Produkty

Światowy dzień obniżania kosztów energii - NEWS

Dodano 12.01.2023

Szanowni Państwo,

10 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Obniżania Kosztów Energii. Jest to doskonała okazja, aby spojrzeć na swój dom i dokonać w nim elektrycznych porządków. Stale rosnące koszty energii stały się problemem dla wielu z nas. Wystarczy niewiele, aby obniżyć koszty i zaoszczędzić. Oszczędzanie energii ma również wymiar ekologiczny, ponieważ mniejsze zużycie oznacza mniej emisji gazów cieplarnianych i mniej zanieczyszczeń powietrza. Co zrobić, aby pobór energii był mniejszy i jak zmniejszyć rachunki za prąd? Kilka sposobów na to poznamy w tym artykule.

Historia Międzynarodowego Dnia Obniżania Kosztów Energii sięga 1995 roku, kiedy to organizacja Canadian Energy Efficiency Alliance ustanowiła go po raz pierwszy. Data ta została wybrana celowo, ponieważ jest to środek sezonu grzewczego, kiedy dni są krótkie i spędzamy więcej czasu w domach, co prowadzi do zwiększonego zużycia energii.

Używaj, ale nie marnuj! W dzisiejszych czasach coraz więcej urządzeń w naszych domach pobiera energię elektryczną, takich jak czajniki, piekarniki, zmywarki, suszarki, telewizory i komputery. Zmniejszenie zużycia energii jest korzystne zarówno dla naszego portfela, jak i dla klimatu i środowiska. To, co ważne, to używać energii, ale nie marnować jej.

Ministerstwo Klimatu i Polskie Sieci Elektroenergetyczne dążą do promowania oszczędności energii poprzez różnego rodzaju zachęty. Od roku 2023 będziemy mogli skorzystać z dodatkowej zniżki na rachunki za energię elektryczną, jeśli uda nam się obniżyć zużycie prądu o co najmniej 10% w stosunku do roku 2022. Wprowadzona ustawa przewiduje także możliwość uzyskania dodatku energetycznego. Jeśli roczne zużycie energii w 2021 roku było niższe niż 5 MWh, dodatek wyniesie 1000 zł, natomiast dla gospodarstw domowych, które przekroczyły ten próg, przewidziano kwotę 1500 złotych.

 

Autor: Kornelia Chmielewska

 

Zapraszamy również do zapoznania się z filmem :

Immergas - Jak prawidłowo dobrać i zainstalować pompę ciepła?