Zakaz montażu kotłów gazowych i wykorzystywania gazu w ogrzewnictwie – prawda czy fałsz? – artykuł opublikowany w Biuletynie IK Edycja WIOSNA-LATO 2022 (nr 115)
Dodano 29.06.2022
Coraz częściej w ostatnim czasie w Internecie pojawiają się informacje na temat wprowadzenia zakazu montażu kotłów gazowych i możliwości wykorzystania gazu w instalacjach grzewczych. Osoby bazujące tylko na takich źródłach wiadomości narażone są na niepokój i często wstrzymują się od modernizacji systemu grzewczego, a więc wymiany starych kotłów na nowe, gazowe. Konsekwencją tego jest zaprzestanie walki o zdrowsze środowisko naturalne. Co jest prawdą a co fałszem? Dowiesz się z poniższego materiału.
Jak brzmią przepisy odnośnie zakazu użytkowania kotłów gazowych?
Aktualnie nie istnieje żaden akt prawny, który w przyszłości ma zakazać użytkowania kotłów gazowych. Obecne przepisy nie uwzględniają zapisu, który mówiłby o tym, że po 2027 roku urządzenia grzewcze miałyby zniknąć z budynków. Skąd więc w mediach pojawiają się takie informacje? Przyczyną jest interpretacja dwóch przepisów:
-
W projekcie REPowerEu Komisja Europejska oświadczyła, że wyjdzie z pomysłem zakazu „samodzielnie instalowanych kotłów na paliwa kopalne” od 2029 roku. Chodzi o zmiany w ekoprojekcie, jednakże Komisja nie przygotowała jeszcze żadnego dokumentu ustawodawczego. Państwa uczestniczące w ekoprojekcie, będą mogły poddać w wątpliwość ten pomysł np. podczas głosowania czy forum konsultacyjnego, co może doprowadzić do braku zgody na takie działanie.
-
W mediach przewija się również data – 2027 roku, który miałby przypieczętować zakaz użytkowania urządzeń grzewczych. Chodzi o zapis propozycji Komisji Europejskiej w ramach nowelizacji zapisów dyrektywy o efektywności energetycznej EPBD, który mówi: brak wsparcia dla „kotłów zasilanych paliwami kopalnymi” od 2027 r.
Jak widać powyżej, na razie nie istnieje żaden dokument, który zakazywałby stosowania urządzeń gazowych. Mówiono o tym na poziomie kilku członkowskich państw, jednak nie było to w żaden sposób zobowiązujące dla Unii Europejskiej. Wciąż trwa dyskusja nad zapisami i dalszym postępowaniem.
Informacje o zakazie stosowania urządzeń gazowych są więc tzw. „fake newsami” i biorą się z różnych interpretacji samych propozycji, aby podkręcić medialny szum. Dodatkowo państwa członkowskie, które opowiedziały się w sposób pozytywny, co do zakazu użytkowania urządzeń gazowych, same nie działają zgodnie ze swoimi założeniami.
Nawet jeśli po 2029 roku taka ustawa weszłaby jednak w życie, to nie zakazywałaby montażu kotłów gazowych w układzie hybrydowym, czyli w zestawieniu z pompami ciepła czy kolektorami słonecznymi, przez wzgląd na zapotrzebowanie cieplne i stan budynków.
Czy warto dziś rezygnować z gazowych urządzeń grzewczych?
Aktualnie rezygnowanie z gazowych systemów grzewczych nie jest najlepszym pomysłem. Oczywiście dobrze jest ograniczyć zużycie paliw kopalnych, w tym m.in. gazu ziemnego, do czego przekonuje również Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, jednak cały ten proces powinien przebiegać w sposób przemyślany. Zbyt szybkie odcięcie społeczeństwa od tego modelu grzewczego mogłoby generować większe ubóstwo energetyczne oraz zaburzyć bezpieczeństwo energetyczne użytkowników. Aby zachować bezpieczeństwo energetyczne i osiągać cele związane z dekarbonizacją, należy stopniowo ograniczyć stosowanie paliw kopalnych.
Jednym z najlepszych sposobów na to, jest inwestowanie w instalacje hybrydowe, gdzie występuje technologia opierająca się na odnawialnych źródłach energii. To prawda, że pompy ciepła stają się coraz bardziej powszechne w dzisiejszym budownictwie, jednakże na przestrzeni lat potrzebne będą jeszcze instalacje połączone z urządzeniami gazowymi. Będą one tańsze dla obywateli Unii Europejskiej, a także dopasowane do aktualnych budynków, które pełną modernizację będą mogły przejść za kilka lat. Dodatkowo ogrzewanie gazowe odciąży sieć elektryczną, co pozwoli zaoszczędzić pieniądze na wzmocnienie sieci elektrycznej i przełoży się na wzrost mocy wytwórczych.
W kolejnych latach urządzenia gazowe będą o wiele bardziej efektywne, ponieważ zostaną połączone m.in. z pompami ciepła czy kolektorami słonecznymi. Dodatkowo korzystać będą z zielonych gazów, m.in. zielonego wodoru i biometanu, bez względu na warunki atmosferyczne. W konsekwencji trzeba będzie w jak najszybszy sposób wprowadzić zielone gazy do miksu energetycznego, aby móc obniżyć emisję CO2 przez zmniejszenie zużycia gazu ziemnego.
Jakie urządzenia grzewcze będą mogły krążyć w obiegu Unii Europejskiej po 2027 roku?
To, jakie urządzenia grzewcze będą mogły być instalowane na terenie UE po 2027 roku, zależne jest od decyzji państw członkowskich. Z pewnością po tym roku potrzebne będą urządzenia zapewniające bezpieczeństwo energetyczne i spełniające cele dekarbonizacji. Podstawowym założeniem jest wzrost efektywnej elektryfikacji poprzez zastosowanie pomp ciepła i instalacji hybrydowych. W przypadku gazowego paliwa potrzebne są urządzenia, które nie generują dużego zużycia gazu i mogą współpracować z instalacjami bazującymi na odnawialnych źródłach energii. Dzięki temu wszystkie urządzenia gazowe, będą mogły wykorzystywać biometan, a 20% spośród nich pozwoli na udział mieszanki wodoru i metanu. Ze strony SPIUG wyszedł pomysł, aby urządzenia grzewcze po 2029 roku umożliwiały konwersję na wykorzystanie wodoru w 100%. O jeszcze większe zużycie można zawalczyć dzięki połączeniu tych technologii z energią słoneczną. W przypadku miksu energetycznego swoją pozycję umocnią również nowoczesne kotły na biomasę. Dodatkowo wygeneruje się wzrost wykorzystania ciepła z kolektorów słonecznych do ogrzewania pomieszczeń, ale i przygotowywania ciepła w przemysłowych procesach.
Bardzo ważną kwestią jest także to, że odbiorcy końcowi, powinni mieć możliwość finansową zakupu takich urządzeń. W tym przypadku może sprawdzić się system zachęt, który powinien objąć urządzenia dostępne w przyszłości, dzięki którym możliwe będzie zaopatrzenie się w wystarczającą ilość energii cieplnej, zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia powietrza, a także możliwość sfinansowania zakupu.
Autor: Małgorzata Buchkovska
Źródło: Na podstawie SPIUG (Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych)
Zapraszamy do zapoznania się z tematycznym szkoleniem: Akademia IK dla Profesjonalistów - webinarium dotyczące nowych kotłów gazowych Beretta Quadra C/R.