Produkty

Jaki rekuperator wybrać?

Dodano 07.09.2021

Podjąłeś decyzję i chcesz zainstalować w swoim domu wentylację mechaniczną, czyli rekuperator. Wątpliwa wentylacja grawitacyjna to nie najlepszy dla Ciebie pomysł, jednak teraz zastanawiasz się, jaki rekuperator wybrać, aby nie popełnić pomyłki mogącej kosztować Cię nawet kilkanaście tysięcy złotych. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele tych urządzeń i posiadają bardzo dużo zmiennych, które niektórym mogą spędzić sen z powiek. Istnieją jednak wskazówki pozwalające na wybranie dla siebie najlepszego rekuperatora. Znajdziesz je w poniższym tekście.


 

Z artykułu dowiesz się:

 

  1. jaka wydajność rekuperatora jest najlepsza
  2. na czym się skupić wybierając montaż danej rekuperacji
  3. co świadczy o dobrej efektywności rekuperatora
  4. dlaczego głośność rekuperacji jest ważna
  5. jakie wymienniki ciepła znajdziesz w rekuperatorach

 


 

Jaka wydajność rekuperatora jest najlepsza?

 

Selekcja produktowa powinna rozpocząć się właśnie od powyższego pytania. Na wydajność ma wpływ ilość mieszkańców oraz pomieszczeń. Liczy się ją w m3/h. Wytyczne unijne podają, że na jednego mieszkańca powinno przypadać ok 20-30 m3/h, niezależnie czy chodzi o pokój dzienny, sypialnię czy łazienkę i kuchnię. Taka sama ilość powietrza musi być również wydalona z pomieszczeń. Jeżeli posiadasz czteroosobową rodzinę, mieszkającą w domu o powierzchni od 150 do 200 metrów, wówczas wydajność centrali powinna wynosić około 350m3/h. Jeżeli zakupiona rekuperacja będzie za mała dla danych pomieszczeń, nie będzie ona mogła spełnić swojej podstawowej funkcji, gdyż dopływ świeżego powietrza będzie za mały a z kolei brudne, nie będzie należycie wydalane.

Jeśli zależy Ci na tym, aby wentylacja działała cicho, pobierała mniej energii i aby zostawał w niej zapas na przewietrzenie lub zwiększenie zapotrzebowania, należy tak dopasować wentylację, aby pracowała na 70% swojej najwyższej wydajności.

Na czym się skupić wybierając montaż danej rekuperacji?

Kiedy masz już określoną wydajność rekuperatora, należy przejść do określenia, jak ma wyglądać montaż tego urządzenia. Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie:

  • w jakim miejscu ma być zainstalowany rekuperator,
  • jaki sposób montażu będzie najlepszy – ścienny, podsufitowy czy podłogowy,
  • jaki ma być układ króćców – z boku czy od góry.

Jeżeli nie masz zbyt dużo miejsca na zainstalowanie rekuperatora, wówczas możesz zainwestować w model podwieszany, posiadający płaską konstrukcję. Jest on instalowany bezpośrednio pod sufitem. Niektóre rekuperatory mają tak mały rozmiar, że z powodzeniem można je zmieścić np. w szafce.

W budynkach, które przechodzą termomodernizację, najlepiej sprawdzą się rekuperatory ścienne, bezkanałowe, co oznacza, że nie musisz przejmować się tym, gdzie ma znaleźć się rekuperator, ponieważ są one instalowane w ścianach każdego pomieszczenia. Charakteryzują się one jednak niższym poziomem filtracji oraz sprawnością odzysku niż tradycyjne urządzenia.

 

Rekuperator a jego dobra efektywność

 

Co w przypadku rekuperatora jest wyznacznikiem jego dobrej efektywności? Odpowiednia klasa energetyczna. Możesz znaleźć ją w karcie produktu lub w jego instrukcji. To właśnie tam powinieneś znaleźć informację na temat 3 najważniejszych parametrów, takich jak: wydajność, klasa energetyczna oraz głośność. W przypadku tego drugiego parametru składa się na niego zużycie prądu oraz odzysk ciepła. Na rynku najczęściej można znaleźć klasę energetyczną A, ale wiele urządzeń posiada również klasę A+ i to jest efektywność, na jaką warto zwracać uwagę.

Głośność rekuperacji – trzeci ważny parametr

Głośność rekuperatora to nic innego, jak ilość decybeli, którą produkuje rekuperator od obudowy. Wiadomo, że im niższa moc akustyczna, tym lepiej. Jeśli więc zależy Ci na cichej pracy rekuperatora, to szukaj tego modelu, który ma najniższy wskaźnik decybeli.

 

Wymienniki ciepła a rekuperator

 

W konstrukcji rekuperatora znajdują się wymienniki ciepła, będące jednym z najważniejszych elementów tego urządzenia. Ich podstawowy podział jest następujący:

  • wymienniki krzyżowe – strumienie ciepła przepływają w nim w sposób krzyżowy. Cienkie płytki, którymi są oddzielone, nie pozwalają na stykanie się tych strumieni. Ich niska efektywność odzysku ciepła wynosząca od 50 do 75% sprawia, że są coraz rzadziej wykorzystywane m.in. na rynku domowym. Charakteryzują się niskim kosztem produkcji, jak i prostą konstrukcją;
  • wymienniki przeciwprądowe– najlepsze wymienniki ciepła na rynku. Ich odzysk ciepła wynosi około 90%;
  • wymienniki obrotowe – najstarszy typ wymiennika ciepła. Z racji tego, że odzyskuje część wilgoci z powietrza wydalanego, jest bardzo pożądany w krajach suchych i zimnych, np. w Skandynawii. Oczywiście wyróżnia go również odzysk ciepła, a jego efektywność wynosi od 65 do 85% i jest to wartość niższa niż w przypadku wymienników płytowych;
  • wymiennik przeciwprądowy entalpiczny – posiada funkcję odzysku wilgoci, a konstrukcją nie różni się nadmiernie od wymiennika przeciwprądowego. Lamele, czyli części oddzielające oba strumienie powietrza, zrobione są z materiałów nieprzepuszczających zanieczyszczeń i gazów. Ich zaletą jest utrzymanie względnej wilgoci w pomieszczeniach, zwłaszcza podczas sezonu grzewczego oraz lepsza odporność na szronienie, co sprawia, że średnioroczny odzysk ciepła jest lepszy.

Należy pamiętać, że to jaki wymiennik ciepła zostanie wybrany, powinno zależeć od strefy klimatycznej, w której ma funkcjonować. Polska leży jednak w takiej strefie klimatycznej, że nie trzeba przejmować się znaczącymi ograniczeniami w przypadku wszelkich rekuperatorów.

 

Ile kosztuje rekuperator

Gruntowy wymiennik ciepła i rekuperator


Zainteresowany rekuperatorami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na ik.pl:


Oferta rekuperatorów na ik.pl

 

Autor: Małgorzata Buchkovska