Produkty

Montaż grzałki elektrycznej

Dodano 17.04.2012

Dogrzewanie pomieszczenia poza sezonem grzewczym i możliwość suszenia ręczników przez cały rok? Tak, to możliwe. Taka opcja to duże udogodnienie i wygoda, która jest w zasięgu ręki dzięki grzałkom elektrycznym, współpracującym z grzejnikami centralnego ogrzewania.

Do montażu grzałki elektrycznej najlepiej wybrać model grzejnika, który jest odpowiednio przystosowany do współpracy z armaturą zespoloną i posiada specjalne króćce. Oszczędza nam to prac związanych z przerobieniem przyłączy od strony instalacji c. o. Warunkiem właściwej pracy takiego układu jest odpowiedni dobór mocy elektrycznej grzałki do mocy grzejnika.

W związku z rosnącym zainteresowaniem możliwością eksploatacji grzejników również poza sezonem, firma Instal-Projekt przygotowała kompleksowe rozwiązanie „profesjonalny komplet”. Składa się na niego grzejnik, zawór z głowicą termostatyczną i grzałka o odpowiedniej mocy. Wszystko dobrane, wyliczone i gotowe do montażu. Proste i przyjazne, prawda? Jeżeli jednak posiadamy już zainstalowany grzejnik, wyposażony w wolny króciec fabrycznie przystosowany do montażu grzałki – nic straconego.

Montaż grzejnika drabinkowego z grzałką elektryczną

Montaż grzejnika drabinkowego podłączonego do instalacji c.o. poprzez zawór jednootworowy z rurką zanurzeniową, wyposażonego w grzałkę elektryczną, składa się z kilku prostych etapów.
Pierwszy z nich polega na przygotowaniu do instalacji grzejnika wraz z grzałką. Przed przystąpieniem do montażu sprawdzamy czy zestaw jest kompletny. Następnie analizujemy zgodność rozmiarów elementów, złącznych odpowiednio po stronie grzejnika i instalacji c.o. Po doprowadzeniu do wyznaczonych miejsc instalacji c. o. należy się upewnić, że została ona zakończona przyłączami gwintowanymi umożliwiającymi podłączenie armatury grzejnikowej. W przypadku instalacji elektrycznej należy przewidzieć miejsce na odpowiednio podłączone gniazdko ze stykiem ochronnym (tzw. bolcem).

Montaż grzejnika odbywa się w oznaczonym miejscu na ścianie (fot. 1a). Zaczynamy od przymocowania uchwytów zawartych w zestawie montażowym, na który nakładamy grzejnik (fot. 2a i 3a). Przyłączenie grzejnika do instalacji c.o. odbywa się poprzez zawór umieszczony w jednym z dolnych króćców przyłączeniowych. Do zaworu dokręcamy głowicę termostatyczną (fot. 4a).

Teraz czas na grzałkę: w przeciwległy króciec grzejnika wprowadzamy element grzejny (fot. 5a). Za pomocą odpowiednio dobranego klucza płaskiego dokręcamy grzałkę (fot. 6a). Pamiętajmy, że nie wolno dokręcać grzałki trzymając za obudowę sterownika. Kolejnym etapem prac będzie napełnienie grzejnika wodą, przy jednoczesnym odpowietrzaniu go. Do tego posłuży odpowietrznik, znajdujący się w jednym z górnych króćców (fot. 7a). Napełnienie wodą to również najlepszy moment na skontrolowanie szczelności połączeń gwintowanych. Na koniec zostaje nam tylko montaż maskownicy (fot. 8a) i podłączenie wtyczki grzałki do gniazdka elektrycnego
(fot. 9a).

Montaż grzałki elektrycznej w grzejniku podłączonym do instalacji c.o. poprzez zawór zespolony (bez konieczności demontażu)

Jeżeli posiadamy już grzejnik i chcielibyśmy dodać do niego dodatkowe źródło ciepła
w postaci grzałki elektrycznej, musimy wykonać kilka czynności związanych z odłączeniem grzejnika i opróżnieniem go z wody. Uspokajamy jednak: na szczęście całkowity demontaż grzejnika nie jest konieczny.
Przed przystąpieniem do prac odłączamy grzejnik od instalacji poprzez zamknięcie zaworów po stronie zasilania i powrotu (fot. 1b).

Spuszczamy wodę z grzejnika – w tym celu wykorzystujemy dolny króciec zaślepiony korkiem, ponieważ to w nim zostanie zamontowana grzałka elektryczna. Odkręcenie odpowietrznika znacznie ułatwi opróżnienie (fot. 2b, fot. 3b). Element grzejny wprowadzamy w wybrany króciec (fot. 4b) i dokręcamy grzałkę, pamiętając o użyciu odpowiedniego klucza płaskiego (fot. 5b). Napełniamy grzejnik wodą i odpowietrzamy go wykorzystując odpowietrznik znajdujący się w jednym z górnych króćców (fot. 6b). Kontrolujemy szczelność połączeń gwintowych i montujemy maskownice (fot. 7b). Podłączamy grzałkę do gniazdka i… możemy grzać do woli! (fot. 8b) Pamiętajmy jednak, że z grzałki możemy korzystać dopiero po jednostronnym odcięciu grzejnika od instalacji c.o. poprzez zamknięcie zaworu przy pomocy głowicy termostatycznej.
Życzymy ciepłych doznań przez cały rok!

Polecamy

Grzałka Hot2 – inteligentne połączenie technologii z nowoczesnym wzornictwem. „Myśląca” grzałka sygnalizuje awarię urządzenia czy otwarty obieg wody, dzięki czemu korzystanie z grzałki jest nadzwyczaj komfortowe i bezpieczne.
Grzałka została wyposażona w nowoczesne sterowanie dotykowe oraz sygnalizację pracy w technologii LED. Od tej pory można zapomnieć o mokrych ręcznikach.

Więcej informacji na stronie: www.instalprojekt.com.pl.