Produkty

Czy można chłodzić dom pompą ciepła? Porada EXPERTA. Polecamy rozwiązanie Vaillant.

Dodano 09.06.2022

Tak samo, jak ważne jest ogrzewanie pomieszczeń zimą, kluczowe znacznie w nowoczesnym budownictwie ma również chłodzenie w okresie letnim. Dzięki pompom ciepła Vaillant możesz zyskać wysoki komfort wewnątrz swojego domu przez cały rok i to bez konieczności instalacji klimatyzacji. Sprawia to, że w Twoim portfelu zostaje konkretna suma pieniędzy, ponieważ nakłady eksploatacyjne i inwestycyjne zmniejszają się. Nie każdy o tym wie, ale pompy ciepła służą nie tylko do ogrzewania domu i do przygotowywania c.w.u., ale również do schładzania pomieszczeń w miesiącach letnich. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

 

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. W jaki sposób działa pompa ciepła?
  2. Czym jest aktywne chłodzenie pomieszczeń pompą ciepła?
  3. Na czym polega chłodzenie pasywne za pomocą pompy ciepła?
  4. Jak schłodzić domowe pomieszczenia za pomocą pompy ciepła?

Zobacz inne nasze PORADY 


W jaki sposób działa pompa ciepła?

 

Pompy ciepła znane są w szczególności z tego, że dostarczają do pomieszczeń ciepłe powietrze, pobierając energię z powietrza chłodnego. Źródłem ciepła pomp powietrze-woda jest grunt (jeśli chodzi o pompy solankowe) lub z powietrze atmosferyczne. Urządzenie pobiera chłodne powietrze z zewnątrz, aby następnie wykorzystać jego energię cieplną do ogrzania domu. Jednakże latem proces ten może być odwrócony. Wówczas ciepło z wnętrza domu jest oddawane na zewnątrz, co skutecznie schładza pomieszczenia. Można wyróżnić dwa tryby chłodzenia z rozróżnieniem na poszczególne modele pomp ciepła. Posiadając pompę ciepła gruntową lub powietrzną chłodzenie jest możliwe dzięki pracy sprężarki. Natomiast jeśli posiadasz pompę gruntową z dolnym źródłem (odwierty pionowe), można zastosować chłodzenie pasywne, które generuje bardzo niskie koszty eksploatacji.

 

Czym jest aktywne chłodzenie pomieszczeń pompą ciepła?

 

Kiedy pompa ciepła pracuje, w jej obiegu krąży czynnik chłodniczy, który podlega cyklicznym zmianom termodynamicznym. Urządzenie to odbiera ciepło z otoczenia charakteryzującego się niską temperaturą przez parownik i oddaje je przy wysokiej temperaturze w skraplaczu. Ilość darmowej i ekologicznej energii jest o wiele wyższa niż w ilość energii elektrycznej, która musiałaby zostać wygenerowana, aby potrzymać ten proces. Sprawia to, że pompy ciepła Vaillant są bardzo przyjazne dla środowiska i nie wytwarzają zanieczyszczeń.

W każdej pompie ciepła oferowanej przez firmę Vaillant istnieje możliwość odwrócenia kierunku przepływu ciepła. Dzięki temu urządzenie to może pracować również latem i pozwala osiągnąć komfortową temperaturę w otoczeniu. Właśnie ten rodzaj chłodzenia za pomocą sprężarki nazywany jest chłodzeniem aktywnym. Dzięki temu można wykorzystać pełną moc pompy ciepła i wytworzyć bardzo niską temperaturę czynnika chłodniczego. Takie chłodzenie zapewniają pompy powietrze-woda jak m.in. pompa ciepła aroTherm plus.

 

Na czym polega chłodzenie pasywne za pomocą pompy ciepła?

 

Chłodzenie pasywne różni się od chłodzenia aktywnego tym, że proces ten polega na bezpośrednim odprowadzeniu ciepła z wnętrza budynku bez brania pod uwagę obiegu chłodniczego pompy ciepła. Takie chłodzenie zachodzi przy wykorzystaniu gruntowych pomp ciepła np. dzięki modelowi FlexoCOMPACT exclusive, gdzie potrzebne są pionowe odwierty w gruncie. Energia cieplna pobierana z budynku transportowana przez wymiennik ciepła do obiegu solanki, która znajduje się w pionowych odwiertach. Sprawia to, że energia elektryczna potrzebna jest tylko do napędu pomp obiegowych dolnego i górnego źródła. Warto wspomnieć, że chłodzenie pasywne nie zapewni tak mocnego schłodzenia pomieszczeń, jak chłodzenie aktywne, ale z pewnością pozwoli obniżyć temperaturę wewnątrz pomieszczeń o kilka stopni. Chłodzenie pasywne to tania możliwość schłodzenia temperatury i dodatkowo ma ono pozytywny wpływ na regenerację odwiertów.

 

Jak schłodzić domowe pomieszczenia za pomocą pompy ciepła?

 

W większości przypadków chłodzenie pomieszczeń przy pomocy pompy ciepła odbywa się przy wykorzystaniu ogrzewania podłogowego, które pozwala na chłodzenie pasywne, jak i aktywne. Z racji tego, że temperatura czynnika chłodniczego może ulec dużemu obniżeniu, chłodzenie aktywne może być przeprowadzane za pomocą instalacji klimakonwektorowej, która działa w podobny sposób, jak klimatyzacja.

Jeżeli instalacja podłogowa ma być wykorzystana do ochładzania pomieszczeń, nie należy zapominać o systematycznej kontroli punktu rosy, aby nie dopuścić do tego, że temperatura podłogi spadnie poniżej temperatury wykroplenia pary wodnej. Warto więc dodatkowo wyposażyć się w regulator sensoCOMFORT VRC 720 od Vaillant posiadający czujnik pomiaru wilgotności powietrza i kontrolę punktu rosy.

 

Jak widać pompy ciepła od producenta Vaillant to wielofunkcyjne urządzenia, dzięki którym zyskasz komfort cieplny zarówno zimą, jak i latem. Jeśli chcesz zapoznać się z wszystkimi pompami ciepła oferowanymi przez firmę Vaillant, koniecznie zapoznaj się z katalogiem Instal-Konsorcjum.

 

Przeczytaj także: 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl 

 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!