Porada nr 1 - Konstrukcje wsporcze dla systemów fotowoltaicznych VITECO
Dodano 09.04.2020
Wielu instalatorów systemów fotowoltaicznych swoje doświadczenie montażowe (nie elektryczne) zdobywało montując kolektory słoneczne. Poza standardowym montażem na dachu skośnym w przypadku kolektorów słonecznych często widywało się je montowane na dachach płaskich (szkoły, szpitale, ośrodki zdrowia, urzędy publiczne itp.) lub na gruncie. Ze względu na konstrukcje kolektorów słonecznych w zasadzie 100% tych montaży wykonywana była na konstrukcjach z pionową orientacją kolektora.
Niestety doświadczenia, o których wspomniałem na wstępie przenoszone są na systemy fotowoltaiczne. Piszę niestety, gdyż duża część instalatorów zapomina lub wielokrotnie robi to z niewiedzy i w podobny sposób montuje również moduły fotowoltaiczne.
Konstrukcja kotwiona do montażu modułów w pionie Corab
Wadami systemu montażowego o pionowej orientacji modułu są:
- Duże obciążenie wiatrem. Pionowo ustawiony moduł jest znacznie bardziej narażony na napór wiatru a co za tym idzie ryzyko związane z jego zerwaniem jest stosunkowo duże. Proszę pamiętajcie Państwo, że wiele budynków o których wspomniałem to budynki min 3 piętrowe nie wspomnę już o nowoczesnych 10 piętrowych szpitalach.
- Konieczność zachowania dużych odstępów pomiędzy kolejnymi rzędami modułów. Ta sytuacja podyktowana jest wymogiem uniknięcia wzajemnego zacieniania się pomiędzy modułami w kolejnych rzędach modułów.
- Konieczność kotwienia konstrukcji do powierzchni dachu. To jeden z większych problemów narzucający na montażystę dochowania wyjątkowych rygorów szczelność powierzchni dachu. Kotwa nawet najlepsza (chemiczna) po kilku latach szarpania (przymocowany do niej jest cały „żagiel” w postaci modułów) może uleć lekkiemu obruszaniu i następuje mikropęknięcie pomiędzy materiałem konstrukcyjnym dachu a substancją chemiczną samej kotwy. Taką informację otrzymałem od wielu przedstawicieli producentów kotew chemicznych. Penetracja wody w takim mikropęknięciu będzie skutkować systematyczną degradacją samej powierzchni dachu. Proszę pamiętać, że przy przykładowym montażu 10kW na dachu ilość koniecznych otworów to min. 70. Prawdopodobieństwo błędu w wykonaniu jest b duże.
- Konieczność częstej inspekcji samej konstrukcji ponieważ same konstrukcje są skręcane i częste podmuchy powodują obluzowania połączeń skręcanych.
Aby uniknąć wszystkich wymienionych przeze mnie powyżej problemów, do instalacji systemów fotowoltaicznych na dachach płaskich stworzono tzw. konstrukcje balastowaną.
Konstrukcja balastowana Corab
Konstrukcja taka pozwala na montaż modułów fotowoltaicznych poziomo pod kątem 10 lub 15 stopni. Co ważne konstrukcja jest balastowana i nie wymaga ingerencji w poszycie dachu. Zwracam uwagę, na ogromną oszczędność miejsca gdyż odstępy pomiędzy rzędami modułów można zmniejszyć do wartości 1m a nawet 68 cm. Taki montaż pozwala na znacznie lepsze zagospodarowanie powierzchni dachu i zainstalowanie znacznie większej mocy na tej samej powierzchni w stosunku do montażu modułów w orientacji pionowej.
Montaż konstrukcji balastowanej MPtec
Kolejnym bardzo ważnym argumentem jest odporność na porywy wiatru. Omawiana przeze mnie konstrukcja została stworzona tak, aby stawiać jak najmniejszy opór porywom wiatru. Jedyną czynnością, o której nie można zapomnieć przy montażu przedmiotowej konstrukcji to przeliczenie wytrzymałości dachu na obciążenie spowodowane balastem i masą modułów. Producent systemu zaleca dociążenie każdego modułu masą 56kg. Brzmi to poważnie, ale uwzględniając rozłożenie masy na powierzchni dachu nie wygląda to już tak strasznie.
Dane wg. Firmy Corab
Dachy budynków, o których wspomniałem na wstępie i które przykładowo pokazuję na zdjęciach, bez problemów przenosiły takie obciążenia, ale uzyskanie opinii inżyniera konstruktora było bezwzględnie konieczne!
Hurtownie w Grupie Instal-Konsorcjum posiadają omawiane przeze mnie konstrukcje wsporcze, w ofercie Systemy fotowoltaiczne
Jesteśmy gotowi dostarczyć do Państwa kompletne systemy fotowoltaiczne spełniające wymogi programu dofinansowań „ Mój prąd”
Zapraszamy do zakupów.
Expert ds. OZE