Produkty

"Przyszłość ciepłownictwa w nowym systemie energetycznym" – Walne Zgromadzenie i 20-lecie EHI

Dodano 20.06.2022

Z okazji dorocznego zgromadzenia Ogólnego Europejskiego Przemysłu Ciepłowniczego (EHI), które odbyło się 10 czerwca 2022 roku w Kolonii, zorganizowano konferencję „Przyszłość ciepłownictwa w nowym systemie energetycznym”. Podczas wydarzenia udział wzięli prelegenci z Europejskiej Sieci Operatorów Systemów Przesyłowych Gazu (ENTSOG), Komisji Europejskiej oraz z sektora prywatnego. 

Jakie tematy były poruszane podczas konferencji?

Pierwszy panel konferencji obejmował potencjał zielonych gazów m.in. wodoru, w ogrzewnictwie, a także wyzwania i cele, które pozwoliłyby na jeszcze większy rozwój zielonej elektryfikacji ogrzewnictwa. Prowadzący, w tym, nowy prezes EHI Bertrand Schmitt (BDR Thermea) i Jorgo Chatzimarkakis z Hydrogen Europe, wspólnie doszli do wniosku, że zielone gazy mają duże znaczenie dla opłacalnej i szybkiej dekarbonizacji budynków i dla społeczeństwa, ponieważ są w stanie zapewnić ciągłość dostarczania ciepła, za pomocą różnych źródeł ogrzewania.

Podczas drugiego panelu dyskutowano na temat barier, które utrudniają możliwość zwiększenia elektryfikacji w branży grzewczej. Wspólnie zastanawiano się nad rozwiązaniami, które warto wdrożyć, dzięki czemu elektryfikacja stałaby się jeszcze bardziej opłacalna. Wskazano również, że do takiego działania ważne byłoby również aktywne zaangażowanie konsumentów. 

Jakie wnioski wyciągnięto podczas obu paneli?

  • Szybka i skuteczna dekarbonizacja jest możliwa dzięki podejściu multitechnologicznemu, integracji systemów i dywersyfikacji. 
  • W sektorze ciepłowniczym, jak i w przypadku ekologicznej elektryfikacji należałoby wziąć pod uwagę zdekarbonizowane, ekologiczne gazy, które powinny być promowane. 
  • Największą szansą dla przemysłu ciepłowniczego w Europie są pompy ciepła i hybrydowe instalacje i zrealizowane cele RePowerEU. Uczestnicy wydarzenia doszli do wniosku, że decydenci polityczni nie powinni odrzucać innowacyjnych technologii, które są kompatybilne z Green Deal oraz powinni wspierać rozwój umiejętności, które są ważne dla kolejnych transformacji, np. warto byłoby rozwinąć system kształcenia instalatorów, którzy pracują z systemami grzewczymi.
  • Konsumenci powinni być uświadamiani, że nowoczesne technologie grzewcze są ważne dla dekarbonizacji i nie generują ubóstwa energetycznego.

Podczas sesji administracyjnej Walnego A odbyły się również wybory statutowe i powołano następujących członków na kadencję 2022-2024.

Przewodniczący: Bertrand Schmitt - BDR Thermea Group

Wiceprzewodniczący: Jan Brockmann - Bosch Thermotechnik, Thomas Heim - Viessmann Climate Solutions SE

Członkowie: Paolo Merloni - Ariston Group, Patrick Crombez - Daikin Europe, Paola Ferroli - Ferroli, Pierre-Louis François - Groupe Atlantic, Alberto Montanini - Immergas, Mario Moura - Resideo, François Audo - Riello Group, Federico de' Stefani - SIT, Ilari Aho - Uponor, Norbert Schiedeck - Vaillant Group, Jörg Metzger - Zehnder Group.


Źródło: https://spiug.pl