Produkty

Ogrzewanie podłogowe w domu drewnianym

Dodano 17.12.2012

Ogrzewanie podłogowe w Polsce staje się coraz popularniejsze. Instalacje tego typu częściej pojawiają się nie tylko w obiektach użyteczności publicznej i dużych inwestycjach, ale także w domach jedno- i wielorodzinnych. Jednak czy w domach drewnianych ogrzewanie podłogowe sprawdza się równie dobrze, co w domach murowanych? Zapytaliśmy o to eksperta.

Czy warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe w domu drewnianym w miejsce tradycyjnej instalacji z grzejnikami? Jeśli tak, dlaczego?

Tak, ponieważ ogrzewanie podłogowe daje spore możliwości architektoniczne, nie ograniczając nas podczas aranżacji wnętrza. Grzejnik zamontowany pod oknem niekoniecznie musi dobrze komponować się z wystrojem salonu czy pokoju gościnnego. Dom drewniany pozbawiony jest tzw. akumulacji ciepła przez ściany, co powoduje to konieczność utrzymywania stałej temperatury grzejników. W przypadku braku energii w takim budynku bardzo szybko dochodzi do spadku temperatury pomieszczeń. Ogrzewanie podłogowe wykonane w tradycyjny sposób jako wylewka betonowa posiada zdolność akumulowania ciepła, które w przypadku wspomnianej awarii jest dłużej oddawane do pomieszczeń. W celu zapewnienia komfortu cieplnego, ogrzewanie podłogowe potrzebuje powietrza o temperaturze niższej o 2-3°C niż klasyczne grzejniki. Dlatego w skali roku możemy liczyć na oszczędności energii nawet do 12%.

Dlaczego wyliczenie zapotrzebowania na ciepło jest ważne przed dokonaniem wyboru właściwego typu grzewczej instalacji podłogowej?

Źle wykonane obliczenia mogą skutkować np. niedogrzewaniem budynku w przypadku nieoszacowania zapotrzebowania cieplnego lub odwrotnie – przegrzaniem, z którym możemy sobie poradzić, stosując odpowiednie sterowanie. Do wykonania takiej instalacji zużyjemy jednak więcej materiału niż faktycznie byłoby to potrzebne.

Jakie są zalety ogrzewania podłogowego w domu drewnianym? Czy ogrzewanie to ma w stosunku do tradycyjnej instalacji grzewczej jakieś walory, które szczególnie dają się zauważyć w domach drewnianych?

Domy drewniane nie posiadają dużych możliwości akumulowania ciepła ze względu na lekką konstrukcję budynku. Jedynym elementem posiadającym takie możliwości jest podłoga w części „parterowej”, wykonana jako wylewka betonowa. W okresach, kiedy kocioł nie pracuje (np. podczas awarii), podłoga tego typu oddaje zakumulowane ciepło, utrzymując temperaturę pomieszczeń przez dłuższy czas.

Czy tylko od naszej decyzji i rachunku ekonomicznego zależy, jaki typ ogrzewania podłogowego zastosujemy w domu drewnianym? Czy istnieją systemy specjalnie dedykowane do domów drewnianych?

Tak, wybór konkretnego typu instalacji zależy tylko i wyłącznie od decyzji inwestora. Nie istnieją systemy dedykowane wyłącznie do domów drewnianych, nie ma też widocznych przeciwwskazań do montażu któregokolwiek z omawianych typów instalacji.

Ogrzewanie wodne czy elektryczne? Czy można powiedzieć, że któryś z tych typów ogrzewania podłogowego jest „lepszy” w domu drewnianym?

Trudno jednoznacznie to określić – każdy z tych systemów jest inny, poczynając od samego montażu, kończąc na rachunkach za energię lub gaz. Ogrzewanie wodne wymaga większych nakładów finansowych w momencie budowy, tzn. koszt pracy firmy instalacyjnej, materiałów instalacyjnych, specjalnej wylewki betonowej. W okresie eksploatacji nie trzeba jednak zastanawiać się nad tym, z jakiej taryfy energetycznej aktualnie korzystamy, nie bez znaczenia jest także fakt zakumulowania ciepła w płycie podłogowej. Ogrzewanie podłogowe elektryczne z kolei montowane jest w ostatniej fazie budowy domu i może być wykonane przez glazurników lub przez samych inwestorów, co zmniejsza nakłady początkowe. W celu obniżenia kosztów eksploatacji trzeba natomiast zastosować licznik dwutaryfowy. Rozwiązanie elektryczne ma jednak dużo mniejszą zdolność akumulacji ciepła.

Czy przy wyborze ogrzewania podłogowego ważne jest, czy dom został zbudowany w technologii szkieletowej czy z bali?

Nie, rodzaj technologii użytej przy budowie domu drewnianego nie ma znaczenia przy wyborze systemu ogrzewania podłogowego. Popularny system instalacyjny QIK może być zastosowany również w domach drewnianych.

Jak należy przystosować podłogę przed położeniem instalacji ogrzewania podłogowego w domu drewnianym?

Podłoże powinno być wykonane zgodnie z zaleceniami producenta, tzn. na chudy beton powinna zostać ułożona folia budowlana, kolejną warstwą powinien być odpowiedniej grubości i twardości styropian z folią aluminiową. Na nim ułożone powinny zostać rury ogrzewania podłogowego wraz z elementami mocującymi, natomiast ostatnie warstwy powinny stanowić wylewka betonowa lub anhydrytowa oraz wykończenie (kafle, kamień, deska, parkiet itp.).

Czy  ściany o drewnianej konstrukcji powodują istotne zmiany w sposobie montażu instalacji podłogowej od tego stosowanego w przypadku ścian murowanych?

Nie, ściany o drewnianej konstrukcji nie powodują żadnych zmian i nie mają wpływu na sposób czy łatwość montażu instalacji ogrzewania podłogowego.

Czy istnieją przepisy regulujące montaż i parametry ogrzewania podłogowego specjalnie dla domu drewnianego?

Nie, sposób wykonania ogrzewania podłogowego czy jego parametry dla domu drewnianego nie są określone przez żadne szczególne przepisy.

mgr inż. Robert Stencel

Menedżer Produktu w firmie Instal-Konsorcjum Sp. z o.o., dystrybuującej system instalacyjny QIK