Pompy ciepła Viteco
Dodano 17.12.2014
Marka VITECO od lat stawia na urządzenia nowoczesne i przyjazne środowisku naturalnemu – mocnymi pozycjami w jej ofercie są pompy ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej: VITECO BPC X6 oraz VITECO HPWT 3.0.
Pompy ciepła VITECO wykorzystują energię cieplną zawartą w powietrzu atmosferycznym bądź wentylacyjnym budynku. Potrafią pozyskać do 80% energii z natury, dzięki czemu obniża się koszt przygotowania c.w.u. nawet do 80% w porównaniu z rozwiązaniami tradycyjnymi. Innowacyjne rozwiązania techniczne sprawiają, że urządzenia charakteryzują się wysokim wskaźnikiem COP (proporcja pomiędzy zużytą do zasilania energią elektryczną a energią cieplną pozyskaną z natury na cele grzewcze), który może wynosić nawet 1:4,5.
Oba urządzenia mogą podgrzać wodę do temperatury 60°C, a w przypadku pompy BPC X6, dzięki wykorzystaniu wbudowanej grzałki elektrycznej o mocy 2 kW, nawet do temperatury 70°C. Pompy ciepła VITECO mogą stać się zatem jedynym źródłem ciepła na potrzeby przygotowania c.w.u. i zabezpieczyć nawet w 100% zapotrzebowanie na ciepłą wodę typowego domu jednorodzinnego.
Największe oszczędności w podgrzewaniu ciepłej wody uzyska się, jeżeli pompa ciepła wykorzystywać będzie ciepłe powietrze wentylacyjne budynku. Wykonując podmieszanie powietrza na wlocie do pompy ciepła, możemy podnieść i ustabilizować temperaturę powietrza zasysanego. Rurociąg zasysający powietrze można prowadzić w taki sposób, by zasysać powietrze z różnych pomieszczeń (np. łazienka, pralnia, kotłownia). Dzięki temu – oprócz podgrzewania c.w.u. – można zrealizować osuszanie, schładzanie bądź nawet wentylację wymuszoną pomieszczeń.
Pompa ciepła VITECO BPC X6
Pompa ciepła VITECO BPC X6 posiada 200-litrowy zbiornik wykonany ze stali nierdzewnej. Urządzenie charakteryzuje się wysoką mocą grzewczą, wynoszącą średnio 3,6 kW, przy niewielkim poborze mocy elektrycznej na poziomie 0,88 kW/h.
Wbudowana w zbiorniku pompy ciepła dodatkowa wężownica o powierzchni 1 m2, wykonana ze stali nierdzewnej, umożliwia podłączenie do niej alternatywnego źródła ciepła (np. kotła gazowego lub olejowego, kotła na paliwa stałe, kominka z płaszczem wodnym, zestawu solarnego, itp.).
Automatyka pompy ciepła VITECO BPC X6 umożliwia sterowanie zewnętrznym źródłem ciepła do podgrzewu wody zgromadzonej w zbiorniku urządzenia w trybie HEATER, który umożliwia alternatywne sterowanie grzałką elektryczną bądź zewnętrznym źródłem ciepła. W przypadku chęci eksploatowania zewnętrznego źródła ciepła wyłączone zostają pompa ciepła oraz grzałka elektryczna, a automatyka pompy przejmuje sterowanie zewnętrznym źródłem (np. pompą cyrkulacyjną obsługującą wężownicę zbiornika).
Łatwy montaż i obsługa urządzenia
Dzięki kompaktowej budowie VITECO BPC X6 wszystkie prace instalacyjne ograniczone są do minimum. Montaż sprowadza się do podłączenia hydraulicznego instalacji wodnej oraz wykonania kanałów doprowadzających i odprowadzających powietrze.
Również obsługa BPC X6 nie sprawia użytkownikowi żadnych kłopotów dzięki wielofunkcyjnemu, intuicyjnemu w obsłudze panelowi sterowania z czytelnym kolorowym wyświetlaczem. Wystarczy tylko raz ustawić żądaną temperaturę wody w zbiorniku!
Na standardowym wyposażeniu znajduje się również dodatkowy panel sterowniczy, który umożliwia sterowanie urządzeniem z innego pomieszczenia niż kotłownia. Takie rozwiązanie zdecydowanie podnosi komfort obsługi, szczególnie gdy pompa ciepła jest zlokalizowana w nisko położonych piwnicach lub odległych pomieszczeniach.
Czas podgrzewu wody
Czas podgrzewu wody zgromadzonej w zbiorniku pompy ciepła VITECO BPC X6 zależny jest od aktualnych warunków atmosferycznych/otoczenia, zadanego poziomu temperatury wody w zbiorniku pompy ciepła, temperatury wody w momencie „startu” urządzenia oraz rozbioru/braku rozbioru wody ze zbiornika pompy ciepła. Przykładowe orientacyjne czasy podgrzewu:
- do temperatury 35°C – 2 h 20 min (tryb Auto), 1 h 30 min (tryb Heater),
- do temperatury 55°C – 4 h 40 min (tryb Auto), 2 h 40 min (tryb Heater),
- do temperatury 70°C – 5 h 40 min (tryb Auto), 3 h 40 min (tryb Heater).
Jeśli w trybie Auto będzie ustawiana temperatura wyższa niż 60°C, wówczas automatycznie dla dogrzania wody uruchamiana będzie dodatkowo grzałka elektryczna. Pompa ciepła bez dodatkowego źródła ciepła wygrzewa wodę do temperatury 60°C.
Powyższych danych nie należy traktować jako parametrów stałych, gdyż są one zależne od zmieniających się warunków pracy pompy ciepła. Wartości te należy traktować orientacyjnie.
Najważniejsze cechy VITECO BPC X6:
- moc grzewcza 3600 W,
- wbudowana dodatkowa grzałka elektryczna o mocy 2000 W,
- wbudowane zabezpieczenie elektryczne chroniące urządzenie przed przepięciami i zwarciami,
- na wyposażeniu termostatyczny zawór bezpieczeństwa [10 bar/90°C],
- zasobnik c.w.u. o pojemności 200 l, wykonany ze stali nierdzewnej,
- dodatkowa wężownica o powierzchni 1 m2, wykonana ze stali nierdzewnej,
- temperatura c.w.u. (bez grzałki elektrycznej): 60°C,
- maksymalna temperatura c.w.u. (z grzałką elektryczną): 70°C,
- zakres temperatur powietrza dla pracy pompy ciepła: od -7°C do 43°C,
- natężenie dźwięku: 45 dB,
- wysokość pompy ciepła: 1670 mm,
- waga pompy ciepła: 69 kg,
- atest higieniczny PZH,
- gwarancja podstawowa: 24 miesiące,
- gwarancja wydłużona: 5 lat (warunkowana corocznymi przeglądami serwisowymi).
Pompa ciepła VITECO HPWT 3.0
Urządzenie to można podłączyć do każdego istniejącego zbiornika. Dzięki temu nadaje się zarówno do realizowania nowych inwestycji, jak i modernizacji istniejących instalacji grzewczych.
Konstrukcja VITECO HPWT 3.0 oparta jest o wymiennik ciepła z czynnikiem roboczym – wodą: Shell in Tube. W wymienniku tym do przepływającej wody oddawane jest ciepło sprężonego czynnika roboczego (R410a). Unikalna budowa wymiennika sprawia, że przy stosunkowo małych wymiarach i objętości może przekazać dużą moc, a co za tym idzie – dużą ilość ciepła. Sprawność układu podnosi wymiennik ciepła parownika pokryty specjalną warstwą hydrofilową, która zapobiega przyleganiu zanieczyszczeń do lamelek wymiennika. Dzięki temu znacznie wzrasta jego efektywność, a tym samym ograniczona zostaje częstotliwość konserwacji.
Pompę ciepła VITECO HPWT 3.0 można podłączyć zarówno do wężownicy wbudowanej w zbiorniku wodnym, jak i bezpośrednio do obiegu wody wodociągowej, gdyż urządzenie posiada atest higieniczny PZH. Różnorodność podłączeń ze zbiornikiem sprawia, że pompa ciepła adaptuje się do wszystkich warunków układu grzewczego i ze wszystkimi zbiornikami c.w.u. Całym systemem zarządza automatyka z czytelnym wyświetlaczem.
Funkcje realizowane w obrębie automatyki:
- programator czasowy ustawiany w 2 przedziałach,
- pełna kontrola temperatur powietrza na wlocie i wylocie z pompy ciepła,
- kontrola temperatury skraplacza pompy ciepła,
- podgląd na wszystkie stany pracy urządzenia,
- funkcja autostartu przy zaniku prądu,
- autotest pompy ciepła (Elektroniczna Samokontrola Urządzenia),
- ochrona kompresora przed tzw. Zimnym Startem (podgrzew oleju),
- cotygodniowe termiczne uzdatnianie wody,
- regulacja odszraniania do -20°C,
- możliwość regulacji zewnętrznej grzałki elektrycznej.
Jerzy Perges