Produkty

Nowy odpowietrznik AFRISO PrimoVent – teraz z systemem Aquastop!- artykuł opublikowany w Biuletynie IK Edycja Jesień 2019

Dodano 20.09.2019

Jeżeli w instalacji grzewczej pojawia się powietrze, w wielu przypadkach zwiastuje to jej nieprawidłowe działanie. Dlatego też istotne jest jej dokładne odpowietrzanie. Tylko wtedy można mieć pewność, że będzie prawidłowo funkcjonować. Chcąc to zadanie wykonać jak najlepiej, należy wyposażyć instalację grzewczą w urządzenia automatyczne, które pozwolą na samoistne usuwanie nagromadzonego w niej powietrza. 

Damian Chwedyk, www.afriso.pl 

Jeżeli użytkownikowi zależy na dokładnym odpowietrzeniu instalacji grzewczej, powinien wykorzystać w tym celu odpowietrzniki automatyczne AFRISO PrimoVent. Nowa generacja tych urządzeń została wyposażona w system AQUASTOP. Poniżej przedstawimy zasady działania nowoczesnych odpowietrzników, a także korzyści z ich użytkowania. 

 

Z czego składają się najczęściej występujące instalacje grzewcze? 

Instalacje grzewcze, które najczęściej występują w budynkach, składają się z układu rur i urządzeń, dzięki którym tłoczy się wodę. Może to być także zupełnie inne medium grzewcze. Decydując się na określone rozwiązanie, trzeba pamiętać o jednym z warunków, który pozwoli na poprawne i ekonomiczne funkcjonowanie instalacji. Mowa o skutecznym odpowietrzaniu. Warto przy tym mieć na uwadze, że obecność powietrza w instalacji grzewczej skutkuje w wielu przypadkach niepożądanymi dźwiękami, które słychać z wnętrza instalacji grzewczej. 

Za co odpowiadają odpowietrzniki automatyczne? 

Odpowietrzniki automatyczne to urządzenia, których zadaniem jest usuwanie niepotrzebnego powietrza, które może znaleźć się w zamkniętych instalacji grzewczych — tych, które są zgodne z normą PN-EN 12828. W momencie, kiedy z instalacji grzewczej spuszczana jest woda lub inne medium, odpowietrznik automatyczny staje się zaworem napowietrzającym. Główne zadanie zaworu stopowego to przede wszystkim odłączenie odpowietrznika od instalacji. Istotne jest, że nie ma konieczności wcześniejszego opróżnienia instalacji. 

Kilka słów o odpowietrzniku automatycznym AFRISO 

Odpowietrznik automatyczny AFRISO PrimoVent został zaprojektowany tak, aby dzięki kompaktowej konstrukcji, umożliwiał niższe straty ciepła. Niewielkie wymiary urządzenia sprawiają, że z powodzeniem można go zamontować nawet w miejscu, w którym przestrzeń jest ograniczona. Specjalny kształt pływaka, który jest częścią odpowietrznika umieszczoną w jego wnętrzu, zapewnia minimalny efekt kapilarny, który zabezpiecza układ przed wytworzeniem się poduszki powietrznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest wyeliminowanie gwałtownych skoków pływaka, co pozwoliło na to, aby wspomniana część nie zacinała się, a tym samym zawsze pracowała bez zarzutu. 

Nowa generacja odpowietrznika automatycznego AFRISO PrimoVent została skonstruowana w sposób, który pozwolił na bezpośrednie połączenie pływaka z mechanizmem sprężynowym odpowiedzialnym za niezawodne otwieranie i zamykanie zaworu. 

Odpowietrznik automatyczny AFRISO PrimoVent został skonstruowany w sposób, który umożliwia dwukierunkowe odpowietrzanie. Dzięki niemu możliwe jest uchodzenie powietrza przez centralny otwór pływaka. Rozwiązanie to sprawia, że woda odpływa niezależnie po ścianach bocznych. Specjalna konstrukcja otworu odpowietrzającego pozwala na najwyższą jakość odpowietrzania. 

 

Czym jest system AQUASTOP? 

Nowe odpowietrzniki automatyczne AFRISO PrimoVent zostały wyposażone w system Aquastop. Jego głównym zadaniem jest dodatkowe zabezpieczenie instalacji przed wyciekiem wody. Do takiej sytuacji może dojść np. w momencie utraty szczelności otworu wentylacyjnego odpowietrznika, która powstaje na skutek nadmiernego zabrudzenia. 

System Aquastop został wyposażony w specjalne uszczelki, które pod wpływem nasiąkania wodą pojawiającą się z wycieku, powiększają swoją objętość. Wskutek tego dchodzi do zamknięcia zaworu powietrznego odpowietrznika automatycznego AFRISO PrimoVent, a tym samym do zniwelowania ryzyka wydostania się wody znajdującej się w instalacji na zewnątrz. Choć dodatkowa, jest to istotna ochrona instalacji oraz jej otoczenia przed skutkami zalania, które mogłoby spowodować wiele szkód.  

Zanim zamówiony przez Klienta odpowietrznik automatyczny AFRISO PrimoVent zostanie wysłany, przechodzi gruntowne testy szczelności i funkcjonowania, które dają gwarancję, że produkt jest bezawaryjny i będzie działał bez problemu. 

Odpowietrzniki AFRISO PrimoVent można wykorzystać do wody, ale także do mieszanin wody z glikolem, w których glikol może stanowić maksymalnie 50% całej mieszaniny. 

 
 

 

Artykuł przygotowany na podstawie tekstu autorstwa Damiana Chwedyk, www.afriso.pl 

 

Autor: Aneta Wojtczak