Produkty

Wybierz nowoczesne domowe pompy cyrkulacyjne GRUNDFOS i ciesz się tańszą ciepłą wodą

Dodano 02.12.2021

Polska jest jednym z krajów europejskich, który posiada najmniej wody (w rankingu występujemy na przedostatnim miejscu w Europie). Biorąc pod uwagę dostępność zasobów, nasz kraj można porównać do Egiptu, który jest krajem pustynnym. Nikogo zatem nie powinny dziwić rachunki, jakie otrzymujemy za wodę. Związane są one nie tylko z kosztów wydobycia, uzdatniania, czy oczyszczania ścieków, ale przede wszystkim także ze względu na drastyczny wzrost cen energii elektrycznej, którą zasilane są pompy wydobywające wodę.

Rządowe i lokalne dofinansowania nowoczesnych i ekologicznych źródeł ciepła oraz termomodernizacji, a także chęć właścicieli budynków jednorodzinnych, którym zależy na oszczędnościach, spowodowały, że zużycie energii cieplnej jest znacznie mniejsze, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Warto mieć jednak na uwadze, że nadal znaczący wpływ na bilans energetyczny budynku ma zużycie energii, która potrzebna jest do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Nie ulega wątpliwości, że większą część każdego dnia ludzie spędzają w pomieszczeniach — w biurach, domach czy innych budynkach. Co ważne, na samopoczucie człowieka wpływ ma nie tylko odpowiedni mikroklimat, ale także bezproblemowy dostęp do ciepłej wody użytkowej. Instalacja odpowiedzialna za prawidłową cyrkulację wody jest powszechnie stosowana w domach jednorodzinnych. Choć jej stosowanie jest wygodne, ponieważ ciepła woda użytkowa jest dostępna natychmiast, warto mieć na uwadze, że tego typu instalacja generuje koszty, na które warto zwrócić uwagę. Szczególnie teraz, kiedy dochodzi do drastycznych podwyżek cen gazu i energii elektrycznej mogą one znacznie obciążyć rodzinny budżet.

Co zatem zrobić? Zrezygnować z cyrkulacji i wyłączyć zainstalowaną wcześniej pompę cyrkulacyjną? Oczywiście, że nie! Rozwiązaniem problemu może okazać się propozycja firmy GRUNDFOS, która proponuje Klientom dwa ciekawe rozwiązania stosowane w domowych instalacjach cyrkulacji. Wspomniane urządzenia znacznie obniżą zużycie energii oraz wody, a tym samym także rachunki. Na uwagę zasługuje fakt, że w budynkach, w których nie wykorzystuje się tego typu systemów, marnuje się około 20 tys. litrów. Dzieje się tak za sprawą spuszczania do kanalizacji zimnej wody do momentu, aż w kurku czerpalnym pojawi się ciepła. Dane te pochodzą z badań budynku jednorodzinnego, w którym mieszka czteroosobowa rodzina. W Polsce istnieje ponad sześć milionów domów jednorodzinnych, co oznacza, że w ciągu roku dochodzi do gigantycznych strat wody, której z biegiem czasu ubywa, przez co będzie mniej dostępna i co za tym idzie — droższa.

Firma GRUNDFOS oferuje Klientom dwa rodzaje pomp cyrkulacyjnych:

  1. COMFORT, którą wyposażono we wbudowany zegar czasowy;

  2. COMFORT AUTOADAP.

Pompa ze wbudowanym zegarem czasowym COMFORT 15-14 B(X)DT PM jest urządzeniem, które podczas pracy utrzymuje w przewodach cyrkulacyjnych ciepłą wodę zgodnie z potrzebami mieszkańców budynku. Takie rozwiązanie pozwala zapewnić maksymalny komfort oraz oszczędność energii i przede wszystkim wody. Na uwagę zasługuje tutaj intuicyjny i przejrzysty panel sterujący, który pozwala bezproblemowo ustawić lub zmienić parametry pompy (w tym czas, w którym urządzenie ma pracować). Pompa ze wbudowanym zegarem czasowym COMFORT 15-14 B(X)DT PM to tak naprawdę dwa urządzenia w jednym, ponieważ możliwe jest jej przełączenie na pracę w trybie ciągłym, bez kasowania ustawień czasowych. Aby zapewnić maksymalny komfort korzystania z ciepłej wody, pompa powinna pracować 8 godzin dziennie. Zakładając, że w typowym domu jednorodzinnym długość przewodów zasilających i cyrkulacyjnych wynosi łącznie 40 m, oraz że straty ciepła kształtują się na poziomie 7 W, decydując się na ciągłą pracę pompy, zużycie energii będzie wynosiło 2300 kWh, natomiast ustawiając ją na ośmiogodzinny tryb pracy, można spodziewać się zużycia na poziomie ok. 1000 kWh. Mowa tutaj także o oszczędności energii elektrycznej. Warto tutaj zaznaczyć, że pompy COMFORT wyposażone zostały w bardzo energooszczędne silniki z magnesami trwałymi oraz inne unikatowe rozwiązania, które sprawiają, że zużycie energii kształtuje się na maksymalnym poziomie 5 - 7 W. Oznacza to, że w skali roku użytkownik może spodziewać się sporych oszczędności. Każda pompa została zaopatrzona w otulinę termoizolacyjną, która posiada zabezpieczenie przed suchoobiegiem. W momencie, kiedy dochodzi do przerwy w zasilaniu, kiedy właścicieli nie ma w domu, pompa zasygnalizuje ten stan na panelu sterowniczym. Wówczas konieczne jest ponowne ustawienie przedziałów czasowych.

Pompa COMFORT AUTOADAPT 15-14 B(X)A PM to urządzenie, które skupia w sobie aż trzy pompy. Urządzenie zostało zaprojektowane w sposób, który pozwala mu na pracę w trybie ciągłym, temperaturowym oraz w ustawieniach AUTOADAPT. Zmiany ustawień pompy dokonuje się, używając jednego przycisku.

Tryb pracy pompy na 100% sprawia, że pracuje ona ciągle z maksymalną prędkością, na którą użytkownik nie ma wpływu.

W trybie temperaturowym pompa zachowuje w przewodach cyrkulacyjnych odpowiednią temperaturę. Mierzy ją za pomocą specjalne sensora, który jest podłączony do pompy specjalnym przewodem z pompą na zasilaniu. Za pomocą specjalnego przetwornika temperatury, który został wbudowany w pompę (na powrocie), w zależności od temperatury wody znajdującej się w zasobniku, utrzymuje odpowiednią temperaturę wody pomiędzy zasilaniem a powrotem. Dla przykładu — jeżeli temperatura wody w zasobniku ma 60°C, wówczas algorytm pompy oblicza temperaturę, która wynosi między 42 a 48°C.

W trybie AUTOADAPT użytkownik pompy może indywidualnie rozbierać potrzebną w gospodarstwie domowym wodę. Pompa ustawiona na ten tryb w ciągu dwóch tygodni zapisuje w swoim kalendarzu wszystkie rozbiory wody, jakich w tym czasie dokonali użytkownicy. Po tym czasie przechodzi w tryb pracy
AUTOADAPT. Dzięki pozyskanym danym i zapisom w kalendarzu, 20 minut przed każdym zapisanym rozbiorem przygotowuje ciepłą wodę. Prezentowana pompa każdego dnia pracuje około 4 godzin (w zależności od potrzeb użytkowników), dzięki czemu znacznie obniża zużycie energii cieplnej i elektrycznej. Jeżeli pompa nie będzie pracowała przez 8 godzin, załączy się automatycznie i przepłucze instalację. Operacja ta będzie trwała 15 minut. Oznacza to również, że jeśli zainstalowany w domu kocioł gazowy jest wyposażony w funkcję dezynfekcji, wówczas pompa cyrkulacyjna COMFORT AUTOADAPT rozpozna to i będzie pracowała przez 15 minut.

Pompy cyrkulacyjne GRUNDFOS COMFORT cenione są przez użytkowników nie tylko za niezawodność, ale także za długi cykl życia. Nic zatem dziwnego, że wiele osób ma problem z wymianą pompy COMFORT 15-14 B PM, która jest sprawna. Wspomniany model urządzenia jest najchętniej wybieranym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych. Warto jednak mieć na uwadze, że w ciągu roku pracuje ponad 8 tys. godzin, przez co dochodzi do dużych strat energii elektrycznej i cieplnej. Warto wziąć to pod uwagę szczególnie teraz, kiedy dochodzi do olbrzymich podwyżek. Oznacza to wyższe rachunki, czego każdy chce uniknąć. Właściciele pompy cyrkulacyjnej COMFORT 15-14 B PM, którzy wahają się, czy ją wymienić, czy nie (wiąże się to z dodatkowymi kosztami), powinny wiedzieć, że decydując się na ten krok i wybierając przedstawione wyżej pompy cyrkulacyjne (z zegarem albo AUTOADAPT) wystarczy wymienić tylko głowicę urządzenia. Okazuje się, że w praktyce może to zrobić każdy użytkownik, bez konieczności zamawiania instalatora.

 

Zapraszamy do katalogu na stronie IK gdzie znajduję się energooszczędna pompa cyrkulacyjna z zegarem cyfrowym COMFORT 15-14 BDT PM:
COMFORT 15-14 BDT PM