Produkty

Trzy o-ringi w kształtkach QIK

Dodano 01.10.2010

Wykonując instalację sanitarną oraz grzewczą w budynku stajemy przed różnymi wyborami. Jednym z nich jest sposób łączenia rury z kształtką. Prezentujemy Państwu System Instalacyjny QIK, w którym dowykonania instalacji z.w., c.w.u., c.o., jak i ogrzewania podłogowego wykorzystujemy kształtki mosiężne zaprasowywane.

Podstawowym elementem tego systemu są rury wielowarstwowe PE-Xc/AL/PE-Xc i PE-RT/AL/PE-RT, wykonane z wysokiej jakości polietylenu odpornego na działanie temperatur i ciśnienia. Polietylen wykazuje dużą elastyczność, która pozwala na swobodne układanie np. pętli ogrzewania podłogowego. Między warstwami polietylenu znajduje się, trwale z nimi związana,wkładka aluminiowa dająca 100% szczelność na dyfuzję tlenu do wody instalacyjnej. Dostępne średnice to 16, 20, 26, 32, 40, 50, 63, 75.

Kolejnym elementem systemu instalacyjnego QIK są kształtki zaprasowywane posiadające w swojej konstrukcji trzy o-ringi wykonane z EPDM. Jest to jedyne takie rozwiązanie konstrukcyjne dostępne na rynku polskim. Zastosowanie kształtek QIK pozwala na wykonywanie połączeń  zaprasowywanych pięcioma różnymi profilami szczęki prasującej. Są to profile TH, H, U, RF oraz MT.

Zdając sobie sprawę z wysokich kosztów zakupu narzędzi do zaprasowywania, postanowiliśmy uruchomić program, w ramach którego instalatorzy dokonujący zakupu kompletnego systemu instalacyjnego QIK mogą otrzymać bezpłatnie prasy elektryczne bądź akumulatorowe. Kształtki  wykonane są z mosiądzu pokrytego cyną, która znajduje się na wewnętrznej, jak i zewnętrznej powierzchni kształtki. Cyna spełnia rolę warstwy antykorozyjnej. Konstrukcja kształtki została tak zaprojektowana, aby zastosowane rozwiązania uczyniły ją uniwersalną i niepowtarzalną. Rura i kształtka objęte są 10-letnią gwarancją. 

Zwolennicy systemu skręcanego podniosą argument, że przy zastosowaniu kształtek skręcanych nie ma dylematu, jakiego typu szczęki należy użyć. Wystarczy mieć klucz płaski, by wykonać połączenie. Przyznamy im rację. Jednak zawsze się pojawia pytanie  o siłę, z jaką należy dokręcić połączenie. Czy dokręcać aż przestanie cieknąć? W konsekwencji jednak może pojawić się mikro nacięcie. System zaprasowywany QIK ma natomiast określoną siłę docisku przez narzędzie. Do dyskusji na pewno włączą się również zwolennicy połączeń sklejanych, jak i lutowanych. Wskażą wyższość swoich połączeń, twierdząc że ich systemy nie potrzebują określania sił docisku czy skręcania. Jest tak w istocie, ale trzeba pamiętać o rygorystycznym przestrzeganiu technologii wykonania takich połączeń, tzn. o właściwym odtłuszczeniu lub oczyszczeniu elementów, użyciu odpowiedniej ilości kleju, pasty lutowniczej. Niezachowanie wymienionych standardów w efekcie może skutkować nieestetycznymi połączeniami nie zawsze dającymi pewność, że zostały poprawnie wykonane.

Wszystkie wyżej wymienione elementy systemu QIK posiadają odpowiednie aprobaty techniczne oraz wymagane atesty PZH. Dodatkowo rura została przebadana w Instytucie Techniki Budowlanej w Warszawie i uzyskała pozytywny wynik wytrzymałości temperaturowo-ciśnieniowe (27,5 bar w temperaturze 95°C).

Uzupełnieniem oferty QIK są rozdzielacze wykonane z rury mosiężnej bezołowiowej w gatunku M63 lub stali nierdzewnej, szafki instalacyjne natynkowe i podtynkowe pokryte powłoką lakierniczą. W ofercie systemu instalacyjnego QIK znajduje się również styropian z folią aluminiową, na której zamieszczone są linie siatki ułatwiające układanie pętli ogrzewania podłogowego. Informacje na temat pozostałej oferty marki QIK znajdziecie Państwo na stronach www.qik.pl, jak również w drukowanym cenniku wydanie z września 2010. Asortyment ten dostępny jest wyłącznie w hurtowniach Instal-Konsorcjum.