Produkty

Niskotemperaturowe systemy ogrzewania podłogowego

Dodano 17.12.2014

System instalacyjny QIK opiera się na rurze wielowarstwowej PE-RT/AL/PE-RT, rozdzielaczach z mosiądzu lub stali nierdzewnej oraz złączkach zaprasowywanych mosiężnych lub – co stanowi nowość na rynku – zgrzewanych z polietylenu PE-RT. Ostatni z elementów pozwala na montaż instalacji w średnicach 40-75 mm w całości z komponentów z tego samego tworzywa. Zastosowanie złączek z polietylenu umożliwia obniżenie kosztów i zmniejszenie wagi instalacji, co ułatwia pracę przy wykonywaniu instalacji.

System ogrzewania płaszczyznowego QIK charakteryzuje się dużą elastycznością m.in. w zakresie ułożenia pętli. Osiągnięto to głównie przez zastosowanie w warstwie wewnętrznej i zewnętrznej rury QIK wysokiej jakości uszlachetnionego polietylenu (PE) typu RT, co wpływa na brak różnic w naprężeniach między warstwami. Dodatkowym wzmocnieniem instalacji jest wkładka aluminiowa, która zabezpiecza system przed przedostaniem się tlenu z otoczenia, tworząc stabilną barierę antydyfuzyjną.

Produkcja rury QIK odbywa się nowoczesnym zakładzie produkcyjnym zlokalizowanym na terenie Niemiec, przy zachowaniu najwyższych standardów kontroli jakości. Przykładowo dla rury QIK 16x2 testy są wykonywane przy ciśnieniu 28,5 bara i temperaturze 95°C.

Bardzo ważnym elementem są kształtki zaprasowywane QIK. Zastosowano w nich rzadko spotykane na polskim rynku rozwiązanie – kształtki mają bowiem w swojej konstrukcji trzy wykonane z EPDM o-ringi. Dzięki tej technologii połączenia zaprasowywane mogą być wykonywane aż pięcioma różnymi profilami: TH, H, U, RF oraz MT. Doskonałe wykonanie kształtek QIK powoduje, że są rozwiązaniem pewnym i bezpiecznym – używany do produkcji złączek mosiądz typu CW 617N jest podstawowym materiałem stosowanym w armaturze instalacyjnej, który spełnia wszelkie normy do stosowania w instalacjach sanitarnych.

Rozdzielacze systemu instalacyjnego QIK dostępne są w dwóch wersjach, różniących się materiałem wykonania. Pierwsza wykonana jest z rury mosiężnej bezołowiowej w gatunku M63, druga – ze stali nierdzewnej. Rozdzielacze nie zawierają pierwiastków szkodliwych, takich jak ołów, co poprawia trwałość instalacji. Najważniejszą rolą rozdzielaczy QIK jest zapewnienie niezawodnego połączenia elementów, co osiągnięto dzięki unikatowej metodzie wykonywania otworów pod łączniki. Poprzez wypiętrzanie rodzimego materiału rury na zewnątrz i do wewnątrz udało się zwiększyć długość gwintu do sześciu zwojów. Rozdzielacze uszczelniono za pomocą gumy EPDM 70, natomiast do wkładek tłumiących, użytych w belkach rozdzielaczy do uchwytów, użyto miękkiego polietylenu. Próby szczelności rozdzielaczy przeprowadzane są przy ciśnieniu 8 barów, co potwierdza naklejka na belce.

Dzięki zastosowaniu termostatów z siłownikami wszystkie warianty rozdzielaczy QIK (z zaworami regulacyjnymi, rotametrami, do współpracy z termonapędami) pozwalają na indywidualną regulację temperatury w konkretnych pomieszczeniach (płaszczyznach).

Ogrzewanie płaszczyznowe QIK charakteryzuje się możliwością montażu w wielu warunkach, np. na styropianie QIK z ekranem jako ogrzewanie podłogowe, za pomocą klipsów z mocowaniem pętli grzejnych, na płytach z folią polistyrenową z „wypustkami” lub na płytach systemowych z  wyżłobieniami.

Już od dekady system instalacyjny QIK dostępny jest w hurtowniach Instal-Konsorcjum, gdzie za zakupy produktów QIK można otrzymać prasy do kształtek. System QIK objęty jest 10-letnią gwarancją z ubezpieczeniem 3 000 000 €. Elementy systemu posiadają aprobaty techniczne i atesty higieniczne.

Robert Stencel

www.qik.pl