Produkty

Klimatyzacja czy rekuperacja?

Dodano 07.09.2021

Wiele osób stawiając nowe domy, zastanawia się nad znaczeniem odpowiedniej wentylacji. W końcu bowiem nadeszły te czasy, kiedy zrozumieliśmy, że dobrej jakości powietrze również ma znaczenie dla naszego organizmu. Zapewniając sobie odpowiednią dozę dobrego powietrza, pozwalamy na to, aby nasz organizm pławił się w dobrym samopoczuciu i zdrowiu. Nie powinno więc nikogo dziwić, że coraz więcej z nas zastanawia się nad zakupem rekuperacji lub klimatyzacji. Zanim jednak podejmie się tę ostateczną decyzję, powinniśmy poznać różnice pomiędzy tymi dwoma urządzeniami. 

 

 

Czym różni się rekuperacja od klimatyzacji?

 

Zarówno rekuperacja, jak i klimatyzacja mają takie samo zadanie – zapewnić domownikom odpowiednią jakość powietrza. Jednak w obu tych przypadkach różnice wynikające z mechanizmów działania są znaczne. 

Rekuperacja odpowiada za wymianę powietrza a jej serce, czyli rekuperator wywiera powietrze zabrudzone i nawiewa nowe z zewnątrz. Natomiast klimatyzacja skupia się na powietrzu znajdującym się już wewnątrz pomieszczenia. Nie jest ono wywiewane, a jedynie zmianie poddana jest jego temperatura i poziom wilgotności. 

Jak więc widać, oba te urządzenia pracują z powietrzem, ale mają dla niego zupełnie inne zadania. Rekuperacja zapewnia nam dostęp do świeżego powietrza, a klimatyzacja pozwala na zmianę jego parametrów, aby żyło nam się jeszcze wygodniej.

 

Co daje nam rekuperacja i klimatyzacja?

 

Głównym zadaniem rekuperacji jest dostarczenie nam zapasu świeżego powietrza na co dzień, dzięki nawiewaniu go do pomieszczeń. Z drugiej strony dzięki niej pozbywamy się nadmiaru wydychanego przez nas dwutlenku węgla. Dzięki temu możemy w optymalny sposób zapanować nad swoim dobrym samopoczuciem.

 

Klimatyzacja natomiast sprawia, że możemy poprawić swój komfort cieplny, dzięki podwyższeniu temperatury w pomieszczeniach zimą i obniżeniu jej latem. Sprawujemy też kontrolę nad poziomem wilgotności, stopniem zanieczyszczenia czy prędkością przepływającego powietrza.

Jakie rodzaje wentylacji wyróżniamy?

Możemy wyróżnić kilka rodzajów wentylacji:

  • wentylację grawitacyjną – czyli tzw. naturalną, która opiera się na ruchu powietrza, który wymuszony jest przez ciśnienie oraz różnicę temperatur. Powietrze może dostawać się poprzez otwarte lub rozszczelnione okna, poprzez nawiewniki, a także przez nieszczelności znajdujące się w domu. Funkcjonowanie tego rodzaju wentylacji zależne jest od czynników atmosferycznych.

  • Wentylacja mechaniczna wywiewna – w tym przypadku wymuszana jest cyrkulacja powietrza za pomocą wentylatora. W tym przypadku czyste powietrze również może dostać się do wentylatora za pomocą otwartych okien czy nieszczelności. 

  • Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna – inaczej nazywana właśnie rekuperacją, ponieważ to właśnie ona pozwala na pełną kontrolę nad powietrzem, które jest nawiewane do pomieszczeń i z nich wywiewane. Jest to bardzo ekonomiczny i wygodny sposób, aby móc otaczać się czystym powietrzem. Dodatkowo zamieszczone w niej wymienniki ciepła pozwalają na ocieplenie powietrza zimą i ochłodzenie latem. Nawiewane, świeże powietrze z zewnątrz jest nawiewane przez specjalny otwór do pomieszczeń. Wcześniej kierowane jest właśnie na wymiennik ciepła. Brudne, wywiewane powietrze również przechodzi przez wymiennik ciepła i następnie jest wydalane z budynku. Dzięki temu mamy stały dostęp do czystego powietrza, odpowiedni poziom wilgoci oraz możemy zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. 

 

Jakie rodzaje klimatyzacji wyróżniamy?

Jak wszyscy wiedzą, klimatyzatory w głównej mierze służą do szybkiego ochłodzenia danego pomieszczenia, pozbywając się w ten sposób nadmiaru wilgoci. Ich konstrukcja składa się z: parownika, sprężarki, wymienników ciepła, wentylatorów, zaworu rozprężnego oraz skraplacza. Systemy klimatyzacji można podzielić na:

  • system VRV – głównym czynnikiem jest w tym przypadku najczęściej freon (czynnik chłodzący). System ten polega na jego zmiennej objętości,

  • system VAV – temperatura dostarczanego powietrza jest stała, ale jego natężenie jest zmienne,

  • system CAV – w tym przypadku temperatura dostarczanego powietrza jest zmienna, a jego natężenie jest stałe. 

 

Na co więc warto się zdecydować? Na rekuperację czy klimatyzację?

Jedno i drugie rozwiązanie znacząco różni się od siebie. Jednakże w dzisiejszych czasach coraz więcej osób chce dbać o jakość powietrza w swoim domu, dlatego częstym wyborem jest właśnie rekuperacja. Klimatyzacja jedynie poprawia parametry powietrza poprzez zmianę temperatury czy ciśnienia jego nawiewu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby klimatyzacja stała się uzupełnieniem wentylacji z odzyskiem ciepła. Jednak warto wiedzieć, że wiele rekuperacji posiada możliwość schładzania powietrza i to właśnie te urządzenia są coraz chętniej wybierane.

 

Przeczytaj także: 

 

Jaki rekuperator wybrać?

Caleffi Pompy Ciepla- jak zapewnić najwyższą sprawność układu


Zainteresowany rekuperatorami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na ik.pl:

Oferta rekuperatorów na ik.pl

 

Autor: Małgorzata Buchkovska