Produkty

Deklaracja CEEB — istotne informacje – artykuł opublikowany w Biuletynie IK Edycja WIOSNA-LATO 2022 (nr 115)

Dodano 31.05.2022

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (w skrócie CEEB) jest systemem informacji, który dotyczy źródeł ogrzewania w Polsce. Dane zebrane w bazie mają pomóc w walce ze smogiem i dbałości o środowisko naturalne. Jest to narzędzie, które stworzono w dwóch celach: by wskazać, czym Polacy ogrzewają swoje domy oraz wesprzeć proces wymiany starych kotłów na paliwa stałe (tzw. kopciuchów) na nowe, bardziej ekologiczne rozwiązania. Kto musi złożyć deklarację? Do kiedy zgłoszenie jest wymagane? Jak to zrobić? W głowach wielu Polaków pojawiają się takie pytania. Mając to na uwadze — w dzisiejszym wpisie dokładnie omawiamy CEEB. 
 

Z artykułu dowiesz się: 

  1. Co to jest CEEB? 
  2. Kto musi złożyć deklarację? 
  3. Do kiedy należy złożyć deklarację? 
  4. Jak wypełnić deklarację CEEB? 

Deklaracja CEEB 

Co to jest CEEB? 

CEEB jest bazą, która pojawiła się 1 lipca 2021 roku. Narzędzie to jest odpowiedzią na zdecydowanie złą jakość powietrza w naszym kraju. Baza ta ma na celu zebranie informacji o źródłach ciepła, jakie wykorzystują Polacy w swoich domach, co w konsekwencji ma doprowadzić do eliminacji starych pieców na paliwa stałe i poprawy jakości powietrza. Założeniem CEEB jest zebranie informacji o sposobie ogrzewania w nieruchomościach, w których znajdują się urządzenia grzewcze o mocy nieprzekraczającej 1 MW. 

Dzięki zebranym danym organy administracji centralnej i samorządowej będą w stanie zaplanować politykę niskoemisyjną, usprawnić wymianę starych kotłów na nowe — bardziej ekologiczne oraz uporządkować informacje dotyczące dotychczas udzielonej pomocy publicznej w zakresie zmiany źródeł ciepła i termomodernizacji budynków. 

W stworzonym systemie można znaleźć informacje na temat: 

  • posiadanego źródła ciepła; 
  • rodzaju paliw stałych, jakie stosowane są w kotłach ogrzewających nieruchomości; 
  • charakterystyki energetycznej budynku; 
  • terminach przeprowadzonych wcześniej kontroli; 
  • przyznanego w przeszłości wsparcia finansowego albo ulgi termomodernizacyjnej. 
  • Wyżej wymienione dane są udostępniane różnym podmiotom, w tym: urzędnikom gmin, Inspekcji Ochrony Środowiska, czy organom nadzoru budowlanego. 

Skąd pochodzą dane umieszczone w CEEB? 

Dane, które można znaleźć w systemie pochodzą z deklaracji, jakie składają obywatele naszego kraju. Wraz z utworzeniem bazy, powstał także obowiązek składania odpowiedniego dokumentu. Ciąży on na wszystkich właścicielach oraz zarządcach nieruchomości mieszkalnych, obiektów publicznych oraz lokali usługowych. Nie jest to jednak jedyne źródło danych. Kolejne, bardziej szczegółowe, będą zaciągnięte z istniejących już baz, np. rejestru charakterystyki energetycznej budynków, czy z raportów dotyczących przeprowadzonych kontroli i inspekcji. 

Weryfikacją przekazanych informacji oraz ich modyfikacją mogą zajmować się osoby uprawnione do prowadzenia baz danych, które jednocześnie dokonują inwentaryzacji określonych nieruchomości. Mowa tutaj o kominiarzach, inspekcji ochrony środowiska, czy osoby kompetentne, których zadaniem jest kontrola gospodarowania odpadami lub ściekami. Mogą to być również osoby wskazane przez BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego), które będą realizowały czynności w zakresie premii remontowych i termomodernizacyjnych, jak również pracownicy wskazani przez organy odpowiedzialne za realizację czynności w zakresie ulgi podatkowej. 

CEEB - gdzie szukać regulacji? 

Osoby, które chcą dokładnie zapoznać się z regulacjami związanymi z CEEB powinny zapoznać się z rozdziałem 5a ustawy pochodzącej z dnia 21 listopada 2008 roku, która mówi o wspieraniu termomodernizacji i remontów, a także o centralnej ewidencji emisyjności budynków. 

Ustawa nowelizująca wspomniany wyżej dokument datowana jest na 28 października 202 roku (Dz. U. z 2020 r. poz. 2127). We wspomnianej ustawie można znaleźć informacje o tym: 

  • jakie dane mogą być zgromadzone w bazie;  
  • skąd będą pozyskiwane określone informacje; 
  • kto będzie upoważniony do wprowadzania zdobytych informacji; 
  • komu będzie można udostępnić dane z CEEB; 
  • kto i w jakim czasie ma obowiązek złożyć deklarację; 
  • jakie informacje musi zawierać składany dokument. 

Deklaracja CEEB 

Kto musi złożyć deklarację? 

W dniu 21 lipca 2021 roku wobec każdego właściciela budynku jednorodzinnego, zarządcy nieruchomości (budynków wielorodzinnych) oraz właściciela lokali handlowo-usługowych, który posiada źródło ciepła o nominalnej mocy do 1 MW, pojawił się obowiązek wypełnienia i dostarczenia deklaracji CEEB. 

Należy mieć na uwadze, że deklaracja dotyczy budynku, w związku z tym, jeśli posiada on kilku właścicieli, deklarację należy wypełnić tylko raz. Istotne jest także to, że w momencie, kiedy w budynku wielorodzinnym wydzielone mieszkania, które wyposażone są w indywidualne źródła ciepła, np. piece gazowe lub kominek, obowiązek wypełnienia deklaracji spoczywa także na właścicielach poszczególnych mieszkań. 

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków budzi także wiele wątpliwości, jeśli nieruchomość ma nieuregulowany status prawny (np. właściciel zmarł, a postępowanie spadkowe nie zostało jeszcze przeprowadzone). Wówczas deklarację należy wypełnić dopiero po ustaleniu statusu prawnego budynku. 

Zapoznając się z CEEB warto mieć także na uwadze, że jest to rejestr niezależny od tych, które prowadzą niektóre gminy. Oznacza to, że nawet jeśli już dostarczałeś swojej gminie informacje o źródle ciepła to od 1 lipca 2021 roku masz obowiązek dostarczenia tych informacji w ramach CEEB. 

Deklaracja CEEB 

Do kiedy należy złożyć deklarację? 

Obowiązek złożenia deklaracji CEEB wynika z przepisów prawa. Oznacza to, że nie jest potrzebne specjalne wezwanie, o czym należy bezwzględnie pamiętać. Źródła ciepła, które zainstalowano przed początkiem działania CEEB, czyli przed 21 lutego 2021 roku, należy zgłosić w terminie do 12 miesięcy po wejściu w życie obowiązku, czyli do 30 czerwca 2022 roku. W momencie instalacji nowych urządzeń, które zostały uruchomione po 21 lutego, termin składania deklaracji wynosi 14 dni od uruchomienia. 

Warto pamiętać, że za zaniechanie wypełnienia obowiązku złożenia deklaracji lub za przekroczenie wymaganego terminy grozi grzywna do 500 zł. Jeżeli dojdzie do sprawy sądowej, jej wysokość może wzrosnąć nawet do 5 tys. zł. 

Deklaracja CEEB 

Deklaracja CEEB — jak ją wypełnić? 

Deklarację CEEB można wypełnić na dwa sposoby: 

  1. Online — korzystając z profilu zaufanego lub e-dowodu. Wystarczy wejść na stronę https://zone.gunb.gov.pl/
  2.  W formie papierowej — wystarczy wydrukować odpowiedni dokument ze strony GUNB i złożyć deklarację w urzędzie właściwym dla lokalizacji budynku lub wysłać wypełnioną deklarację pocztą. 

W deklaracji CEB muszą znaleźć się informacje, jakie pozwolą zidentyfikować budynek, którego deklaracja dotyczy. Mowa tutaj przede wszystkim o danych teleadresowych. Dalej należy podać informacje o zainstalowanych systemach ogrzewania budynku. W tym wypadku trzeba podać ilość oraz klasę urządzeń (jeżeli budynek ogrzewany jest kotłami na paliwa stałe). Ostatnią częścią dokumentu, którą należy wypełnić, są dane właściciela budynku (osoby wypełniającej deklarację). 

Jak widać powyżej — samo wypełnienie deklaracji nie jest trudne, choć niektórym osobom może przysporzyć kłopotów wypełnienie online. Nie wszyscy bowiem mają założony profil zaufany, a i baza sama w sobie przez duże obciążenie może nie reagować na działania. 

Podsumowanie 

Choć deklaracja CEEB jest obowiązkowa, do 14 lutego 2022 roku wpłynęło dopiero 2 miliony deklaracji. Z przekazanych do tego czasu danych można wywnioskować, że większość osób korzysta z kotłów opalanych paliwem stałym (ponad 1,1 mln). Kolejną grupę stanowią właściciele kotłów gazowych/bojlerów lub gazowych z podgrzewaczem wody i kominkiem gazowym (prawie 0,6 mln użytkowników). Z kominków i pieców typu koza korzysta 0,25 mln obywateli. W Centralnej Ewidencji Emisji Budynków można także znaleźć ranking gmin, w których wypełniono największą ilość deklaracji. 

Osoby, które już złożyły deklarację przyznają nam rację, że wypełnienie formularza nie należy do skomplikowanych. Ci, którzy jeszcze nie złożyli deklaracji CEEB muszą pamiętać, że jej dostarczenie leży w obowiązku każdego właściciela i zarządcy nieruchomości, który posiada źródło ciepła do mocy 1 MW, bez względu na to, czy aktualnie użytkuje lokal i czy urządzenie grzewcze jest regularnie używane. 

Czasu na wypełnienie deklaracji zostało niewiele, dlatego warto zainteresować się tym tematem i spełnić obowiązek, który został na nas nałożony przez obowiązujące prawo. 

Deklaracja CEEB ulotka 

Przeczytaj także: 

 

Autor: Aneta Wojtczak 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl! 

 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!