Produkty

VITECO - Kotły pelletowe EG PELLET z dofinansowaniem z programu Czyste Powietrze - NEWS

Dodano 23.08.2024

Nie tak znowu dawno, bo trochę więcej niż 2 lata temu, wydać by się mogło, że to koniec kotłów stałopalnych. Również tych na biomasę – drewno oraz pellet. Że już nikt nie ma ochoty chodzić do kotłowni, rozpalać w kotłach na drewno, że to koniec z wysypywaniem pelletu z worków do zasobnika paliwa. Że nadszedł już ten czas totalnego błogiego lenistwa i 100% bezobsługowości kotłowni domowych. Że to czas na pompy ciepła (względnie: ogrzewanie elektryczne) i że teraz wystarczy jedynie monitorować poprzez aplikację stan pracy nowoczesnego urządzenia i opłacać rachunki za zużycie energii elektrycznej. Mowa oczywiście w dużej mierze o nowoczesnym budownictwie, ale także o modernizowanych instalacjach w starszych już budynkach mieszkalnych.

I choć w branży grzewczej kursy są już dawno wyznaczone i z dużą przewidywalnością można powiedzieć, jakie w danym sezonie będą nastroje i trendy, to wydarzyło się jednak to, że niemożliwe stało się możliwym, a o wszelkich przewidywaniach, targetach producentów i dostawców urządzeń grzewczych można było po prostu zapomnieć.

Wojna na Ukrainie, podwyżka cen energii elektrycznej, uznanie biomasy za energię odnawialną, spadek ceny pelletu oraz ogromna podaż pomp ciepła sprawiły z dnia na dzień, że rynek urządzeń grzewczych w Polsce zatrzymał się. Przestało się sprzedawać wszystko. I gdy jakiś czas potem (mocno skracając niniejszą historię) rynek zaczął się budzić do życia, okazało się, że do łask wracają „stare” i sprawdzone źródła ciepła – kotły na paliwa stałe (w postaci kotłów na pellet, kotłów zgazowujących drewno, kominków i „kóz” na drewno), kotły gazowe oraz układy hybrydowe, np. pompy ciepła w układzie hybrydowym z kotłem na paliwo stałe. Jasnym stało się, że Polki i Polacy nie chcą już (lub też: boją się) bazować na jednym źródle ciepła w swoich gospodarstwach domowych, że mile widziane są zatem układy hybrydowe, instalacje magazynujące energię cieplną, że mile widziane są źródła ciepła oparte na energii z paliw stałych.

W tak zwanym „międzyczasie” zniknęły z Programu CP dotacje na kotły na tzw. ekogroszek, co dodatkowo wyjaśniło sytuację. Wybór stał się dość prosty zarówno dla użytkowników montujących urządzenia grzewcze w nowych domach, jak i tych, którzy zdecydowali się modernizować swoje dotychczasowe kotłownie: kocioł na biomasę lub pompa ciepła. No i oczywiście kocioł gazowy, choć już powszechnie zaznaczono, że jego montaż będzie możliwy tylko do określonej daty.

Na początku 2024 roku jasnym stało się, że popularność pomp ciepła i kotłów na biomasę w Programie Czyste powietrze jest sobie równa, ale już dwa miesiące potem – w marcu 2024 r. – okazało się, iż liczba wniosków na dofinansowanie zakupu kotłów na biomasę znacznie przewyższyła ilość wniosków składanych na dofinansowanie zakupu pomp ciepła (46% - kotły na biomasę, 29% - pompy ciepła).

Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów (zwana potocznie Listą ZUM) w ramach warunku koniecznego do uzyskania dotacji na zakup urządzenia (obecność na liście – warunek konieczny) usystematyzowała wszelkie grzewcze urządzenia dostępne na rynku – w jednym miejscu została zebrana baza urządzeń, ich dokumentacja, certyfikaty i atesty, a siłą rzeczy na liście nie znalazły się urządzenia albo niespełniające obowiązujących wymagań, albo posiadające wątpliwego pochodzenia certyfikaty i atesty.

Trochę historii w mocno telegraficznym skrócie – dla totalnego laika.

A jak jest dzisiaj? Otóż właśnie – dzisiaj możecie mieć Państwo pewność, że kocioł pelletowy to dobry wybór. Dobry wybór „na tu i teraz”, a także i na przyszłość, bo biomasa (w formie pelletu chociażby) jest w całej Unii Europejskiej uznana za odnawialne źródło energii, a urządzenia do jej spalania (kotły) uznane za urządzenia przyjazne środowisku i podlegające wszelakim dotacjom.

Wszystkie kotły pelletowe VITECO serii EG o mocach 8-60kW znajdują się na liście ZUM, podlegają dotacjom, posiadają emisję pyłów <20mg/m3. To sprawdzone modele, które są na rynku urządzeń grzewczych od wielu lat. W międzyczasie urządzenia podlegały wielu zabiegom modernizacyjnym i racjonalizatorskim tak, aby dziś móc z całą mocą stwierdzić, że to sprawdzone urządzenia, którymi warto się zainteresować.