Produkty

Caleffi - efektywna ochrona instalacji c.o.

Dodano 23.06.2020

Efektywne zabezpieczenie instalacji przed zanieczyszczeniami.

 Zanieczyszczenia występujące w wodzie instalacyjnej, często o charakterze ferromagnetycznym mogą powodować następujące problemy:

  • nieprawidłowe działanie automatycznych odpowietrzników
  • nieprawidłowe działanie zaworów termostatycznych
  • nieprawidłowe działanie elementów równoważących
  • niska sprawność elementów grzejnych
  • niska sprawność wymienników ciepła
  • uszkodzenie pomp obiegowych

Z tego powodu należy zwracać szczególną uwagę na jakość wody znajdującej się w instalacji. Tylko woda pozbawiona zanieczyszczeń gwarantuje pracę układu z najwyższą sprawnością, co przyczynia się do obniżenia kosztów. Zapewnienie odpowiedniej ochrony mogą zagwarantować jedynie poprawnie dobrane urządzenia.

Obecnie powszechnie stosowanym rozwiązaniem usuwania zanieczyszczeń jest montaż filtrów siatkowych. Podstawowym parametrem charakteryzującym filtr jest średnica oczka siatki (lub pojemność filtracyjna): wskazuje ona wielkość cząstek, które mogą być przechwycone przez filtr (najczęściej jest to wartość 0,4-0,5 mm, 400-500 μm). Niestety filtry nie są w stanie w sposób dostateczny usunąć cząsteczek piasku, rdzy z wody instalacyjnej (wielkość cząsteczek wynosi poniżej 100 μm). Cząsteczki ferromagnetyczne nie są usuwane przez filtry.

W nowoczesnych instalacjach grzewczych o wysokiej sprawności, najlepszym wyborem jest zastosowanie separatorów zanieczyszczeń wyposażonych w elementy magnetyczne.

Separacja zanieczyszczeń może odbywać się poprzez wykorzystanie:
- Siły odśrodkowej. Specjalna konstrukcja urządzenia wymusza ruch wirowy czynnika. Zanieczyszczenia pod wpływem siły odśrodkowej kierowane są w stronę ścianek zewnętrznych, gdzie opadają grawitacyjnie. Aby zagwarantować poprawną pracę urządzenia wymagane jest utrzymanie stałej prędkości.

- Siły grawitacji. Zanieczyszczenia wytrącane są w komorze zbiorczej dzięki zmniejszeniu prędkości przepływu (powiększona komora). Element wewnętrzny dodatkowo ułatwia wytrącanie zawieszonych cząstek w wodzie. Aby separator był skuteczny zalecana maksymalna prędkość czynnika na przyłączach urządzenia musi pozostać w granicach 1 ÷ 1,5 m/s.

W obu rozwiązaniach zanieczyszczenia można opróżnić nawet wtedy, gdy system działa po prostu otwierając zawór znajdujący się w dolnej części. W celu dokładniejszego czyszczenia prawie zawsze można usunąć górną część urządzeń, aby uzyskać dostęp do komory gromadzenia osadu.

Separatory zanieczyszczeń można wyposażyć w elementy magnetyczne, co pozwala na eliminację zanieczyszczeń ferromagnetycznych. W przypadku urządzeń grawitacyjnych ten efekt jest optymalny.

Zalety:

  • prosta konserwacja
  • usuwanie zanieczyszczeń podczas pracy instalacji
  • separacja zanieczyszczeń ferromagnetycznych

Podczas projektowania oraz wykonywania instalacji należy zwrócić uwagę między innymi na wielkość instalacji, lokalizację poszczególnych elementów oraz dostępne miejsce montażowe. Firma Caleffi od lat przywiązuje szczególną uwagę do problemu zanieczyszczeń w instalacjach grzewczych i chłodniczych. Inżynierowie naszej firmy zajmujący się badaniami w tym zakresie starają się dostarczyć urządzenia dostosowane do każdej konfiguracji instalacji.

Dla instalacji o małej mocy (budynki jednorodzinne) w ofercie firmy Caleffi można odnaleźć kilka rozwiązań konstrukcyjnych, taki jak na przykład DirtmagPlus® .
Urządzenie wielofunkcyjne składające się z dwóch niezależnych elementów: separatora zanieczyszczeń i filtra z wymiennymi wkładami. Zastosowanie tych dwóch elementów zapewnia ciągłą ochronę kotła i innych elementów instalacji przed zanieczyszczeniami w czasie normalnej pracy jak również podczas pierwszego uruchomienia. DirtmagPlus® może być zamontowany w pionie, poziomie lub pod kątem 45°. Urządzenie wyposażone jest w zawory odcinające w celu ułatwienia prac konserwacyjnych, jak również daje to możliwość dozowania dodatków chemicznych do wody instalacyjnej takich jak: C1 Inhibitor który zabezpiecza instalację, C3 Cleaner który wydatnie wspomaga usuwanie zanieczyszczeń; C4 Leak Sealer który uszczelnia mikrowycieki jak również C7 Biocide który zapobiega rozwojowi bakterii oraz grzybów w instalacjach niskoparametrowych (szczególnie zalecany do instalacji z ogrzewaniem podłogowym).

DirtmagPlus® świetnie sprawdzi się w kotłowni, gdzie przewody instalacji nie są schowane w bruzdach ściennych. Jego uniwersalne podłączenie pozwoli na zastosowanie go praktycznie w każdej konfiguracji przewodów. Połączenie dwóch elementów daje pewność ochrony instalacji.




Co zrobić w sytuacji, gdy filtr jest już zamontowany w instalacji, a my poszukujemy wysokowydajnego urządzenia do całkowitego zabezpieczenia instalacji?
W takim wypadku należy wybrać separator zanieczyszczeń Dirtmag® w wersji z technopolimeru  lub Dirtmag® w wersji z mosiądzu. Obydwa rozwiązania cechuje wysoka sprawność usuwania zanieczyszczeń również tych ferromagnetycznych. Przy pomocy tych urządzeń możemy aplikować do instalacji ww. środki chemiczne.


Co jeśli przewody instalacji zostały schowane i nie są dostępne, a kocioł podłączony za pomocą krótkich odcinków bezpośrednio ze ściany?
Firma Caleffi znalazła również rozwiązanie dla takiej sytuacji o nazwie DirtmagSlim® . 
Dzięki kompaktowym rozmiarom separatory zanieczyszczeń z tej serii mogą być montowane na rurociągach poziomych bezpośrednio pod kotłami wiszącymi, gdzie nie ma możliwości montażu tradycyjnego separatora. Dzięki dodatkowym elementom, urządzenie może być zamontowane przy pomocy przewodów giętkich lub sztywnych.
 
Podsumowując, nieważne z jaką instalacją mamy do czynienia, specjaliści w zakresie usuwania zanieczyszczeń z firmy Caleffi na pewno znajdą odpowiednie rozwiązanie.
W celu poszerzenia wiedzy dotyczącej usuwania zanieczyszczeń firma Caleffi zaprasza do kontaktu ze swoimi pracownikami: kontakt - kliknij tutaj , którzy odpowiedzą na wszelkie nurtujące pytania.

Firma Caleffi zaprasza również do zapoznania się z kanałem YouTubekliknij tutaj.