Produkty

Pompy ciepła Viteco

Dodano 17.12.2014

Marka VITECO od lat stawia na urządzenia nowoczesne i przyjazne środowisku naturalnemu – mocnymi pozycjami w jej ofercie są pompy ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej: VITECO BPC X6 oraz VITECO HPWT 3.0.

Pompy ciepła VITECO wykorzystują energię cieplną zawartą w powietrzu atmosferycznym bądź wentylacyjnym budynku. Potrafią pozyskać do 80% energii z natury, dzięki czemu obniża się koszt przygotowania c.w.u. nawet do 80% w porównaniu z rozwiązaniami tradycyjnymi. Innowacyjne rozwiązania techniczne sprawiają, że urządzenia charakteryzują się wysokim wskaźnikiem COP (proporcja pomiędzy zużytą do zasilania energią elektryczną a energią cieplną pozyskaną z natury na cele grzewcze), który może wynosić nawet 1:4,5.

Oba urządzenia mogą podgrzać wodę do temperatury 60°C, a w przypadku pompy BPC X6, dzięki wykorzystaniu wbudowanej grzałki elektrycznej o mocy 2 kW, nawet do temperatury 70°C. Pompy ciepła VITECO mogą stać się zatem jedynym źródłem ciepła na potrzeby przygotowania c.w.u. i zabezpieczyć nawet w 100% zapotrzebowanie na ciepłą wodę typowego domu jednorodzinnego.

Największe oszczędności w podgrzewaniu ciepłej wody uzyska się, jeżeli pompa ciepła wykorzystywać będzie ciepłe powietrze wentylacyjne budynku. Wykonując podmieszanie powietrza na wlocie do pompy ciepła, możemy podnieść i ustabilizować temperaturę powietrza zasysanego. Rurociąg zasysający powietrze można prowadzić w taki sposób, by zasysać powietrze z różnych pomieszczeń (np. łazienka, pralnia, kotłownia). Dzięki temu – oprócz podgrzewania c.w.u. – można zrealizować osuszanie, schładzanie bądź nawet wentylację wymuszoną pomieszczeń.

Pompa ciepła VITECO BPC X6

Pompa ciepła VITECO BPC X6 posiada 200-litrowy zbiornik wykonany ze stali nierdzewnej. Urządzenie charakteryzuje się wysoką mocą grzewczą, wynoszącą średnio 3,6 kW, przy niewielkim poborze mocy elektrycznej na poziomie 0,88 kW/h.

Wbudowana w zbiorniku pompy ciepła dodatkowa wężownica o powierzchni 1 m2, wykonana ze stali nierdzewnej, umożliwia podłączenie do niej alternatywnego źródła ciepła (np. kotła gazowego lub olejowego, kotła na paliwa stałe, kominka z płaszczem wodnym, zestawu solarnego, itp.).

Automatyka pompy ciepła VITECO BPC X6 umożliwia sterowanie zewnętrznym źródłem ciepła do podgrzewu wody zgromadzonej w zbiorniku urządzenia w trybie HEATER, który umożliwia alternatywne sterowanie grzałką elektryczną bądź zewnętrznym źródłem ciepła. W przypadku chęci eksploatowania zewnętrznego źródła ciepła wyłączone zostają pompa ciepła oraz grzałka elektryczna, a automatyka pompy przejmuje sterowanie zewnętrznym źródłem (np. pompą cyrkulacyjną obsługującą wężownicę zbiornika).

Łatwy montaż i obsługa urządzenia

Dzięki kompaktowej budowie VITECO BPC X6 wszystkie prace instalacyjne ograniczone są do minimum. Montaż sprowadza się do podłączenia hydraulicznego instalacji wodnej oraz wykonania kanałów doprowadzających i odprowadzających powietrze.

Również obsługa BPC X6 nie sprawia użytkownikowi żadnych kłopotów dzięki wielofunkcyjnemu, intuicyjnemu w obsłudze panelowi sterowania z czytelnym kolorowym wyświetlaczem. Wystarczy tylko raz ustawić żądaną temperaturę wody w zbiorniku!

Na standardowym wyposażeniu znajduje się również dodatkowy panel sterowniczy, który umożliwia sterowanie urządzeniem z innego pomieszczenia niż kotłownia. Takie rozwiązanie zdecydowanie podnosi komfort obsługi, szczególnie gdy pompa ciepła jest zlokalizowana w nisko położonych piwnicach lub odległych pomieszczeniach.

Czas podgrzewu wody

Czas podgrzewu wody zgromadzonej w zbiorniku pompy ciepła VITECO BPC X6 zależny jest od aktualnych warunków atmosferycznych/otoczenia, zadanego poziomu temperatury wody w zbiorniku pompy ciepła, temperatury wody w momencie „startu” urządzenia oraz rozbioru/braku rozbioru wody ze zbiornika pompy ciepła. Przykładowe orientacyjne czasy podgrzewu:

 1. do temperatury 35°C – 2 h 20 min (tryb Auto), 1 h 30 min (tryb Heater),
 2. do temperatury 55°C – 4 h 40 min (tryb Auto), 2 h 40 min (tryb Heater),
 3. do temperatury 70°C – 5 h 40 min (tryb Auto), 3 h 40 min (tryb Heater).

Jeśli w trybie Auto będzie ustawiana temperatura wyższa niż 60°C, wówczas automatycznie dla dogrzania wody uruchamiana będzie dodatkowo grzałka elektryczna. Pompa ciepła bez dodatkowego źródła ciepła wygrzewa wodę do temperatury 60°C.

Powyższych danych nie należy traktować jako parametrów stałych, gdyż są one zależne od zmieniających się warunków pracy pompy ciepła. Wartości te należy traktować orientacyjnie.

Najważniejsze cechy VITECO BPC X6:

 1. moc grzewcza 3600 W,
 2. wbudowana dodatkowa grzałka elektryczna o mocy 2000 W,
 3. wbudowane zabezpieczenie elektryczne chroniące urządzenie przed przepięciami i zwarciami,
 4. na wyposażeniu termostatyczny zawór bezpieczeństwa [10 bar/90°C],
 5. zasobnik c.w.u. o pojemności 200 l, wykonany ze stali nierdzewnej,
 6. dodatkowa wężownica o powierzchni 1 m2, wykonana ze stali nierdzewnej,
 7. temperatura c.w.u. (bez grzałki elektrycznej): 60°C,
 8. maksymalna temperatura c.w.u. (z grzałką elektryczną): 70°C,
 9. zakres temperatur powietrza dla pracy pompy ciepła: od -7°C do 43°C,
 10. natężenie dźwięku: 45 dB,
 11. wysokość pompy ciepła: 1670 mm,
 12. waga pompy ciepła: 69 kg,
 13. atest higieniczny PZH,
 14. gwarancja podstawowa: 24 miesiące,
 15. gwarancja wydłużona: 5 lat (warunkowana corocznymi przeglądami serwisowymi).

Pompa ciepła VITECO HPWT 3.0

Urządzenie to można podłączyć do każdego istniejącego zbiornika. Dzięki temu nadaje się zarówno do realizowania nowych inwestycji, jak i modernizacji istniejących instalacji grzewczych.

Konstrukcja VITECO HPWT 3.0 oparta jest o wymiennik ciepła z czynnikiem roboczym – wodą: Shell in Tube. W wymienniku tym do przepływającej wody oddawane jest ciepło sprężonego czynnika roboczego (R410a). Unikalna budowa wymiennika sprawia, że przy stosunkowo małych wymiarach i objętości może przekazać dużą moc, a co za tym idzie – dużą ilość ciepła. Sprawność układu podnosi wymiennik ciepła parownika pokryty specjalną warstwą hydrofilową, która zapobiega przyleganiu zanieczyszczeń do lamelek wymiennika. Dzięki temu znacznie wzrasta jego efektywność, a tym samym ograniczona zostaje częstotliwość konserwacji.

Pompę ciepła VITECO HPWT 3.0 można podłączyć zarówno do wężownicy wbudowanej w zbiorniku wodnym, jak i bezpośrednio do obiegu wody wodociągowej, gdyż urządzenie posiada atest higieniczny PZH. Różnorodność podłączeń ze zbiornikiem sprawia, że pompa ciepła adaptuje się do wszystkich warunków układu grzewczego i ze wszystkimi zbiornikami c.w.u. Całym systemem zarządza automatyka z czytelnym wyświetlaczem.

Funkcje realizowane w obrębie automatyki:

 1. programator czasowy ustawiany w 2 przedziałach,
 2. pełna kontrola temperatur powietrza na wlocie i wylocie z pompy ciepła,
 3. kontrola temperatury skraplacza pompy ciepła,
 4. podgląd na wszystkie stany pracy urządzenia,
 5. funkcja autostartu przy zaniku prądu,
 6. autotest pompy ciepła (Elektroniczna Samokontrola Urządzenia),
 7. ochrona kompresora przed tzw. Zimnym Startem (podgrzew oleju),
 8. cotygodniowe termiczne uzdatnianie wody,
 9. regulacja odszraniania do -20°C,
 10. możliwość regulacji zewnętrznej grzałki elektrycznej.

Jerzy Perges

www.viteco.pl