Produkty

FAQ - REKUPERACJA

 

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na nie - rekuperacja:

Tak! Rekuperacja chroni przed smogiem, ale i innymi zanieczyszczeniami pochodzącymi z zewnątrz. Dzięki temu, że odpowiada ona na stałą wymianę wewnętrznego, użytego powietrza na świeże, domownicy mogą cieszyć się lepszym samopoczuciem i zdrowiem. Powietrze z wnętrza pomieszczeń usuwane jest na zewnątrz, a świeże powietrze z zewnątrz, zanim trafi do wnętrz, jest filtrowane z zanieczyszczeń, w tym ze smogu. Wszystko jednak uzależnione jest od zamontowanego w rekuperatorze filtra. Przeważnie montowana jest klasa podstawowa G4, zatrzymująca ponad 90% zanieczyszczeń grubszych, czyli posiadających cząsteczki > 10 mikrometra. Zaleca się montowanie filtrów dokładniejszych o klasie F7, które lepiej zatrzymują mniejsze cząsteczki nawet o wymiarach od 0,3 do 1 µm. Dodatkowo można skorzystać z elektrycznego urządzenia antysmogowego, które montowane jest w kanale nawiewnym i nie ma wpływu na pracę systemu wentylacyjnego. Sprzęty te oczyszczają powietrze zewnętrzne w 100% z cząsteczek grubszych i w 99,94% z cząsteczek mniejszych. W tym miejscu warto wspomnieć, że w składzie smogu znajdują się cząsteczki, których wielkość nie przekracza 2,5 µm i pył PM10. Wdychanie tych substancji stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia.

Zainstalowanie w domu rekuperacji nie wymaga pozwolenia na budowę. Taka zmiana powinna być jednak zapisana w księdze budowy, aby było to uregulowane. Wielu inwestorów decyduje się na zamontowanie rekuperacji, podczas gdy dom jest już wybudowany. Jednak najlepiej zaplanować taką zmianę jeszcze podczas wczesnego etapu budowy. Wówczas nie ma konieczności budowy kominów i szachtów niezbędnych dla wentylacji grawitacyjnej. Ile będzie kosztować instalacja rekuperacji i rekuperatora, jeżeli projekt mojego domu posiada ok. 250 m2, ma parter i piętro, w których składzie znajduje się 6 pokoi, 2 łazienki i kuchnia? Nie da się jednoznacznie określić, ile będzie kosztować montaż rekuperacji w danym budynku bez rzutów poszczególnych kondygnacji budynków. Dodatkowo powinny zostać podane dane odnośnie dokładnego wymiaru budynku i dokładnego opisu pomieszczeń. Jeżeli potrzebna jest fachowa pomoc w wycenie, zawsze warto zasięgnąć pomocy od kogoś, kto od lat zajmuje się montowaniem rekuperacji. Zachęcamy do skontaktowania się naszymi doradcami, którzy z pewnością odpowiednią na zadane pytania i rozwieją wątpliwości.

O ofertę na montaż rekuperacji, warto poprosić jeszcze na etapie projektowania domu. Dzięki temu:

  • Nie zbudujesz kominów, które są niezbędne, ale dla wentylacji grawitacyjnej, co pozwoli Ci zaoszczędzić trochę grosza.
  • Niepotrzebne będą Ci okna dwuskrzydłowe. Lepiej zainwestować w szklenia stałe, które nie dość, że są tańsze, to jeszcze dodają więcej światła.
  • Zaprojektujesz najlepsze miejsce na montaż rekuperatora, który powinien być instalowany w izolowanym pomieszczeniu, aby nie przeszkadzał domownikom podczas pracy.
  • Instalacja rekuperacyjna powinna być ukryta pod odpowiednią grubością stropu. Dzięki wcześniejszemu projektowi montażu zadbasz o to, aby grubość ta była najbardziej optymalna.
  • Czerpnia i wyrzutnia powietrza będą umieszczone w najlepszym miejscu.
  • Aby zamontować rekuperację, należy wiercić i kuć w ścianach. Unikniesz podwójnej pracy, jeśli wcześniej uzyskasz plan montażu urządzenia.
  • Jeżeli już teraz zastanawiasz się nad instalacją rekuperacji w swoim domu, a nie masz jeszcze projektu, lepiej wybierz taki, który posiada już w projekcie wszelkie elementy potrzebne do zainstalowania rekuperacji.

 

Niezależnie od tego, czy w danym domu umieszczona jest rekuperacja, okap kuchenny powinien działać. Należy pamiętać, że instalacja wentylacyjna pracuje w trybie ciągłym, a okap kuchenny w okresowym. Warto również skorzystać z rozwiązania, które nie wymaga podłączania okapu kuchennego do instalacji, ponieważ wtedy instalacja dłużej pozostanie czysta.

Nie ma przeciwwskazań, aby zamontować rekuperację w domach, w których znajduje się kominek lub piec na ekogroszek. Należy jednak pamiętać, że kominek powinien posiadać zamkniętą komorę spalania i doprowadzenie powietrza do spalania za pośrednictwem niezależnego przewodu zewnętrznego. Dodatkowo kominek musi zostać wyposażony w komin spalinowy służący do odprowadzania spalin.

Zgodnie z przepisami budowlanymi, w garażu powinno się wykonać wentylację grawitacyjną. Jeżeli w kotłowni znajduje się piec C.O. o standardowej konstrukcji, to sytuacja jest taka sama. Natomiast, gdy posiadamy piec z zamknięta komorą spalania, wówczas kotłownia może zostać podłączona do systemu rekuperacji.

Warto zamontować okap kuchenny, z klapą zwrotną. Powinno się zainwestować w taki model, który będzie wyrzucać powietrze znad kuchenki przez dodatkowy, niezależny przewód na zewnątrz obiektu.

W nowopowstałych budynkach przeważnie pojawia się dość dużo wilgoci na oknach. Jednak trwa to od jednego do dwóch lat. Zjawisko to nazywane jest wilgocią technologiczną. Wówczas budynek oddaje tyle wilgoci, że nawet wentylacja, która pracuje w trybie ciągłym, nie jest w stanie usunąć nadmiaru pary wodnej. Istnieją dwa rozwiązania tego problemu. Pierwszy to zwiększenie wentylacji obiektu przez okres kilku tygodni. Drugie rozwiązanie to zainwestowanie w osuszacz kondensacyjny. Jeżeli już dojdzie do stabilizacji poziomu wilgoci w budynku, nie powinno już panować wyższe zawilgotnienie.

Warto wiedzieć, że kominek współpracujący z rekuperacją, nie powinien mieć żadnego wpływu na pracę samego rekuperatora. Dodatkowo system rekuperacji powinien działać niezależnie od kominka. Nawet jeśli rekuperacja nie będzie podłączona do kominka, to powinna ona zadbać o prawidłowe rozprzestrzenienie ciepła w domu. Nie powinno się łączyć rekuperacji z kominkiem, ponieważ nie sprzyja temu wysoka temperatura urządzenia grzewczego. Mogłoby to spowodować uszkodzenie wymiennika ciepła. Należy pamiętać, że kominek powinien być wyposażony w niezależny kanał, który będzie doprowadzał powietrze do komory spalania. Wówczas nie dojdzie do zaburzenia równowago wentylacji nawiewno-wywiewnej. Są to kominki z zamkniętą komorą spalania.

Urządzenie, jakim jest rekuperator, składa się z wymiennika ciepła rekuperatora, wentylatorów i całej automatyki. Jego praca polega na wyrzucaniu na zewnątrz powietrza zużytego i zasysanie przefiltrowanego powietrza z zewnątrz do wnętrza pomieszczeń. Na tym etapie dochodzi również do wymiany energii cieplnej przez zasysane i wydalane strumienie powietrza.

Zadaniem rekuperatora nie jest ogrzewanie pomieszczeń. Opiera on swoje działanie na wentylacji domowych pomieszczeń, wciąż dostarczając świeże powietrze. Istnieje jednak możliwość podłączenia nagrzewnicy elektrycznej lub wodnej, aby rekuperator mógł pełnić funkcję grzewczą. Jednak biorąc pod uwagę klimat panujący w Polsce, warto zainwestować w niezależną wentylację i urządzenie grzewcze.

Rekuperator najczęściej montowany jest na poddaszu, garażu i kotłowni. Czasem inwestorzy wybierają do jego instalacji inne pomieszczenia gospodarcze np. spiżarnię lub garderobę. Warto jednak wiedzieć, że urządzenie to nie może być instalowane w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura niższa, niż 8 st. C.

W przypadku wymiennika krzyżowego powietrze wywiewane i nawiewane przechodzi przez wąskie przewody pod kątem prostym, jednak strumienie nie mieszają się ze sobą. Wymiennik jest nieruchomy i zainstalowany w centrali. O ruch powietrza w jego wnętrzu dbają wentylatory. Na podobnej zasadzie działa wymiennik obrotowy, jednak w jego przypadku obraca się cały rdzeń. Wydajność wymiennika krzyżowego waha się od 60 do 75% a wymiennika obrotowego od 82 do 85%. Dziś wymienniki obrotowe stosowane są również w domach, jednak wcześniej wykorzystywane były w warunkach przemysłowych. Wymiennik przeciwprądowy posiada konstrukcję podobną do wymiennika krzyżowego. Jednak przepływ powietrza zachodzi tu w trochę inny sposób. W wymienniku przeciwprądowym powietrze przepływa w przeciwnych kierunkach i także nie miesza się ze sobą. Dzięki temu sprawność wymiennika wynosi do 96%.

Montaż rekuperacji warto rozpocząć na etapie projektu lub stawiania fundamentów. Dobrym momentem jest również czas, kiedy dom jest stanie surowym zamkniętym, przed nałożeniem tynków.

Montażem rekuperacji powinna zająć się osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje. Dzięki temu można uniknąć wielu solidnie kosztujących błędów.

Dodatkowa grzałka ma zapobiegać zamarzaniu wymiennika znadującego się w rekuperatorze. Inaczej nazywany jest nagrzewnicą wstępną. Zamiast grzałki, zainstalowana w urządzeniu może być spirala elektryczna zamontowana w kanale powietrza nawiewanego. W standardzie część ta występuje w nowszych rekuperatorach. Natomiast w starszych egzemplarzach, trzeba tę część dokupić.

Takie rozwiązanie nie jest wskazane. Chodzi o to, aby w domu zapewniony był swobodny przepływ powietrza. Dlatego też należy zachować podcięcia w drzwiach na ok. 1 cm. Ewentualnie można wykonać otwory w drzwiach, które zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź zakładkę z poradami!

jjj Powrót do FAQ