Produkty

Pompy ciepła popularniejsze niż węgiel

Dodano 11.07.2022

Obecnie węgiel na polskim rynku osiąga niezwykle wysokie ceny, a na dodatek surowca tego brakuje na składach. Zdobycie go staje się coraz trudniejsze i coraz droższe, a do wydatków dochodzą także koszty transportu. Z tego powodu Polacy coraz częściej sięgają po alternatywne źródło ogrzewania – pompy ciepła.

Jakie zalety mają pompy ciepła?

Pompy ciepła cieszą się dużym zainteresowaniem. Służą do ogrzewania domu, przygotowywania ciepłej wody użytkowej, a nawet podgrzania wody w basenie. W tym celu urządzenia wykorzystują zjawisko odparowywania i skraplania czynnika chłodniczego. 

Pompy ciepła są rozwiązaniem ekologicznym. Oddają energię pozyskaną ze środowiska (nawet 75%) do instalacji c.o. i c.w.u. Pozwalają też przy tym sporo zaoszczędzić. 

Jaką pompę ciepła wybrać?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pomp ciepła. Jednym z nich jest inwersyjna pompa ciepła. Jej zastosowanie to już nie tylko ogrzewanie, ale także chłodzenie, niczym klimatyzacja, co może przydać się latem.

Powietrzne pompy ciepła monoblok to bardzo kompaktowe rozwiązanie, idealne do montażu na zewnątrz budynku. Ich instalacja jest stosunkowo prosta, a samo urządzenie jest lepiej wygłuszone.
Natomiast powietrzne pompy ciepła typu split składają się z dwóch jednostek – jednej w domu, drugiej poza nim. Do ich montażu potrzebny jest specjalista z uprawnieniami, który będzie potrafił nabić czynnik i wyregulować układ chłodniczy. Powietrzne pompy ciepła typu split są jednak tańsze niż wersja monoblok.

Czy pompa ciepła się opłaca?

Koszt końcowy pompy ciepła bywa różny i zależy od czynników takich jak: rodzaj urządzenia, producent, region. Ponadto montaż pompy wymaga wsparcia fachowców. Wydatek oscyluje między 10 tys. a 65 tys. zł. 
Jednakże, wydajność jest tak duża, że z pewnością wynagrodzi wysokie koszty instalacji. Pompy ciepła potrafią osiągnąć od 350% do nawet 550% wydajności. Dla przykładu, kocioł na ekogroszek osiąga tylko 75% sprawności.
Ponadto, uzyskanie dotacji z programu „Czyste Powietrze” pomoże zmniejszyć koszty związane z inwestycją.


Pomimo możliwości wystąpienia wysokich kosztów instalacji, koszty użytkowania są bardzo niskie i sprawiają, że pompy ciepła są jednym z najtańszych źródeł energii. Samo ogrzewanie elektryczne potrafi być nawet 4 razy droższe.
Za duet idealny niektórzy uważają powietrzne pompy ciepła połączone z fotowoltaiką. Oba urządzenia są ekologiczne i generują spore oszczędności.

 

Autor: Sylwia Wilczyńska

 

 

Zapraszamy także do obejrzenia filmu na temat: "Jak prawidłowo dobrać i zainstalować pompę ciepła?"