Produkty

Ścienny panel grzewczy Sanha - nowość w technice grzewczej

Dodano 05.09.2012

Firma Sanha prezentuje zupełnie nowy system grzewczy i chłodzenia w postaci ściennych paneli grzewczych. System ten zapewnia wyjątkowy komfort cieplny i znacznie większą efektywność energetyczną dzięki niższej średniej temperaturze pomieszczenia.

Prosty montaż oraz właściwości szczególnie przyjazne dla zdrowia idealnie pasują do zastosowania ściennych paneli grzewczych zarówno w nowych budynkach, jak i podczas remontów. 

Ścienny panel grzewczy Sanha to gotowy element, który montuje się podobnie jak grzejniki płytowe. Składa się on z ramy z blachy nierdzewnej, w którą wbudowana jest rura wielowarstwowa (PE-RT/AL/PE-HD) otynkowana specjalną zaprawą przewodzącą ciepło. Element obłożony jest papierem kartonowym. Dostarczane panele są gotowe, ich powierzchnia nadaje się do bezpośredniego malowania lub tapetowania.

Zalety ściennych paneli grzewczych Sanha:

Wyjątkowy komfort mieszkania

• Ścienne panele grzewcze wytwarzają ciepło podobne do ciepła pieca kaflowego dzięki wykorzystaniu ciepła promieniowania w zakresie IR-C. 

• Ocieplają się również ściany i meble, które nie są bezpośrednio ogrzewane, gdyż panele wykorzystują ciepło promieniowania.
• Panele można stosować również do chłodzenia pomieszczeń.
• Charakteryzują się małą bezwładnością cieplną dzięki zastosowaniu opatentowanej zaprawy z zawartością węgla.
• Można je montować w dowolnym położeniu, w zależności do warunków powierzchni mieszkalnej.

Bardzo prosty montaż

• Ścienne panele grzewcze mogą stanowić uzupełnienie dla ogrzewania konwencjonalnymi grzejnikami lub całkowicie je nimi zastąpić.
• Ścienne panele grzewcze można montować na murze, ścianach drewnianych
i w konstrukcjach nośnych suchej zabudowy, jak również na pochyłych sufitach.

Znacznie większa efektywność energetyczna
• Dzięki ciepłu promieniowania średnią temperaturę pomieszczenia można utrzymywać o ok. 3-4°C niżej, co zapewnia oszczędność na poziomie 15-20% kosztów ogrzewania.
• Ścienne panele grzewcze można łączyć zarówno ze wszystkimi konwencjonalnymi, jak również ze wszystkimi nowoczesnymi systemami grzewczymi, np. pompami cieplnymi itd.
• Przy niskotemperaturowym zasilaniu tz = 60°C max. moc grzewcza wynosi 210 W/m2.
• Ogrzewanie niskotemperaturowe jest wyżej oceniane w świadectwie charakterystyki energetycznej budynku.

Szczególnie przyjazne dla zdrowia

Ścienne panele grzewcze są dobrze tolerowane przez alergików, ponieważ konwekcja powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu praktycznie nie występuje. Dzięki ogrzewanym, a tym samym suchym, ścianom zapobiega się powstawaniu pleśni, często występującej w odnowionym starym budownictwie.

Połączenie równoległe
W przypadku połączenia równoległego należy zwrócić uwagę na to, aby możliwe było osobne odcięcie każdego panelu. Zawory odcinające muszą być wyposażone w element regulacyjny i spustowy, aby możliwe było wykonanie prawidłowego wyrównoważenia hydraulicznego i odpowietrzania/płukania.

Połączenie szeregowe
W przypadku połączenia szeregowego wymagany jest tylko centralny zawór odcinający/regulacyjny i spustowy dla całej grupy paneli. Podczas kalkulacji sieci przewodów i równoważenia hydraulicznego należy uwzględnić wyższą stratę ciśnienia oraz opór przewodu łączącego i złączek.

Warunki montażu

Aby uniknąć rozprężenia paneli powierzchnia ściany, na której montowany jest panel, powinna być w miarę równa i gładka. Konstrukcja nośna musi odznaczać się wystarczającą trwałością i sztywnością zgodnie z wymaganiami dla suchej zabudowy zgodnie z DIN 4103, tak aby mogła utrzymać panele. Bezwzględnie należy uważać na rury i przewody elektryczne występujące w ścianie. Jeśli to możliwe, montaż paneli powinien mieć miejsce przed położeniem jastrychu, aby możliwe było położenie przewodów przyłączeniowych pod jastrychem.

Dane techniczne ściennych paneli grzewczych Sanha

Rama: 0,75 mm, blacha ze stali nierdzewnej 

Rura grzejna: rura wielowarstwowa Sanha Multifit®-Flex, 16 x 2 mm (PE-RT/AL./PE-HD), maks. 95°C/10 bar, warstwa tlenu zgodnie z DIN 4726
Wypełniacz: zaprawa cementowo-wapienna z naturalnymi wypełniaczami i węglem, gęstość nasypowa suchej zaprawy: 1070 kg/m3
Obłożenie: papier kartonowy
Zbrojenie: tkanina z włókna szklanego
Technika łączenia: złącza zaciskowe Sanha, system 3fit®-Press lub 3fit®-Push
Temperatura robocza: max. 60°C (ogrzewanie), min. 16°C (chłodzenie)
Ciśnienie robocze: maks. 10 bar

Jarosław Czapliński
Menadżer Produktu Sanha Polska Sp. z o.o.