Produkty

Rekuperacja - czy warto?

Dodano 10.09.2021

Zapewnienie odpowiedniej wentylacji w każdym domu jest podstawą ku temu, aby jego mieszkańcy mogli funkcjonować w prawidłowy sposób. Sprawna wymiana powietrza gwarantuje zdrowie i lepsze samopoczucie, zwłaszcza jeśli może funkcjonować w każdych warunkach atmosferycznych i przy tym redukować straty ciepła. Należy pamiętać, że wentylacja grawitacyjna, nie może być umieszczana tam, gdzie znajduje się wentylacja mechaniczna i wynika to z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Wentylację mechaniczną możesz zainstalować w domu jednorodzinnym nawet wtedy, kiedy nie posiadasz jej projektu. 

 


Z artykułu dowiesz się:

 

  1. czym jest wentylacja grawitacyjna
  2. dlaczego warto skorzystać z wentylacji mechanicznej
  3. czym jest odzysk ciepła w rekuperacjii

 


Czym jest wentylacja grawitacyjna?

 

Coraz więcej domów posiada bardzo szczelne okna, drzwi i ściany, więc należy zapewnić im prawidłowo działającą wentylację, która skutecznie usuwa zabrudzone powietrze, cyklicznie nawiewając nowe, świeże. Nadal duża część domów korzysta z wentylacji grawitacyjnej, czyli tzw. naturalnej, która może funkcjonować dzięki np. nawiewnikom w oknach czy cyklicznemu wietrzeniu pomieszczeń dzięki otwieraniu okien. Problem pojawia się jednak podczas chłodniejszych dni, kiedy to po pierwsze nie każdy jest chętny, aby przy niskiej temperaturze na zewnątrz wietrzyć pomieszczenia, po drugie ma to często wpływ na zdrowie, a po trzecie na podwyższenie rachunków za ogrzewanie, ponieważ wówczas często podkręca się temperaturę na piecu, aby w domu było ciepło. Latem z kolei, otwierając okna, domownicy narażają się na np. ataki insektów.

Wentylacja grawitacyjna może być wspomagana przez wentylator wyciągowy instalowany zamiast kratek, jednak wówczas domownicy narażeni są na wytwarzany przez niego hałas. Należy również wspomnieć o tym, że wentylacja grawitacyjna nie zapewnia całkowitej wymiany powietrza. Wszystko zależy od warunków atmosferycznych i jeśli są one złe, jej wydajność również jest mocno obniżona. Nie można jej regulować, a latem pomieszczenia można wentylować tylko otwieraniem okien, a to z kolei wiąże się z insektami, zanieczyszczonym powietrzem i przeciągami. Wentylacja grawitacyjna nie jest również zaopatrzona w filtr, dlatego nie jest w stanie dobrze oczyścić powietrza, które dostaje się do domu.

Niestety wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, jak zły wpływ na zdrowie i samopoczucie ma niewentylowanie pomieszczeń. Wiąże się to z bólem głowy, sennością, zmęczeniem, nudnościami czy zawrotami głowy. Dziennie każdy człowiek pochłania około 20 tys. litrów powietrza, a każdy kurz, który na co dzień jest wdychany, zawiera aż 700 mln przeróżnych cząstek, które często stanowią zagrożenie dla zdrowia.

Dlaczego warto skorzystać z wentylacji mechanicznej?

Skoro wentylacja grawitacyjna nie jest w stanie zapewnić człowiekowi odpowiedniej wentylacji, warto zastanowić się nad wentylacją mechaniczną. Nie wymaga ona budowy kanałów takich samych jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej, nie trzeba instalować okien z nawiewnikami i najważniejszy jest fakt, że badania dowodzą, iż wentylacja mechaniczna pozwala na zaoszczędzenie około 30% na ogrzewaniu. Budując dom jednorodzinny, warto więc pomyśleć nad wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła, która nie wymaga tego, aby okna musiały być otwierane.

Cena rekuperatora jest uzależniona od parametrów tego urządzenia, ale na rynku spotkasz takie, których ceny zaczynają się już od 2 tys. złotych, a kończą na kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysiącach. Należy jednak pamiętać, że w przypadku rekuperacji nie potrzebujesz kominów, okien z nawiewnikami czy przewodów odprowadzających powietrze.

Czym jest odzysk ciepła w rekuperacji?

 

Rekuperacja z odzyskiem ciepła pozwala na zatrzymanie części ciepłego powietrza, które jest wywiewane z pomieszczenia. Chodzi o to, że zużyte już powietrze, przechodzi przez wymiennik ciepła, zanim zostanie usunięte całkowicie. W tym samym czasie, w wymienniku, znajduje się powietrze, które ma zostać wprowadzone do pomieszczenia. W momencie, kiedy spotkają się dwa strumienie brudnego i czystego powietrza w wymienniku, dochodzi do wymiany energii pomiędzy nimi. Dzięki temu świeże powietrze jest cieplejsze, a brudne jest wywiewane na zewnątrz. Tutaj należy wspomnieć, że strumienie te w żadnym razie nie łączą się ze sobą. To sprawia, że powietrze w domu nie ochładza się, co daje dodatkową oszczędność. Ile ciepłego powietrza jesteś w stanie odzyskać? Wszystko to zależy od konstrukcji rekuperatora, ponieważ wpływa ona na jego sprawność. Jednak pod uwagę należy brać sprawność całej rekuperacji, wraz z instalacją. Odzysk ciepła najczęściej uzyskiwany jest na poziomie 70%.

Podsumowując, nie ma na rynku wentylacyjnym lepszego urządzenia, które zaoferuje prawidłowy przepływ powietrza w budynku, dodatkowo pozwalając na oszczędność na ogrzewaniu. To, jak szybko uda Ci się zwrócić zakup rekuperacji, zależy od tego, ile aktualnie możesz płacić miesięcznie za rachunki za ogrzewanie. Jednak zdecydowanie jest to mniejszy koszt w przeliczeniu na wiele lat niż ciągłe korzystanie z wentylacji grawitacyjnej.

Czym jest rekuperacja i jak działa

Jakiej firmy rekuperator wybrać


Zainteresowany rekuperatorami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na ik.pl:

Rekuperatory

 

Autor: Małgorzata Buchkovska