Produkty

VAILLANT - Dlaczego warto inwestować w pompy ciepła? - NEWS

Dodano 21.02.2023

Pompy ciepła a ochrona środowiska
Z roku na rok nasza świadomość ekologiczna rośnie, a my stajemy się coraz bardziej świadomi potrzeby ochrony środowiska. Jest to konieczne przede wszystkim ze względów zdrowotnych, ale także w trosce o przyszłe pokolenia. Obecnie jednym z głównych problemów ekologicznych jest zanieczyszczenie powietrza. W tym tekście omówimy skuteczne sposoby jego ograniczenia, wykorzystując odnawialne źródła energii, w tym pompy ciepła.

Pompy ciepła jako rozwiązanie ekologiczne dla domów
Nie jest dokładnie znany udział domowych palenisk w kształtowaniu jakości powietrza, ale nie ulega wątpliwości, że stanowią one jedną z głównych przyczyn powstawania smogu. Jakość powietrza zależy od wielu czynników, niektórych spośród nich nie jesteśmy w stanie kontrolować, ale emisja zanieczyszczeń do atmosfery to efekt naszych działań. W dzisiejszych czasach kwestia ekologii odgrywa coraz większą rolę w wyborze rozwiązań budowlanych dla domów jednorodzinnych. Z nadzieją zwracamy więc uwagę na odnawialne źródła energii, takie jak wiatr, woda i słońce, a pompy ciepła stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem.

Jednak co zrobić w przypadku już wybudowanych domów i starego budownictwa? Czy warto wymienić źródło ciepła na pompę ciepła? W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego warto zdecydować się na taką modernizację i jakie korzyści przyniesie ona dla środowiska.

Eko pompy ciepła jako rozwiązanie dla modernizowanych budynków
W przypadku nowych budynków łatwo jest zaplanować źródło ogrzewania i dobrać odpowiednią moc urządzenia. Jednak przy modernizacji starszych budynków, mimo dobrej izolacji, często generowane są wysokie koszty ogrzewania. Zastąpienie starego kotła, np. na węgiel, pompą ciepła nie zawsze jest proste, ponieważ wymaga to przemyślanej instalacji. Jednak warto podjąć to wyzwanie, aby uzyskać ekologiczne i praktycznie bezobsługowe źródło energii, które nie emituje zanieczyszczeń. Dodatkowo, coraz więcej instytucji oferuje dofinansowanie zakupu i montażu urządzeń OZE, zarówno w nowych, jak i starych budynkach.

Pompy ciepła posiadają również wiele innych korzyści. Przy ich pomocy można łatwo sterować pracą urządzenia, będąc poza domem, a samo urządzenie zapewnia bezpieczeństwo użytkowania, ponieważ nie ma ryzyka samozapalenia czy zaczadzenia. W związku z tym, eko pompa ciepła może być dobrym rozwiązaniem dla modernizowanych budynków, ponieważ pozwala na uzyskanie wydajnego, ekologicznego i bezpiecznego źródła ciepła.

Jakie rozwiązanie grzewcze jest odpowiednie dla eko pompy ciepła?
W przypadku wyboru eko pompy ciepła do modernizacji budynków, ważne jest odpowiednie dopasowanie systemu ogrzewania. Jeśli pompa ciepła ma być jedynym źródłem ciepła, należy pamiętać, że najbardziej efektywnie współpracuje z niskotemperaturowym systemem ogrzewania, takim jak instalacja ogrzewania podłogowego. Często w przypadku wymiany starych kotłów na eko pompę ciepła, istniejące instalacje grzewcze są przystosowane do zasilania wodą o wyższej temperaturze, zwykle na poziomie 60-80°C. Jednak pompa ciepła działa optymalnie w niższych temperaturach, na poziomie 35-40°C, a podanie takiej temperatury na grzejniki spowoduje spadek ich mocy grzewczej. W takiej sytuacji można rozważyć wybór wysokotemperaturowej eko pompy ciepła, np. aroTHERM plus, lub wymianę grzejników na większe. Warto również w sytuacji generalnego remontu zastanowić się nad wykonaniem niskotemperaturowej instalacji grzewczej i termomodernizacją budynku, co znacznie obniży zapotrzebowanie na energię do ogrzewania.

Należy jednak pamiętać, że eko pompa ciepła może pomóc w znacznym obniżeniu rachunków za ogrzewanie, ale tylko wtedy, gdy ma zapewnione odpowiednie warunki do pracy. Montaż eko pompy ciepła w źle zaizolowanym budynku, z którego ucieka ciepło, zwykle nie ma sensu.

Ile energii zużywają pompy ciepła?
Moduł wewnętrzny pompy ciepła można zamontować w niemal każdym pomieszczeniu budynku i nie wymaga kotłowni. Stosowany jako urządzenie do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej zapewni komfort użytkownikom i zmniejszy ich potrzebę jakiejkolwiek obsługi. Dodatkowo, jako urządzenie nie emitujące spalin, pomoże ograniczyć negatywny wpływ na środowisko. Zastosowanie pompy ciepła zmniejsza zużycie energii pierwotnej nawet o 50% w porównaniu z innymi systemami grzewczymi. Biorąc pod uwagę zużycie energii pierwotnej, pompy ciepła są jedną z najbardziej efektywnych technologii grzewczych. Poświadcza to między innymi nabycie sprzętu o wysokich klasach energetycznych (A+++, A++, A+). Istotne jest również ograniczanie emisji CO2 (zbyt dużej, by wywołać tzw. efekt cieplarniany), co będzie kontynuowane wraz z rozwojem zielonej energii.

Jaką moc fotowoltaiki dobrać do pompy ciepła?
Połączenie pomp ciepła z technologiami odnawialnych źródeł energii, takimi jak fotowoltaika, może znacznie obniżyć koszty pracy pompy ciepła. W przypadku projektowania takiej instalacji należy określić, jaką moc fotowoltaiki potrzeba, aby zasilać pompę ciepła. W budynkach, w których już zainstalowana jest pompa ciepła, można odczytać dane dotyczące zużycia energii za pomocą nowoczesnych regulatorów. Natomiast dla nowych budynków należy wykonać dokładne obliczenia cieplne lub zlecić wykonanie audytu energetycznego, który pomoże dobrać moc pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej.

Należy pamiętać, że ilość energii zużywanej przez pompę ciepła zależy od efektywności energetycznej SCOP, którą można obliczyć za pomocą specjalnych kalkulatorów dostępnych online. Decydując się na zakup pompy ciepła, nie tylko oszczędzasz na rachunkach za energię, ale również przyczyniasz się do ochrony środowiska przed szkodliwymi substancjami i poprawy jakości powietrza wewnętrznego i zewnętrznego. Bez względu na rodzaj pompy ciepła, jeśli jest ona dobrze dobrana i zainstalowana, zapewni ona nie tylko komfort cieplny, ale również korzyści dla środowiska i zdrowia ludzkiego.

Źródło: vaillant.pl
Autor: Zespół Instal-Konsorcjum 


Zapraszamy także do obejrzenia filmu:

"aroTHERM plus – nowe ekologiczne pompy ciepła – Vaillant Polska"

 

Chcesz uzyskać więcej informacji – zapraszamy do kontaktu z ogólnopolską siecią naszych hurtowni, adresy dostępne są pod linkiem: https://ik.pl/hurtownie.