Produkty

Ile kosztuje rekuperator?

Dodano 07.09.2021

Każdy, kto słyszy o rekuperacji, w pierwszym momencie przeważnie zastanawia się nad jej kosztem, często źle oceniając go przez brak dostatecznego doświadczenia i wiedzy na temat tego urządzenia. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak kształtuje się pełna cena rekuperacji, czyli ile trzeba zainwestować w mechanizm, jakie są koszty eksploatacyjne, jak dużo energii zużywa rekuperator, ile kosztuje jego montaż i najważniejsze – kiedy i czy w ogóle koszt rekuperacji się zwraca. Dodatkowo dowiesz się również, dlaczego bez rekuperacji, nie zaoszczędzisz pieniędzy.


 

Z artykułu dowiesz się:

 

  1. co się składa na koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
  2. jak kształtuja się dodatkowe koszty zwiazane zakupem rekuperacji?
  3. ile kosztuje rekuperacja z odzyskiem ciepła
  4. jaka jest oszczędność na rekuperacji

 


 

Koszt mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła – co się na niego składa?

 

Koszt rekuperacji kształtuje jej założenie oraz eksploatacja. Inwestuje się bowiem w projekt, samo urządzenie i jego montaż. Eksploatacja polega na zużyciu energii przez to urządzenie, wymianie filtrów oraz przeglądach i serwisowaniu. Podchodząc do tego w sposób szczegółowy, koszty kształtują się w następujący sposób:

  • projekt – jego koszty zależą od tego, czy chcesz, aby firma przygotowała tylko sam projekt, czy również zajęła się montażem, serwisem i dostawą rekuperacji; jeżeli interesuje Cię tylko pierwsza opcja, przeważnie musisz liczyć się z kosztem wynoszącym około 500 zł; w drugim przypadku projekt rekuperacji jest darmowy, ponieważ wybierasz pełną usługę.

  • Rekuperator – cena rekuperatora może wynosić od 2 do kilkunastu tysięcy złotych; wpływa na nią przede wszystkim: marka, jakość, parametry, wydajność, dodatkowe funkcje czy automatyzacja; najlepsze rekuperatory przekraczają wydajność na poziomie 90% odzysku ciepła; duży stopień automatyzacji również przyczynia się do zwiększenia ceny urządzenia; modele w pełni zautomatyzowane są w stanie same określić jakość powietrza i zapewniają pracę rekuperatora na takim poziomie, aby sam zapewniał odpowiednią ilość powietrza w danym pomieszczeniu; im więcej osób w domu, tym intensywniej będzie pracował nad wymianą powietrza na świeże. 

  • Dodatkowe akcesoria – do ceny samego rekuperatora należy również doliczyć koszt dodatkowych akcesoriów, np. kształtek, rozdzielaczy, kanałów i sam montaż instalacji; do tego dochodzą tłumiki, kratki, sterownik oraz czerpanie zewnętrzne i wewnętrzne; ciężko jednak określić jak będzie kształtowała się ostateczna ich cena, ponieważ dopiero podczas montażu instalacji można konkretnie określić jakie materiały będą niezbędne. 

  • Dodatkowe funkcje – to, jakie funkcje będzie posiadał rekuperator, zależy tylko do Ciebie; może to być np. jonizowanie powietrza, czy jego nawilżanie; każda dodatkowa funkcja zwiększa jednak koszt rekuperacji.

 

Jakie jeszcze koszty wiążą się z zakupem rekuperacji?

 

Przede wszystkim warto również wspomnieć o montażu, który przebiega w następujący sposób:

  • stworzenie projektu,

  • instalacja – jeszcze, kiedy pomieszczenia są w stanie surowym zamkniętym; wówczas kanały muszą zostać rozłożone, instalacja zostaje zaizolowana, wykonywane są przewierty i przekłucia; kiedy wszystko to zostanie wykonane, można szczelnie zamknąć izolację.

  • Montaż rekuperacji wraz z nawiewnikami i sterownikiem; po zakończeniu tego zadania należy uruchomić urządzenie i wyregulować instalację. 

 

Dzięki temu, że montaż rekuperacji można podzielić właśnie na takie etapy, klient nie musi od razu płacić za całość, a np. w trzech lub dwóch transzach. 

 

Koszt montażu rekuperacji opiera się również na tym:

  • czy dom jest dopiero budowany, czy już gotowy; w tym drugim przypadku koszty są większe, ponieważ trzeba uważać, aby nie uszkodzić ścian, należy uważać na podłogi czy meble, a cała praca trwa o wiele wolniej.

  • Jaki jest metraż budynku,

  • jakie akcesoria dodatkowe chcesz zainstalować,

  • jaka jest konstrukcja budynku. 

 

 

Ile kosztuje rekuperacja z odzyskiem ciepła?

 

Powyżej zapoznałeś się z informacjami dotyczącymi kosztów związanych z inwestycją w rekuperację. Jak to jednak wygląda, kiedy podsumuje się wszystkie koszty?

  • Koszt instalacji w domu o powierzchni 100 m2 wynosi około 9 tys. złotych,

  • w domu o metrażu 150 m2 to około 16 tys. złotych,

  • w domu o metrażu 200 m2 to koszt wynoszący około 20 tys. złotych. 

 

Są to przykładowe koszty, jednak wiadomo, że ostateczne mogą się nieco różnić od tych powyższych i zakładają montaż instalacji w dopiero budowanym domu. 

 

 

Jaka jest oszczędność na rekuperacji?

 

Wentylacja mechaniczna instalowana jest po to, abyś mógł zaoszczędzić. Pierwszą oszczędnością, z której warto zdać sobie sprawę, jest to, że jesteś w stanie zaoszczędzić na ogrzewaniu realnie o około 30%. Udowodniono to podczas 10-letniej obserwacji. To, jak szybko zwróci Ci się koszt montażu rekuperacji, zależy od tego, ile dotychczas wynosiły Twoje rachunki za ogrzewanie. Innym zyskiem, który warto wziąć pod uwagę to zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia mieszkańców budynku, w którym zainstalowano rekuperację. Eksploatacja rekuperacji rocznie wynosi około 350 zł. Chodzi głównie o filtry i energię elektryczną. 

Rekuperacja De Dietrich – czy się opłaca? Porada EXPERTA. Polecamy rozwiązanie De Dietrich.

Zainwestuj w prawidłowo dopasowany system ogrzewania i wentylacji. Porada EXPERTA. Polecamy rozwiązanie Wolf.


Zainteresowany rekuperatorami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na ik.pl:

Oferta rekuperatorow na ik.pl

 

Autor: Małgorzata Buchkovska