Produkty

POBE - Nowe Ministerstwo Budownictwa - NEWS

Dodano 24.01.2024

Sektor budownictwa stanowi jeden z najważniejszych segmentów związanych z transformacją energetyczną. Relaizacja celów Europejskiego Zielonego Ładu wymaga zaplanowanych, ale i szybkich działań. W tym kontekście powstał postulat utworzenia oddzielnego Ministerstwa Budownictwa. Takie ministerstwo, jako osobny, silny organ, mogłoby skuteczniej realizować zadania związane z efektywnością energetyczną i zrównoważonym rozwojem w branży budowlanej.

Ideę tę popiera nie tylko Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE, ale także Polska Izba Inzynierów Budownictwa, która 6.11.2023 r. opublikowała apel o utworzenie wspomnianego ministerstwa. Wskazane w nim zostało, że obecne rozproszenie kompetencji i marginalizacja sektora budownictwa w ramach istniejących struktur rządowych nie służy efektywnemu zarządzaniu i rozwojowi branży.

9.11.2023 r. apel wystosowali również rektorzy Politechniki Białostockiej, Gdańskiej, Krakowskiej i Rzeszowskiej.

Podstawowe zadania

Sektor budowlany w Polsce odpowiada obecnie za znaczną część emisji gazów cieplarnianych (38%) i zużycia energii pierwotnej (41%), dlatego jego transformacja jest kluczowa dla realizacji narodowych i europejskich celów środowiskowych.

Podstawowe wyzwania, które miałoby na celu rozwiązać nowe ministerstwo, obejmują poprawę efektywności energetycznej budynków, integrację technologii OZE (panele słoneczne i pompy ciepła) i zwiększenie udziału OZE w krajowym miksie energetycznym, rozwój zrównoważonego urbanizmu, w tym wykorzystywnie materiałów budowlanych o niskim śladzie węglowym.

Kwestie prawne

Aby osiągnąć zamierzone cele niezbędne jest wprowadzenie spójnych i aktualnych regulacji prawnych, dostosowanych do nowych technologii i standardów energetycznych.

Obecne przepisy nie nadarzają za tempem rozwoju sektora budownictwa, natomiast założenia Europejskiego Zielonego Ładu wspierane są - i będą - przez coraz bardziej rygorystyczne normy.

Nowe Ministerstwo Budownictwa mogłoby nie tylko koordynować transformację energetyczną i zrównoważony rozwój w sektorze, ale także dokonać niezbędnych zmian i przyczynić się do ogólnego rozwoju gospodarczego kraju, stawiając Polskę na czele zielonej rewolucji w budownictwie.

Wykształcona kadra fachowców

Poza aktualizacją przepisów oraz działaniami na rzecz poprawy efektywności energetycznej i rozwoju sektora, istotna jest także kwestia kształcenia kadr dla branży budowlanej.

Dla przyszłości sektora istotne jest, aby przyszli i obecni pracownicy byli dobrze przeszkoleni na wszystkich poziomach edukacyjnych - od szkolnictwa zawodowego po wyższe.

Na straży zmian

Nowe Ministerstwo Budownictwa, mając na uwadze kompleksowe podejście do rozwoju sektora budowlanego, stawiałoby sobie za zadanie nie tylko skuteczną koordynację działań w celu zwiększenia efektywności i ekologiczności branży, ale także pełniłoby funkcję strażnika, działając w duchu zrównoważonego rozwoju.

 

Autor: Zespół Instal-Konsorcjum


Zapraszamy do obejrzenia filmu:

"Jak chronić systemy grzewcze przed: korozją, szlamem, kamieniem kotłowym oraz glonami?"

 

Chcesz uzyskać więcej informacji – zapraszamy do kontaktu z ogólnopolską siecią naszych hurtowni, adresy dostępne są pod linkiem: https://ik.pl/hurtownie.