System ogrzewania płaszczyznowego QIK
Dodano 08.11.2011
Ogrzewanie płaszczyznowe to rozwiązanie coraz częściej wybierane nie tylko przez instytucje, o zaostrzonych normach czystości, ale przede wszystkim posiadaczy domów jednorodzinnych.
Ten typ ogrzewania pozwala na osiągnięcie temperatury optymalnej dla użytkowników, jednak warunkiem niezbędnym do właściwego działania takiej instalacji są wysokiej jakości elementy. Te gwarantuje marka QIK.
System ogrzewania podłogowego QIK charakteryzuje się dużą elastycznością w zakresie m.in. ułożenia pętli. Swobodne układanie jest możliwe dzięki zastosowaniu w warstwie wewnętrznej i zewnętrznej rury wielowarstwowej w systemie QIK wysokiej jakości polietylenu (PE) sieciowanego metodą elektronową (Xc) lub uszlachetnionego (RT).
System instalacyjny QIK opiera się na wspomnianej rurze wielowarstwowej PE-RT/AL/PE-RT lub PE-Xc/Al/Pe-XC, złączkach zaprasowywanych mosiężnych, cynowanych lub z polifluorku winidylenu PVDF oraz na rozdzielaczach z mosiądzu lub stali nierdzewnej.
Jedną z najważniejszych cech wysokiej jakości rury wielowarstwowej jest brak różnic w naprężeniach między warstwami. W rurze w systemie QIK, dzięki zastosowaniu jednakowych warstw polietylenu, nie występują takie różnice, dzięki czemu jej praca i wytrzymałość nie są zagrożone. Dodatkowym zabezpieczeniem instalacji jest wkładka aluminiowa, która zabezpiecza system przed przedostaniem się tlenu z otoczenia, tworząc stabilną barierę antydyfuzyjną.
Elementem bardzo ważnym w systemie instalacyjnym QIK są kształtki zaprasowywane. Zastosowano w nich niespotykane na polskim rynku rozwiązanie – kształtki mają bowiem w swojej konstrukcji trzy o-ringi wykonane z EPDM. Dzięki temu połączenia zaprasowywane mogą być wykonywane aż pięcioma różnymi profilami: TH, H, U, RF oraz MT. Wykonanie kształtek zabezpiecza je przed korozją – wykonane z mosiądzu, pokryte są cyną na wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni kształtki.
Rozdzielacze systemu instalacyjnego QIK dostępne są w dwóch wersjach, różniących się materiałem wykonania. Pierwsza wykonana jest z rury mosiężnej bezołowiowej w gatunku M63, druga – ze stali nierdzewnej. Dzięki zastosowaniu tych materiałów, rozdzielacze nie zawierają pierwiastków szkodliwych, takich jak ołów, co w zdecydowany sposób poprawia trwałość instalacji.
Najważniejszym zadaniem rozdzielaczy QIK jest zapewnienie niezawodnego połączenia elementów, co zostało osiągnięte poprzez zastosowanie unikatowej metody wykonywania otworów pod łączniki - poprzez wypiętrzanie rodzimego materiału rury na zewnątrz i do wewnątrz, udało się zwiększyć długość gwintu do sześciu zwojów. Rozdzielacze uszczelniono za pomocą gumy EPDM 70, natomiast do wkładek tłumiących, użytych w belkach rozdzielaczy do uchwytów, użyto miękkiego polietylenu. Próby szczelności rozdzielaczy przeprowadzane są przy ciśnieniu 8 barów, co potwierdza naklejka na belce.
Bez względu na to, którą wersja rozdzielacza z oferty QIK zostanie wykorzystana (z zaworami regulacyjnymi, rotometrami, do współpracy z termonapędami), poprzez zastosowanie termostatów z siłownikami użytkownik może indywidualnie regulować temperaturę w konkretnych pomieszczeniach (płaszczyznach).
Ogrzewanie płaszczyznowe QIK charakteryzuje się możliwością montażu w wielu warunkach, np. na styropianie QIK z ekranem jako ogrzewanie podłogowe, za pomocą klipsów z mocowaniem pętli grzejnych, na płytach z folią polistyrenową z „wypustkami” zabezpieczającymi rurę lub na płytach systemowych, posiadających specjalne wyżłobienia w styropianie.
System QIK został nagrodzony Złotym Medalem Podkarpackiego Rynku Budowlanego oraz zdobył w marcu 2011 r. wyróżnienie podczas Międzynarodowych Targach Budownictwa i Instalacji „Gryf-Bud” w Bydgoszczy. System instalacyjny QIK objęty jest 10-letnią gwarancją z ubezpieczeniem w wysokości 3 000 000 €. Wszystkie jego elementy posiadają wszelkie wymagane przez polskie prawo aprobaty techniczne i atesty higieniczne. System instalacyjny QIK dostępny jest w hurtowniach Instal-Konsorcjum, gdzie za zakupy kompletnego systemu QIK można otrzymać narzędzia do zaprasowywania kształtek.