieranie przetwarzania surowców wtórnych – aż 77% wyrzucanego do kosza papieru biurowego może być przetworzone i użyte do produkcji nowego.
  • Przyczynianie się do zmniejszenia ilości śmieci na wysypiskach – szacuje się, że nawet 40% wszystkich odpadów to papier.
  • Ograniczanie zużycia wody potrzebnej do produkcji papieru. Wyprodukowanie tony papieru z drewna wymaga użycia nawet 200 000 litrów wody. Produkcja papieru z makulatury ogranicza jej zużycie o ok. 25 000 litrów (12,5%).
  • Dbanie o zachowanie równowagi w ekosystemie (1 tona tradycyjnie wytwarzanego papieru z drewna wymaga użycia 46 kg siarki, 159 kg wapna, 131 kg gliny, 49 kg skrobi czy 9 kg barwników).
  • Ograniczamy emisję szkodliwych substancji (CO2 i innych gazów cieplarnianych) do atmosfery.

Staramy się ograniczać emisję szkodliwych substancji, takich jak CO2 oraz inne gazy cieplarniane, do atmosfery. Nasze podejście do ochrony środowiska jest bardzo istotne, dlatego podkreślamy to również w obiegu dokumentów z naszymi klientami i kontrahentami, aby razem działać na rzecz ochrony naszej planety.

Autor: Zespół Instal-Konsorcjum 


Zapraszamy także do obejrzenia filmu:

"Dom 3D z drukarki z pompą ciepła Genia Air 5kW SAUNIER DUVAL (PROJEKT YHNOVA)"

 

Chcesz uzyskać więcej informacji – zapraszamy do kontaktu z ogólnopolską siecią naszych hurtowni, adresy dostępne są pod linkiem: https://ik.pl/hurtownie.