Produkty

Junkers Bosch – Co zrobić, żeby Twój system grzewczy działał niezawodnie?

Dodano 20.07.2020

Nowoczesne kotły gazowe i pompy ciepła to bardzo zaawansowane technologicznie urządzenia. Ich precyzyjne działanie zapewnia najwyższą sprawność całego systemu grzewczego. Aby mogły przez długi czas utrzymać maksymalną sprawność konieczne jest zapewnienie im odpowiednich warunków pracy.  Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na jakość pracy urządzeń grzewczych, ich sprawność oraz koszty eksploatacji ogrzewania, jest jakość wody. 

Bez odpowiedniej jakości wody nasz system grzewczy nie będzie dobrze pracował, a dodatkowo mogą występować awarie kotła lub pompy ciepła, co narazi nas na dodatkowe koszty. Co zrobić, żeby nasz system grzewczy działał z najwyższą jakością przez długi czas? Koncepcja ochrony instalacji Bosch D3 zapewnia odpowiednie przygotowanie wody do napełnienia instalacji oraz gwarantuje jej odpowiednie utrzymanie w okresie eksploatacji.

Koncepcja Bosch D3 koncentruje się na trzech głównych działaniach: 

• demineralizacji, czyli odpowiednim przygotowaniu wody do napełnienia instalacji c.o.,

• usuwaniu z wody osadów magnetycznych w pracującej instalacji,

• usuwaniu powietrza z wody jako czynnika sprzyjającego korozji.

 

Demineralizacja

W zależności od regionu woda użytkowa, którą często napełniamy instalację, może zawierać duże ilości węglanu wapnia i soli. Rozpuszczony w wodzie węglan wapnia osadza się głównie w najgorętszym miejscu instalacji, czyli źródle ciepła, powodując odkładanie się kamienia, co w konsekwencji może doprowadzić do awarii i unieruchomienia systemu. Proces demineralizacji nie tylko usuwa z wody węglan wapnia, ale także wszelkie inne substancje powodujące korozję. Demineralizacja Bosch D3 zapobiega korozji i wynikającym z niej uszkodzeniom oraz zapewnia utrzymanie wysokiej sprawności ogrzewania.

 

Usuwanie osadów magnetycznych

Skuteczne usuwanie osadów zapewniają wysokowydajne magnetyczne separatory zanieczyszczeń, które usuwają zanieczyszczenia magnetyczne takie jak magnetyd oraz drobne cząstki stałe, które przyczyniają się do powstawania szlamu i innych osadów. 

Osady w wodzie grzewczej mogą pochodzić z resztek masy uszczelniającej, opiłków metalowych, piasku lub innych zanieczyszczeń. Elementy systemu grzewczego mogą z czasem korodować, w wyniku czego powstaje magnetyd, który w postaci szlamu osadza się na wszystkich elementach magnetycznych. Jest szczególnie niebezpieczny dla pomp obiegowych, których wirniki mają silne magnesy. Często osady magnetyczne prowadzą do unieruchomienia pomp. System grzewczy przestaje działać, a kocioł zgłasza awarię. Konieczna jest wtedy dość kosztowna wymiana pompy. Warto się przed tym zabezpieczyć, instalując separator magnetyczny zanieczyszczeń. Jego koszt jest znacznie niższy niż naprawa kotła i wizyta serwisanta. 

 

Usuwanie powietrza z wody 

Czynnikiem sprzyjającym korozji jest tlen. Może być rozpuszczony w wodzie lub krążyć w postaci mikropęcherzyków. Powietrze na różne sposoby dostaje się do instalacji, między innymi wskutek mikronieszczelności instalacji oraz gdy uzupełniamy poziom wody. Powietrze i inne gazy znajdujące się w wodzie w postaci mikropęcherzyków mogą być usunięte jedynie przez separator powietrza. Standardowy szybkodziałający zawór odpowietrzający jest w stanie usunąć jedynie większe pęcherzyki powietrza. Separator powietrza Bosch D3 charakteryzuje się wysoką skutecznością odpowietrzania, przez co utrzymuje wydajność systemu grzewczego na najwyższym poziomie, znacznie zmniejsza awaryjność, a także redukuje hałas. Ponadto nie ma już potrzeby, aby stale ręcznie odpowietrzać instalację.

 

www.junkers.pl