Produkty

Zakaz sprzedaży kotłów gazowych od 2029r.

Dodano 26.05.2022



Komisja Europejska planuje od 2029 wprowadzić zakaz sprzedaży kotłów gazowych (za wyjątkiem urządzeń hybrydowych czyli takich w których pracę pompy ciepła wspiera kocioł gazowy). Czeka nas zatem prawdziwa rewolucja w podejściu do sposobów ogrzewania naszych domów ze względu na specyfikę pracy samej pompy ciepła która największe wydajności osiąga przy jak najniższym parametrze grzewczym. Warto już za tym dzisiaj pomyśleć budując swój dom o optymalizacji ogrzewania podłogowego pod niski parametr grzewczy tak by późniejsze rachunki za ogrzewanie były jak najniższe.

 

Co jest celem tego działania ?

Zwrot UE w kierunku pomp ciepła wynika z działania na rzecz zmniejszenia zużycia gazu ziemnego do ogrzewania i chłodzenia domów, budynków i przemysłu. W opublikowanym dokumencie, KE wyznacza cel: podwojenia tempa instalowania pomp ciepła. Komisja zwraca również uwagę na konieczność zwiększenia produkcji tych urządzeń na rynku europejskim oraz proponuje wprowadzenie ułatwień dostępu do finansowania pomp.

  • Jako średnioterminowe działania REPowerEU, związane z pompami ciepła KE proponuje:
  • Zaproponowanie zwiększenia celu w zakresie energii odnawialnej do 45% z proponowanych obecnie 40%.
  • Zwiększenie wiążącego celu w zakresie efektywności energetycznej do co najmniej 13% do 2030 r. w stosunku do poziomu z 2020 r., z obecnych 9%.
  • Utworzenie zakrojonego na szeroką skalę „partnerstwa na rzecz umiejętności”, które powinno pomóc w szkoleniu ludzi do pracy w branży pomp ciepła.

W towarzyszącym komunikacie „EU Save Energy” Komisja proponuje szereg środków mających na celu przyspieszenie i zachęcenie do wdrożenia pomp ciepła, takich jak surowsze wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków, zmiany w wymogach ekoprojektu, które powinny doprowadzić do zaprzestania stosowania „samodzielnych” kotłów na paliwa kopalne, najpóźniej do 2029 r. Dopuszczalne będzie zastosowanie wysokoefektywnych rozwiązań hybrydowych, czyli pomp ciepła z kotłami gazowymi. W dokumencie zapowiedziane jest też zaostrzenie wymagań dotyczące efektywności energetycznej nowych budynków.