Produkty

Co trzeba wiedzieć planując instalację solarną?

Dodano 19.11.2021

Jeśli chcemy zaoszczędzić na rachunkach za ciepłą wodę i ogrzewanie, to warto zainwestować w instalację solarną. Jest to jednocześnie wspaniała inwestycja w ochronę środowiska, dlatego warto zawsze sprawdzić, jakie dopłaty są aktualnie oferowane przez różne państwowe fundusze, programy oraz lokalne samorządy. Jeśli zamierzasz postawić nowy dom, instalacja solarna pomoże ci spełnić wymagania warunków technicznych WT 2021. Ekologia jest obecnie największym problemem ludzkości i warto stosować najnowsze i najskuteczniejsze rozwiązania z tej dziedziny. Tym bardziej, jeśli pozwala nam to zaoszczędzić w dłuższej perspektywie sporo pieniędzy. System solarny służy do grzania wody, dzięki czemu dostarczy ciepło nam i naszemu domowi. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest przygotowywanie tak zwanej ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Powszechne jest także wspomaganie instalacją solarną ogrzewania domu. Rzadziej spotykane, ale również bardzo ciekawe jest jej zastosowanie do podgrzewanie wody w przydomowym basenie. Jeśli nasz dom ma dużą powierzchnię dachu lub ogród to fotowoltaika może swobodnie działać obok naszego zestawu solarnego, czyniąc nas jeszcze bardziej proekologicznymi.   

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Jakie są najważniejsze parametry instalacji solarnej
  2. Od czego zależy dobór systemu solarnego
  3. Jakie są ważne elementy instalacji solarnej
  4. Na co zwracać uwagę przy zakupie instalacji solarnej

Jakie są najważniejsze parametry instalacji solarnej?

Do najważniejszych parametrów instalacji solarnej należą:

  • sprawność optyczna kolektorów słonecznych η0 (eta 0) – to górna granica możliwości kolektora słonecznego, niestety w praktyce niemożliwa do osiągnięcia. Określana jest ona zgodnie z normą PN-EN 12975 za pomocą badań laboratoryjnych;
  • współczynniki strat ciepła a1 oraz a2 – straty wynikające z oddawania ciepła do otoczenia w warunkach różnicy temperatur między otoczeniem a absorberem;

Przy użyciu tych danych określa się całkowitą sprawność kolektora w zależności od różnicy temperatury absorbera oraz otoczenia. Wraz ze wzrostem różnicy temperatur sprawność maleje w tempie określonym przez współczynniki a1 i a2. Dlatego wybierając kolektory należy pamiętać, aby sprawność η0 była jak największa a parametry a1 i a2 jak najmniejsze. Takie kolektory dostarczą nam najwięcej ciepła.  

 

 

 

Od czego zależy dobór systemu solarnego?

Dobór systemu solarnego zależy przede wszystkim od naszego zapotrzebowania na ciepłą wodę lub ogrzewanie. Dlatego należy uwzględnić tutaj liczbę osób korzystających z ciepłej wody lub kubaturę oraz izolację pomieszczeń, które zamierzamy dogrzewać. Drugim równie ważnym problemem jest miejsce zamontowania kolektorów. Jeśli nasza instalacja ma pracować przez okrągły rok to optymalnym ich ustawieniem jest skierowanie ich na południe pod kątem 450 względem poziomu. Jeżeli nie możemy ze względów technicznych, uzyskać takiego usytuowania, w dokumentacji producenta kolektorów możemy sprawdzić jak duże straty spowoduje zmiana kierunku ustawienia lub kąta nachylenia. Jeżeli takie straty będą duże to może zaistnieć konieczność zwiększenia powierzchni montowanych kolektorów. Dobierając instalację pamiętajmy, aby w sezonie letnim pokryła ona do 100 procent zapotrzebowania na ciepłą wodę. W przeciągu całego roku średnie pokrycie powinno wynosić około 60-65 procent. Jeżeli nasza instalacja będzie zbyt duża i w najbardziej słoneczne dni część energii cieplnej nie będzie odbierana z kolektora to będzie prowadzić to do pojawienia się procesu stagnacji. Taki proces znacznie przyspiesza zużywanie się elementów całej instalacji solarnej.      

 

Jakie są ważne elementy instalacji solarnej?

 

 

Należy także pamiętać, że zestaw solarny to nie tylko kolektory. Wszystkie elementy instalacji muszą być odpowiednio dobrane i dopasowane do siebie, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie całości. Każdy źle użyty lub niepasujący element taki jak wymiennik solarny, pompa cyrkulacyjna, naczynie wzbiorcze, automatyka sterująca albo czynnik grzewczy czy rury, którymi jest rozprowadzany mogą doprowadzić do nieefektywnego działania całego systemu lub jego awarii oraz szybszego zużywania się. Dlatego ważne jest, aby doborem urządzeń oraz montażem zajmowali się wykwalifikowani specjaliści, którzy dzięki swojemu doświadczeniu, są w stanie sprawić, ze instalacja przebiegnie bezproblemowo i przede wszystkim jej późniejsze działanie będzie zoptymalizowane i wydajne.

 

Na co zwracać uwagę przy zakupie instalacji solarnej?

Jeśli już określiliśmy parametry naszej instalacji solarnej możemy rozpocząć poszukiwanie konkretnego dostawcy. Najważniejsze są tutaj:

  • cena – dobrze szukajmy i porównujmy koszty, bo różnice między poszczególnymi dostawcami mogą być znaczne;  
  • parametry – najważniejsze są tutaj parametry kolektorów zależne od ich jakości oraz od tego czy są to kolektory płaskie czy też kolektory rurowo-próżniowe;
  • gwarancja – sprawdźmy jak długiej gwarancji udziela producent i jakie są warunki jej zachowania;  
  • montaż – to bardzo ważna sprawa, zawsze korzystajmy z autoryzowanych firm montażowych. Najlepiej zamawiać instalację wraz z montażem u jednego dystrybutora lub producenta albo skorzystać z oferty firm przez nich polecanych. Porównując ceny zestawów trzeba zawsze pamiętać, że najważniejsza jest cena z montażem;

Instalacja solarna to dość skomplikowany system i jego niewłaściwy montaż może doprowadzić do nieefektywnego działania, utraty gwarancji producenta lub nawet uszkodzeń budynku, gdzie jest on zakładany.     

 

Zastosowanie zbiorników stojących w układach solarnych

Na co zwrocić uwagę podczas montażu rekuperacji?

Jesteś zainteresowany kolektorami słonecznymi do uzyskania ciepła w Twoim domu? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na ik.pl:

Oferta kolektorów na ik.pl

Jesteś zainteresowany rekuperatorami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na ik.pl:

Oferta rekuperatorow na ik.pl

 

Autor: Małgorzata Buchkovska