Kaskada kotłów niskiej mocy
Dodano 10.11.2015
Firma RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A., która w Toruniu produkuje kondensacyjne kotły gazowe, wprowadziła na rynek nowy kaskadowy sterownik Merlin. Dzięki niemu możliwe jest podłączenie w układzie kaskadowym aż do 8 kotłów kondensacyjnych np. serii Mynute Green.
Gwarantuje on m.in. naprzemienną pracę kotłów oraz równomierny czas obciążenia każdego z nich. Przypomnijmy, że systemy kaskadowe kotłów najczęściej montowane są w budynkach wielorodzinnych, niewielkich hotelach , budynkach produkcyjnych, przedszkolach, szkołach – wszędzie tam, gdzie bardzo ważnym czynnikiem jest zapewnienie ciągłej produkcji c.w.u. oraz c.o. Idea wprowadzenia rozwiązania tego typu powstała przede wszystkim w odpowiedzi na potrzeby rynku.
Wiadomym jest, że w przypadku zastosowania dwóch i więcej źródeł ciepła (kotłów) zwiększamy bezpieczeństwo pracy układu. Nawet jeżeli jeden z kotłów nie będzie pracował, np. wskutek uszkodzenia czujnika temperatury c.o. , ciężar pracy przejmują pozostałe urządzenia. W przypadku zastosowania układu kaskadowego mamy gwarancję niezawodności pracy systemu.
Sterownik Merlin jest dedykowany do kotłów kondensacyjnych marki Beretta i kontroluje ich pracę za pomocą komunikacji cyfrowej. Zatem wszystkie odczyty z kotła m.in. aktualne temperatury na zasilaniu/powrocie, aktualna moc poszczególnego kotła czy też odczyty z instalacji (aktualna temperatura na sprzęgle hydraulicznym, temperatury w poszczególnych obiegach grzewczych, itp.) są przekazywane do sterownika. Możliwy więc staje się ich odczyt oraz zarządzanie całym systemem c.o. i c.w.u. wg zaleceń projektanta czy użytkownika.
Cechy charakterystyczne sterownika Merlin
Sterownik Merlin ma wbudowany moduł regulacji czasowej, dzięki któremu możemy indywidualnie zaprogramować czasy pracy na potrzeby c.o. lub c.w.u. Przedziały czasowe obejmują możliwość ustawienia zarówno dnia tygodnia, jak i czasu, w którym uruchamiany ma być dany obieg. Warto zaznaczyć, że dzięki sterownikowi Merlin możemy również kontrolować pracę obiegu cyrkulacji c.w.u. Wszystkie obiegi i praca kotłów odbywa się przy wykorzystaniu modułu regulacji pogodowej. Gwarantuje to pracę kotłów w trybie kondensacyjnym (temp. spalin poniżej 55°C) w jak najdłuższym czasie, a w rezultacie redukcję kosztów ogrzewania nawet o 18% w porównaniu do nowych urządzeń niekondensacyjnych.
Ważnym aspektem w tym rozwiązaniu technicznym jest brak konieczności zgłoszenia kotła pod dozór ograniczony lub pełny. Dozorem technicznym objęte są m.in. kotły o mocy większej niż 70kW, natomiast kaskada złożona z 3 kotłów o mocy pojedynczego kotła 35 kW nie podlega dozorowi (Dz.U. z 2000 r. Nr 122 poz. 1321).
Instalatorzy szczególnie cenią sobie kompletne rozwiązania techniczne, dlatego też w ofercie Beretta pojawiły się systemy kominowe dedykowane do kaskadowych układów kotłów kondensacyjnych niskiej mocy. W ten sposób ma się możliwość zaprojektowania i wykonania kotłowni, bazując wyłącznie na produktach marki Beretta (kotły + sterownik + komin). Rysunek 2 przedstawia jedno z możliwych rozwiązań technicznych kominów (35 kW + 35kW + 25 kW).
Marcin Jóskowski
www.beretta.pl