Produkty

Regulatory z klasą – system regulacji Bosch EMS2

Dodano 22.12.2020

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru systemów grzewczych, jakimi kierują się użytkownicy mieszkań oraz domów, jest komfort eksploatacji oraz efektywność energetyczna decydująca o wysokości rachunków za ogrzewanie. W przypadku nowych i modernizowanych instalacji najwięcej uwagi poświęca się zaletom kotła grzewczego, jednak niemniej ważne jest sterowanie kotłem i całym systemem.

Na rynku dostępna jest szeroka oferta termostatów i regulatorów pokojowych oraz pogodowych, które na pierwszy rzut oka są do siebie bardzo podobne. Jednak diabeł tkwi w szczegółach. Jak dokonać najlepszego wyboru kiedy do dyspozycji mamy termostaty, regulatory, pokojowe, pogodowe, „ON/OFF”, modulacyjne, bez programowania, z programowaniem dobowym lub tygodniowym, a w perspektywie... rachunki za ogrzewanie? Czy trzeba być fachowcem z dziedziny techniki grzewczej, aby wybrać system ogrzewania zapewniający nie tylko wysoki komfort, ale również możliwie niskie rachunki za eksploatację? 

Okazuje się, że porównanie regulatorów przeznaczonych do sterowania kotłem lub całym systemem grzewczym nie jest takie trudne. Dyrektywa ErP określa klasy regulatorów temperatury od I do VIII, przyporządkowując każdej klasie regulatora odpowiedni udział w sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń. Najprostsze i najtańsze termostaty pokojowe ze sterowaniem ON/OFF (dwupołożeniowym włącz/wyłącz) mają klasę I, a ich udział w sezonowej efektywności energetycznej to zaledwie 1%. Najwyższej klasy zestawy regulacji, jak np. regulator Bosch EasyControl CT200 z trzema bezprzewodowo sterowanymi głowicami termostatycznymi ma klasę VIII, co oznacza, że udział w sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń to aż 5%.

Ponieważ efektywność zestawu kocioł plus regulator sumuje się, oznacza to, że w przypadku gazowego kotła kondensacyjnego o efektywności energetycznej 94% zastosowanie taniego regulatora-termostatu klasy I poprawi sezonową efektywność energetyczną zaledwie o 1%, co przełoży się na efektywność zestawu na poziomie  95%, a w przypadku regulatora klasy VIII całościowa efektywność energetyczna zestawu poprawi się o 5%, czyli wzrośnie do 99%. 

Oba parametry powinny być deklarowane przez producenta regulatora, właśnie w celu łatwej weryfikacji przez użytkownika oraz w celu obliczenia łącznej efektywności energetycznej zestawu urządzeń stanowiących źródło ogrzewania. 

Systemy regulacji EMS2 marki Bosch to szeroka gama sterowników umożliwiających wysoką klasę regulacji systemu ogrzewania. Oprócz wspomnianego wcześniej zestawu EasyControl CT 200 z elektronicznymi głowicami termostatycznymi (klasa VIII, 5%), w ofercie znajdują się regulatory pokojowe CR10 i CR100RF (klasa V, 3%), CR100RF (klasa VI, 4%) oraz regulatory pogodowe CW100 i CW400 (klasa VI, 4%). W zależności od potrzeb i konfiguracji elementów systemu umożliwiają one sterowanie modulacją gazowego kotła kondensacyjnego, obsługę od jednego do ośmiu obiegów grzewczych lub do 19 stref grzewczych, współpracę z systemami solarnymi, podgrzewaniem wody do celów sanitarnych oraz zarządzanie zarówno z poziomu regulatora, jak i urządzeń mobilnych takich jak smartfon lub tablet. 

Oczywiście wyboru systemu regulacji należy dokonać w porozumieniu z projektantem lub instalatorem, jednak wiedza o klasie regulatora będzie na pewno ułatwieniem przy podjęciu świadomej decyzji odnośnie najbardziej optymalnego rozwiązania, które zapewni wysoki komfort użytkowania i efekt energetyczny mający pozytywny wpływ na koszty eksploatacji instalacji.

www.bosch-termotechnika.pl