Produkty

Rynek urządzeń grzewczych w Polsce – podsumowanie I kwartału 2022

Dodano 18.08.2022

Pomimo zawirowań gospodarczych i wojny na Ukrainie, I kwartał 2022 wydaje się dobrym okresem dla branży instalacyjno-grzewczej. Widać było jednak niepewność co do przyszłości i kierunku, w którym rozwinie się gospodarka. Rosnące ceny paliw i surowców (gazu, ropy naftowej i węgla) oraz problemy z brakiem komponentów do produkcji urządzeń spowodowały perturbacje związane z wyborem urządzeń grzewczych. 

W większości głównych grup produktowych wciąż utrzymuje się tendencja wzrostowa, a dynamika napływu zamówień musiała zostać zahamowana poprzez wstrzymywanie ich przyjmowania z uwagi na braki w asortymencie. 

Jak podaje GUS, w I kwartale 2022 roku ogólna produkcja przemysłu była wyższa o 16,7% w porównaniu z analogicznym okresem 2021.

Sytuacja w branży instalacyjno-grzewczej

Ogólne opinie o I kwartale 2022 roku w przypadku branży instalacyjno-grzewczej były dobre, chociaż wskazywano na nieco słabszą dynamikę w porównaniu do poprzednich kwartałów.
Wyniki zakupowe były dość niejednoznaczne, gdyż niektórzy dostawcy odnotowali duży wzrost, a inni spadki, pomimo rozpoznawalności. Wynikać mogło to z kwestii dostępności towaru, podwyżek cen urządzeń czy pogarszających się warunków kredytowych.
Pomimo podwyżek, niektórzy producenci pozwolili klientom na złożenie zamówień i sprzedaż towarów po starych cenach bez względu na terminy odbioru. Producenci mieli jednak problem z terminowością dostaw z powodu braków asortymentowych komponentów skutkujących problemami z wyrobem finalnego towaru.

Przez problemy z realizacją przyłączy gazowych oraz podwyżki cen gazu, część inwestorów wstrzymała się z wymianą starych urządzeń grzewczych na nowe, a nawet występowali do NFOŚiGW o zamrożenie  umów zawartych w ramach programu Czyste Powietrze. Skutkiem tego był wzrost udziału pomp ciepła w całym przedsięwzięciu.
Ponadto, coraz większa liczba producentów kotłów na paliwa stałe rozszerza ofertę właśnie o pompy ciepła. Urządzenia te stały się bardzo popularne, co widać chociażby po ich dominującej pozycji w zapytaniach. 

Utrudnienia w dostępności asortymentu w branży instalacyjno-grzewczej spowodowały, że niszowe marki również osiągnęły spory wzrost. Bardziej zaczęło liczyć się, jakie urządzenie jest dostępne, niż producent. Co więcej, podwyżki cen urządzeń grzewczych wciąż sprawiają, że klienci coraz częściej poszukują tańszych rozwiązań i rezygnują z marek premium.

W I kwartale 2022 roku można było także zaobserwować wzrost zainteresowania panelami PV i dedykowanym osprzętem ze względu na nowe przepisy rozliczania prądu z PV, które zaczęły obowiązywać od kwietnia br. Co ciekawe, firmy fotowoltaiczne coraz częściej oferują kompleksową usługę łączącą panele fotowoltaiczne z pompami ciepła lub kotłami elektrycznymi, aby zabezpieczyć się przed ewentualnym spadkiem popytu na PV.

Sytuacja finansowa firm instalacyjnych na tle I kwartału 2022 utrzymuje się na bardzo dobrym poziomie. Wiele przedsiębiorstw skłonna jest dokonywać przedpłat za zamówiony towar, aby otrzymać zapewnienie co do rezerwacji i terminu dostawy. Wzrost sprzedaży w I kwartale 2022 roku na rynku instalacyjno-grzewczym szacuje się na poziomie 25% wartościowo (głównie ze względu na rosnące ceny towarów). Pojawiają się jednak pewne oznaki spadków na inwestycjach.

Poniżej znajduje się tabela ukazująca tendencje poszczególnych grup produktowych w I kwartale 2022 roku w porównaniu do I kwartału roku 2021:

 

Grupa produktowa

Tendencja I kwartał 2022/I kwartał 2021

Gazowe kotły wiszące ogółem 

+ 8%

Gazowe kotły wiszące kondensacyjne 

+ 10%

Gazowe kotły wiszące konwencjonalne 

- 14 %

Gazowe kotły stojące ogólnie 

+ 4%

Gazowe kotły stojące kondensacyjne  

+ 6%

Gazowe kotły stojące konwencjonalne 

- 40 % 

Gazowe przepływowe podgrzewacze do C.W.U

- 8 %

Olejowe kotły stojące ogólnie

+ 24% 

Olejowe kotły stojące kondensacyjne 

+ 45% 

Olejowe kotły stojące konwencjonalne 

17% 

Kotły na paliwa stałe

b/d 

Kolektory słoneczne

+ 20% 

Pompy ciepła 

+ 72% 

Zasobniki i bufory 

+ 25% 

 

 

Jakie są prognozy?

Pomimo pewnych trudności, branża instalacyjno-grzewcza zaliczyła kolejny dobry kwartał.

Prognozy podają, że jeszcze w 2022 roku sytuacja na rynku surowców i nośników energii powinna się ustabilizować. 
Rosnąca inflacja i coraz większe wydatki nie napawa jednak optymizmem.
Pojawiają się także coraz większe problemy z dostawami komponentów oraz surowców z Chin.

Wyprowadzenie produkcji niektórych podzespołów z Europy przyczyniło się do uzależnienia od dostaw z kierunku wschodniego.

 

Źródło: SPIUG

Autor: Sylwia Wilczyńska

 

 

 

Zapraszamy także do obejrzenia filmu: "Wymagania techniczne i proceduralne przy rozliczaniu prac realizowanych w programie Czyste Powietrze"

 

Zaciekawiło Cię to szkolenie? Zapisz się na nasz newsletter, a otrzymasz więcej przydatnych informacji.