Produkty

Program „Moja Woda” 2023 – co warto wiedzieć? - NEWS

Dodano 23.06.2023

 

Program "Moja Woda" został uruchomiony w 2020 roku przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W poprzednich latach cieszył się ogromną popularnością, dlatego wiele osób zainteresowanych oszczędzaniem wody z pewnością chciałoby skorzystać z niego również w 2023 roku. I oto dobre wieści - możliwość skorzystania z programu nadal istnieje! Uruchomienie programu w tym roku zostało oficjalnie potwierdzone przez rzeczniczkę NFOŚiGW. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dofinansowanie w ramach programu w 2023 roku? Zachęcamy do zapoznania się z tegorocznymi założeniami programu, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Program "Moja Woda" 2023 - kiedy rozpocznie się składanie wniosków?

Tegoroczna edycja programu została potwierdzona, choć na temat jej szczegółów wciąż nie ma zbyt wiele informacji. Zgodnie z uzyskanymi informacjami, nabór wniosków ma rozpocząć się w IV kwartale 2023 roku. Jest to prawdopodobnie jedna z ostatnich szans na skorzystanie z możliwości uzyskania dotacji w ramach tego programu. Planowane zakończenie programu jest przewidziane na rok 2024, jednak w roku 2022 nie odbył się żaden nabór, dlatego warto zdecydować się na udział już teraz, aby nie przegapić okazji do otrzymania znacznego wsparcia finansowego.

Ile można zyskać, składając wniosek o dofinansowanie?

Jeśli chodzi o wysokość dofinansowania, dokładna wartość wciąż nie jest znana. Jednak można się spodziewać, że dopłaty będą zbliżone lub takie same, jak w poprzednich edycjach programu, tj. w 2020 i 2021 roku. W tych latach beneficjenci mogli otrzymać dotację do 80% kosztów kwalifikowanych lub maksymalnie 5000 zł na inwestycję o wartości nie mniejszej niż 2000 zł - dotyczyło to m.in. zbiorników o minimalnej sumarycznej wielkości 2 m3.

Zanim rozpocznie się możliwość składania wniosków o dofinansowanie, warto przypomnieć sobie założenia programu "Moja Woda": jakie są potencjalne korzyści finansowe, kto może ubiegać się o dofinansowanie oraz jakie warunki należy spełnić, aby zostać beneficjentem programu.

Czym jest dofinansowanie w ramach programu „Moja Woda” 2023?

Program "Moja Woda" został zaplanowany na lata 2020-2024. Jakie są główne cele tego programu? Jego głównym założeniem jest ochrona zasobów wodnych poprzez zwiększenie retencji na terenie posesji przy budynkach jednorodzinnych oraz wykorzystywanie zgromadzonej deszczówki i wody roztopowej. Dotacje będą przyznawane osobom, które zainstalują odpowiednie systemy, które umożliwią zatrzymanie wód opadowych na terenie nieruchomości objętej programem, zapobiegając ich odprowadzaniu do kanalizacji miejskiej lub ulic.

Program ten jest reakcją na poważne skutki suszy, które występują w Polsce. Nasz kraj znajduje się w czołówce państw zagrożonych kryzysem wodnym. Wynika to z coraz wyższych temperatur latem oraz nieprawidłowego zarządzania wodami opadowymi.

Priorytetowy program "Moja Woda" oferuje dotacje na budowę i uruchomienie systemów retencji deszczówki. Dzięki tym inwestycjom można znacznie złagodzić skutki suszy oraz nauczyć się odpowiedzialnego gospodarowania wodą opadową, która ma szerokie zastosowanie.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie na budowę instalacji zatrzymujących wody opadowe i roztopowe?

Dofinansowanie na budowę instalacji zatrzymujących wody opadowe i roztopowe może być udzielane z programu "Moja Woda" osobom pełniącym rolę właścicieli lub współwłaścicieli nieruchomości, na której planuje się zainstalować zbiornik na deszczówkę lub innego typu instalację służącą do zbierania wody deszczowej i roztopowej.

Warunkiem uczestnictwa w programie jest stworzenie przydomowej instalacji do zagospodarowania wody opadowej i jej zatrzymania. Dzięki temu programowi beneficjenci mają możliwość uzyskania wsparcia finansowego na zakup zbiornika, koszty związane z jego budową, montażem i uruchomieniem. W ramach programu można uzyskać środki na różne elementy, takie jak przewody odprowadzające wody opadowe z rynien, instalacje służące do nawadniania zgromadzoną wodą, a także zbiorniki podziemne i naziemne.

Warto jednak pamiętać, że aby otrzymać bezzwrotne dofinansowanie, zbudowana instalacja musi pozostawać w sprawnej kondycji przez co najmniej 3 lata od daty podpisania protokołu odbioru końcowego przez beneficjenta i wykonawcę projektu. W tym czasie należy również zachować pełną dokumentację związaną z projektem i eksploatacją instalacji zgodnie z jej przeznaczeniem.

 

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie w tegorocznej edycji programu „Moja Woda”?

Chociaż szczegółowe informacje na temat tegorocznej edycji programu „Moja Woda” są wciąż ograniczone, można przypuszczać, że metoda składania wniosków nie ulegnie znaczącym zmianom. Na podstawie poprzednich lat można zakładać, że osoby zainteresowane uczestnictwem w programie będą musiały złożyć wypełniony i podpisany wniosek elektroniczny za pośrednictwem strony internetowej odpowiedniego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), do którego przynależą. Oczywiście istnieje również możliwość składania wniosków w formie papierowej poprzez wypełnienie i dostarczenie stosownych dokumentów.

 

Autor: Zespół Instal-Konsorcjum 


Zapraszamy także do obejrzenia filmu:

"Tkanina polipropylenowa QIK"

 

Chcesz uzyskać więcej informacji – zapraszamy do kontaktu z ogólnopolską siecią naszych hurtowni, adresy dostępne są pod linkiem: https://ik.pl/hurtownie.