Magna3 – inteligentna i wydajna pompa obiegowa i cyrkulacyjna
Dodano 22.12.2020
MAGNA 3 jest kompletnym typoszeregiem z ponad 200 różnymi modelami jedno- i dwugłowicowymi w wykonaniach z żeliwa lub stali nierdzewnej. Zwiększenie wysokości podnoszenia do 18 m oraz wydajności do 70 m3/h pozwala dobrać pompę idealnie dopasowaną do każdego zastosowania HVAC.
Tak jak jej poprzedniczka, MAGNA3 przeznaczona jest do systemów grzewczych i chłodniczych oraz do domowych
instalacji ciepłej wody użytkowej. Została ona zaprojektowana do pracy z cieczami o niskich temperaturach do -10°C, dzięki czemu nadaje się do zastosowań zarówno w ciężkich warunkach procesów przemysłowych, jak i w systemach gruntowych pomp ciepła (GSHP). Ponadto temperatura cieczy (-10 °C do +110 °C) jest teraz niezależna od temperatury otoczenia (0°C do +40°C).
Podstawowe atuty pomp MAGNA3:
• najwyższa na rynku sprawność energetyczna,
• możliwość realizowania różnych rodzajów regulacji instalacji,
• technologia bezprzewodowej komunikacji i integracja z siecią BMS.
Sprawność pomp określana wskaźnikiem sprawności energetycznej EEI na poziomie 0.17 plasuje pompy MAGNA3 na pozycji najbardziej efektywnych energetycznie na rynku europejskim. Zastosowanie pomp MAGNA3 pozwala na oszczędności energii rzędu 75% w stosunku do pomp nieregulowanych (rys 1.1).
Głównym atutem MAGNA3 jest możliwość wyboru optymalnego dla określonej instalacji sposobu regulacji. MAGNA3 oferuje szereg trybów regulacji do wyboru przez użytkownika. Na podkreślenie zasługują dwa „inteligentne” tryby regulacji AUTOADAPT i FLOWLIMIT. Pierwszy oferuje automatyczne dostosowanie pracy pompy do wymagań konkretnej instalacji. FLOWLIMIT umożliwia ograniczenie maksymalnej wydajności pompy przy różnych trybach regulacji. Na rysunkach 2 i 3 zaciemnione pola ukazują oszczędności energii przy wyborze określonego trybu regulacji w stosunku do pracy pompy nieregulowanej.
Komunikacja z pompą MAGNA3 odbywa się na kilku poziomach:
• bezpośrednio poprzez panel sterowniczy z użyciem ekranu TFT i przycisków nawigacyjnych (rys. 4),
• bezprzewodowo, drogą radiową z urządzeniami mobilnymi typu smartfon z wykorzystaniem bezpłatnej aplikacji GRUNDFOS GO REMOTE,
• poprzez przyłączenie pompy do systemu BMS za pomocą popularnych szyn komunikacyjnych np. Modbus, LON, Profibus
i innych. Podłączenie pompy do systemu BMS ułatwia specjalne gniazdo w module sterowniczym przygotowane do montażu modułu komunikacyjnego CIM,
• poprzez zestaw wejść i wyjść cyfrowych i wejścia analogowego.
Kolejnym atutem pomp MAGNA3 jest praca dwóch pomp w układzie równoległym. Poza tradycyjnymi rodzajami pracy, czyli pracy naprzemiennej i z pompą rezerwową, MAGNA3 oferuje system kaskadowy, w którym dwie pompy (lub głowice pompy podwójnej) pracują równolegle z tą samą prędkością obrotową. Warto podkreślić, że praca kaskadowa nie wymaga użycia nadrzędnego sterownika. Rolę takiego sterownika przejmuje jedna z pomp (głowic). Komunikacja między pompami odbywa się drogą radiową (rys. 5).