Produkty

Rekuperacja – czy warto instalować ją w domu?

Dodano 07.09.2021

Wiele osób planujących budowę domu zastanawia się, czy instalowanie rekuperacji jest dobrym pomysłem. Nie da się ukryć, że ta mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła wybierana jest zwłaszcza w przypadku nowoczesnego budownictwa. Urządzenie to zapewnia bowiem dostęp świeżego powietrza nawet przy zamkniętych domach, usuwając z wszystkich pomieszczeń powietrze zabrudzone, dzięki odpowiednio poprowadzonym kanałom. Takie działanie ma duży wpływ na oszczędność energii, a co za tym idzie, niższe rachunki za ogrzewanie.

 

 

Z artykułu dowiesz się:

 

  1. dlaczego prawidłowa wentylacja mieszkania jest ważna
  2. po co instalować rekuperację w domu
  3. jakie zalety posiada rekuperacja

 


Prawidłowa wentylacja powietrza w domu – dlaczego jest tak ważna?

 

Odpowiednia wentylacja w domach jest bardzo ważna, jednak nie zawsze wszyscy inwestorzy zdają sobie z tego sprawę. Można śmiało stwierdzić, że jeszcze kilkanaście lat temu, nikt nie zwracał na nią większej uwagi, ponieważ domy nie były budowane w tak szczelny sposób, jak dziś, dlatego też miały zapewnioną tzw. wentylację grawitacyjną. Dziś, w nowoczesnych domach, nie ma ona prawa bytu, dlatego warto zastanowić się nad rekuperacją. W niewentylowanych w odpowiedni sposób pomieszczeniach mieszkańcy są narażeni na zaduch i zawilgotnienie, a w konsekwencji na grzyb i pleśń, które w takich warunkach lubią nagle pojawiać się na ścianach czy przy oknach. Ten nieprzyjazny mikroklimat bardzo źle oddziałuje na samopoczucie mieszkańców, wywołując alergie, bóle głowy i inne nieprzyjemne schorzenia.

Po co instalować rekuperację w domu?

W dzisiejszych czasach nie wynaleziono jeszcze lepszego systemu wentylacji, niż rekuperacja. To właśnie dzięki temu urządzeniu jesteś w stanie zadbać o jakość powietrza, ponieważ jest ono przefiltrowane. Dodatkowo rekuperacja oferuje odzysk ciepłego powietrza, dzięki czemu ograniczysz straty ciepła w domu. Nie ma znaczenia czy jest wiosna, czy lato, ani jakie panują za oknem warunki atmosferyczne. Rekuperacja działa bez względu na te czynniki i dokonuje systematycznej wymiany powietrza bez ryzyka wystąpienia dyskomfortu wentylacyjnego.

Rekuperacja pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy za rachunki za ogrzewanie. Dzięki odzyskowi ciepła jest w stanie zagwarantować nawet 40% oszczędności i to nie tylko w okresie zimowym. Latem powietrze, które jest wywiewane, pozostawi swoją energię cieplną strumieniowi, który nawiewany jest do wnętrza pomieszczeń. Zimą do budynku trafia więc ciepłe powietrze a latem chłodne. Jest tylko jeden warunek – temperatura na zewnątrz musi być wyższa niż ta panująca wewnątrz pomieszczeń.

Wentylacja mechaniczna, jaką jest rekuperacja, pozwala na zapobieganie temu, aby do pomieszczeń dostawało się zanieczyszczone powietrze. A wszystko dzięki specjalnym filtrom oczyszczającym nawiewane powietrze. O ile maski antysmogowe na zewnątrz mogą się sprawdzić, to jednak w domu, otwierając okno, otrzymujesz dawkę brudnego powietrza, które wywołuje wiele chorób. Rekuperacja oczyszcza je nawet wtedy, kiedy okna są zamknięte. Klasę filtracji możesz dobrać samodzielnie. Jeśli jesteś alergikiem, dobierz filtry, które nie przepuszczają bakterii i roztoczy.

Rekuperacja pracuje w trybie wentylacji wymuszonej, co oznacza, że jej działanie możesz dostosować ze względu na mieszkańców danego budynku za pomocą wygodnego sterownika.

Jakie zalety posiada rekuperacja?

Część zalet została wymieniona już w powyższym tekście. Istnieją jednak jeszcze inne pozytywne strony rekuperacji, z którymi z pewnością warto się zapoznać:

  • podczas zimowego okresu nie musisz otwierać okien, dlatego nie wychłodzisz pomieszczeń i nie zapłacisz tym samym wysokich rachunków za ogrzewanie, i dodatkowo zapobiegniesz przeziębieniom;
  • oba strumienie powietrza – nawiewanego i wywiewanego – nie łączą się ze sobą. Dlatego zawsze masz gwarancję, że zasysane z zewnątrz powietrze jest całkowicie czyste;
  • nie odczuwasz pracy rekuperacji – chodzi tu głównie o to, że nie jesteś w stanie odczuć na swojej skórze tego, kiedy zasysa ona powietrze, a kiedy je wywiewa. Oczywiście pozytywne skutki jej działania są jak najbardziej odczuwalne;
  • rekuperacja jest tańszą inwestycją niż wentylacja grawitacyjna, ponieważ wybierając tę drugą, musisz zaopatrzyć się w komin, okna z nawiewnikami, czy kanały wentylacyjne. Podliczając wszystkie koszty związane z wentylacją grawitacyjną, szybko dojdziesz do wniosku, że rekuperacja jest bardziej opłacalnym wyborem.

Czy warto instalować rekuperację w domu? Odpowiedź na to pytanie może brzmieć tylko w jeden sposób – oczywiście, że tak! Innych, bardziej opłacalnych i korzystniejszych dla zdrowia rozwiązań wentylacyjnych na rynku nie znajdziesz!

Czym jest rekuperacja i jak działa

Ile kosztuje wentylacja mechaniczna


Zainteresowany rekuperatorami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na ik.pl:

Oferta rekuperatorów na ik.pl

 

Autor: Małgorzata Buchkovska