AFRISO PrimoBox ACB 910 – 80% kotłowni w jednej szafce!
Dodano 04.05.2020
Nowość w ofercie AFRISO: proste rozwiązanie na połączenie instalacji grzejnikowej z instalacją ogrzewania podłogowego przy zastosowaniu kotła kondensacyjnego.
Wśród wielu instalatorów grupy pompowe wraz z przystosowanymi do nich rozdzielaczami cieszą się sporym uznaniem. Co jest powodem popularności takiego rozwiązania? Wiadomo, że instalatorzy przede wszystkim cenią swój czas, natomiast inwestorzy gotowi są zapłacić większą kwotę, aby w zamian uzyskać sprawdzone i estetyczne rozwiązania wysokiej jakości. Wśród najważniejszych zalet stosowania grup pompowych z rozdzielaczami wymienić można: łatwość oraz szybkość montażu, bezproblemową obsługę i niezawodność działania.
Jedną z najczęściej spotykanych przez instalatorów jest instalacja grzewcza ze źródłem ciepła w postaci gazowego kotła kondensacyjnego. Praktyka pokazuje, że takie instalacje często wykonywane są jako składające się z dwóch obiegów: dominującego obiegu ogrzewania podłogowego oraz prostego obiegu instalacji grzejnikowej. Wówczas za przygotowanie c.w.u. odpowiada kocioł kondensacyjny. Jaka metoda byłaby najbardziej optymalna dla takiej instalacji?
Rekomendowanym wyjściem są grupy pompowe, wyposażone w armaturę zwiększającą wygodę ich codziennej eksploatacji. Montaż tego typu grup nie jest skomplikowany i nie zajmuje wiele czasu. Spora część inwestorów i instalatorów podkreśla, że takie rozwiązania charakteryzują się estetycznym wyglądem. Jak byłaby skonstruowana instalacja według omawianego przykładu? Należałoby wykorzystać dwie grupy pompowe.
Pierwsza grupa posiadałaby zainstalowany zawór mieszający (dla potrzeb instalacji ogrzewania podłogowego), natomiast druga grupa byłaby bez mieszania, czyli byłaby tak zwaną grupą przewałową. Do kompletu niezbędny byłby także rozdzielacz. W tym przypadku najlepszą decyzją byłoby zainstalowanie sprzęgła hydraulicznego.
Czy instalacja opisana powyżej może być wykonana w bardziej kompaktowej i estetycznej formie? Czy możliwe jest wykonanie tego typu instalacji w relatywnie krótszym czasie, stosując metody i rozwiązania, które są akceptowalne cenowo dla inwestorów i jednocześnie wspierają kocioł w kondensacji, co przekłada się na dodatkowe oszczędności dla klienta? Zdecydowanie możemy potwierdzić: jest to możliwe. AFRISO opracowało nowe rozwiązanie, odpowiadające na wszystkie zasygnalizowane powyżej potrzeby. Mowa o zestawach mieszających do kotłów kondensacyjnych PrimoBox ACB 910.
Zestawy te zamknięte są w estetycznej, schludnie wyglądającej szafce o wymiarach 45x40 cm. Jest to zestaw hydrauliczny zarządzający dwiema strefami ogrzewania o różnych temperaturach zasilania, gdzie jeden z obiegów jest bezpośredni, a na drugim temperatura obniżana jest na zaworze mieszającym. Przy wykorzystaniu specjalnego zaworu mieszającego można uzyskać korzyści w postaci zwiększenia różnicy temperatur pomiędzy zasilaniem oraz powrotem do kotła gazowego. W takim wypadku, przy identycznej temperaturze zasilania, uzyskuje się jednocześnie niższą temperaturę powrotu do kotła. Oprócz tego wspomagane jest zjawisko kondensacji spalin, co skutkuje pomocą w odzysku „darmowego ciepła”.
Pojawienie się na rynku zestawów mieszających PrimoBox ACB 910 można podsumować jako kolejny znaczący krok w kierunku wykonywania estetycznych mini-kotłowni, skonstruowanych w oparciu o gotowe elementy. Wybierając zestaw PrimoBox ACB 910, ma się pewność, że instalacja będzie odpowiednio zminiaturyzowana i jednocześnie dojdzie do zmaksymalizowania potencjału kotła do odzysku ciepła z kondensacji pary wodnej, która jest obecna w spalinach. Wskutek tego zwiększa się średnią sezonową sprawność, z jaką pracuje kocioł. Z uwagi na swoje kompaktowe wymiary, szafka PrimoBox ACB 910 bez problemu zmieści się pod kotłem gazowym, gdziekolwiek planujemy go zlokalizować.
http://primobox.afriso.pl/
www.afriso.pl