Pompy ciepła Immergas. Ekologia, która się opłaca
Dodano 18.10.2019
Koszty związane z ogrzewaniem to dla wielu kluczowe zagadnienie, szczególnie zimą. Nic dziwnego, około 2/3 wydatków związanych z użytkowaniem domu przeznaczonych jest właśnie na ten cel. Dodatkowo wiąże się z problemem emisji szkodliwych substancji przyczyniających się do powstania smogu, przed którym ekolodzy ostrzegają od lat. Jednak współczesne rozwiązania wspierające ekologiczne i energooszczędne budownictwo pozwalają na instalacje urządzeń grzewczych, które mogą nas pozbawić tych problemów.
Ciepło bez paliw stałych?
Tak, to możliwie! Wystarczy dostęp do prądu i... powietrza. Choć wiele osób może uznać ten fakt za mocno „naciągany”, to jest on niezaprzeczalną prawdą – pompy ciepła nie potrzebują niczego więcej do ogrzania domu. Dzieje się tak, ponieważ urządzenia te nie produkują energii, ale korzystają z jej zasobów dostępnych w naturalnych źródłach jak woda, grunt czy powietrze i w ten sposób ogrzewają wodę w instalacji grzewczej.
Ekologiczne czyli drogie?
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że zakup pompy ciepła to niezwykle kosztowny wydatek. Samo urządzenie jest droższe od tradycyjnych kotłów grzewczych, czasem nawet o kilkanaście tysięcy! Warto jednak spojrzeć na to zagadnienie z szerszej perspektywy, a mianowicie – czasu eksploatacji. Okazuje się, że w tym wypadku koszty, jakie ponosi np. posiadacz kotła gazowego są o kilkadziesiąt procent wyższe od eksploatacji pompy ciepła. Wszystko dlatego, że pompy ciepła to urządzenia, które w zależności od temperatury powietrza zewnętrznego oraz temperatur zasilania instalacji potrafią wyprodukować blisko 5 razy więcej energii cieplnej w stosunku do pobranej energii elektrycznej. Co ciekawe, wydatki na ogrzewanie można dodatkowo obniżyć poprzez połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi. System PV o odpowiedniej wielkości pozwala na wykorzystanie energii produkowanej ze słońca w celu zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. W szczególnych przypadkach możliwe jest takie dobranie systemu pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi, że w efekcie otrzymamy budynek samowystarczalny energetycznie.
Jakie urządzenie wybrać?
Choć na rynku dostępne są różne rodzaje pomp to największą popularnością wśród instalatorów i użytkowników w Polsce cieszą się pompy powietrze-woda.
Poznaj ofertę pomp ciepła Immergas
Immergas posiada w swojej ofercie szeroką gamę pomp ciepła tego typu, dzięki czemu użytkownik może dobrać rozwiązanie idealnie pasujące do jego indywidualnych potrzeb.
Gama Audax
Ta gama obejmuje pompy ciepła powietrze-woda typu monoblok. Urządzenie to posiada zamknięty układ termodynamiczny w jednej obudowie oraz kompletną grupę hydrauliczną, dzięki czemu instalacja urządzenia jest jeszcze łatwiejsza. Odpowiednio zaprojektowany system z ogrzewaniem podłogowym, klimakonwektorami, grzejnikami czy zbiornikiem buforowym jest w stanie zredukować dotychczasowe koszty ogrzewania nawet o połowę, a dodatkowo pozwala na korzystanie z bardzo efektywnego chłodzenia.
Gama Magis Pro
Magis Pro to pompy ciepła powietrze-woda typu split, składające się z jednostki wewnętrznej i jednostki zewnętrznej.
W pompach tego rodzaju hydrauliczna część układu jest oddzielona od układu chłodniczego i umieszczona w jednostce wewnętrznej. Jednostka wewnętrzna realizuje wymianę ciepła między jednostką zewnętrzną (układ chłodniczy) a instalacją grzewczą. W porównaniu do pomp ciepła typu monoblok układ hydrauliczny w całości znajduje się w pomieszczeniu.
System hybrydowy Magis Combo
Magis Combo to autonomiczny system grzewczy składający się z pompy ciepła powietrze-woda typu split zintegrowanej z gazowym kotłem kondensacyjnym. Dzięki takiej konfiguracji, system jest w stanie pokryć zapotrzebowanie budynku na moc grzewczą nawet w przypadku ekstremalnie niskich temperatur zewnętrznych. Wówczas pracę pompy ciepła przejmuje kondensacyjny kocioł gazowy, który również stanowi jedno z najtańszych źródeł ogrzewania. Taki system posiada możliwości ogrzewania, chłodzenia oraz produkcji ciepłej wody użytkowej.
Immerwater
Immerwater 300 S V4 lub 190 S V4 – pompy ciepła typu powietrze-woda, przeznaczone do montażu w pozycji stojącej. Zbiornik ze stali emaliowanej o pojemności w zależności od modelu 300 l lub 190 l zapewni ciepłą wodę użytkową w domu jednorodzinnym. Dodatkowa wężownica zainstalowana w zbiorniku umożliwia współpracę pompy z dodatkowym źródłem ciepła, na przykład z instalacją solarną. Automatyka posiada funkcję wyboru pomiędzy różnymi trybami pracy, pełną autodiagnostykę, funkcję „wakacje”, funkcję automatycznego wygrzewu antybakteryjnego oraz możliwość programowania cyklu czasowego dla przygotowania ciepłej wody.