Produkty

Instal-Konsorcjum – firma, która istnieje na polskim rynku instalacyjnym od 26 lat – artykuł opublikowany w Biuletynie IK Edycja WIOSNA-LATO 2022 (nr 115)

Dodano 06.07.2022

Od 26 lat Instal-Konsorcjum działa na rynku hurtowym, instalacyjnym i z powodzeniem zdobywa nowych, zaufanych klientów i Partnerów. Aktualnie przed IK pojawiły się nowe wyzwania, które jednak jest w stanie podjąć, dzięki swoim mocnym stronom.

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Jak zmienił się rynek hurtowy w ciągu ostatnich 26 lat?
  2. Jakie wyzwania stoją dziś przed rynkiem hurtowym?
  3. Co zmieniło się w Instal-Konsorcjum na przestrzeni 26 lat?
  4. Jaka jest największa siła Instal-Konsorcjum?
  5. Instal-Konsorcjum a pandemia koronawirusa
  6. Co jeszcze zmieniło się w IK w ostatnim czasie?
  7. Dlaczego warto wziąć udział w programie PIK?
  8. W jaki sposób może w najbliższym czasie kształtować się rynek hurtowy?
  9. Jakie wyzwania stoją przed związkiem ZHI?

Zobacz inne nasze PORADY 


Jak zmienił się rynek hurtowy w ciągu ostatnich 26 lat?

 

Zmiana rynku hurtowego to nie jedyna zmiana, która została dostrzeżona przez ostatnie 26 lat. Można śmiało powiedzieć, że zmiany dotyczą całej, polskiej gospodarki. Hurtownie posiadające polski kapitał najczęściej na początku swojej drogi, dysponowały dość niewielkim wkładem. Jednakże bardzo ważna była także przedsiębiorczość i obrót podstawowymi towarami, które miały bardzo duży wpływ na poziom rozwoju. W branży instalacyjnej do najważniejszych towarów należy zaliczyć m.in. armaturę grzewczą i łazienkową, kotły gazowe i termostaty. Do najważniejszych ograniczeń należy zaliczyć kapitał obrotowy i limity kredytowe u dostawców towarów. Hurtownicy nie mogli jednak narzekać na koszty logistyki, brak rentowności czy popyt. Koszty transportu bardzo często nie były brane pod uwagę, nawet jeśli chodziło o przetransportowanie towaru m.in. ze Szczecina do Rzeszowa. W dzisiejszych czasach jest inaczej. Do najważniejszych czynników sukcesu zalicza się informacje o produktach, logistykę towarową czy obszar zarządzania zasobami ludzkimi.

 

Jakie wyzwania stoją dziś przed rynkiem hurtowym?

Najważniejszym wyzwaniem jest dziś sukcesja, czyli tzw. zmiany pokoleniowe w hurtowniach. Na zachodzie ze zjawiskiem tym mają do czynienia już o szeregu lat. Zarządzanie ludźmi wymusza umiejętność wykorzystywania potencjału pracowników z różnych ram wiekowych. Na polskim rynku pracy mamy do czynienia z czterema pokoleniami pracowników i każde z nich ma zupełnie inne wymagania dotyczące pracy, oczekiwania i podejście do życia. Jeszcze 20 lat temu w Polsce nie było o czymś takim mowy.

 

Co zmieniło się w Instal-Konsorcjum na przestrzeni 26 lat?

W 1996 roku, kiedy zakładano Instal-Konsorcjum, w firmie zatrudnione były tylko 3 osoby. Dziś zatrudnionych jest około 40 osób na stałe. Wiele z tych osób pamięta początki działalności tej firmy. Na początku IK zajmowało się tylko zakupem towarów i negocjacjami warunków dostaw do firmy, która była odpowiedzialna za wprowadzanie własnych towarów pod kilkoma markami, a także wspólną logistyką towarową bazującą na magazynie towarowym. Aktualnie w Grupie Instal-Konsorcjum znajduje się 31 hurtowni instalacyjnych i ponad 150 punktów dystrybucyjnych. Obroty na dziś wynoszą ok. 2 mld złotych.

 

Jaka jest największa siła Instal-Konsorcjum?

 

Siłą napędową firmy Instal-Konsorcjum są ludzie zatrudnieni wewnątrz firmy, jak i znajdujący się poza jej obrębem. Dużo daje zaangażowanie właścicieli hurtowni w mocny rozwój Grupy. Instal-Konsorcjum wciąż musi pamiętać, że to właśnie ona stworzyła pierwszą w Polsce Grupę hurtowni instalacyjnych. Dzięki przejrzystej strategii ludzi, którzy znaleźli się w Grupie IK, osiągnięto wiele z założonych celów. Instal-Konsorcjum bazuje na doświadczeniu i wiedzy swoich pracowników, a także na różnorodnym spojrzeniu na wiele spraw dotyczących firmy.

 

Instal-Konsorcjum a pandemia koronawirusa

Instal-Konsorcjum jeszcze przed pandemią Covid-19 rozpoczęło proces digitalizacji, co przełożyło się na większą świadomość nie tylko pracowników, ale i udziałowców, i klientów. Miesięcznie IK wystawia mnóstwo faktu, a więc elektroniczna wymiana dokumentów to priorytet. Natomiast dziś najważniejsze dla IK jest sprawne zarządzanie informacją o produktach, ponieważ w katalogu znajduje się ok. 1 mln pozycji i każda z nich wymaga prawidłowego sklasyfikowania, opisu, zdjęcia i dokumentacji. Kolejnym celem jest stworzenie wspólnej platformy e-commerce.

 

Co jeszcze zmieniło się w IK w ostatnim czasie?

W 2021 roku Instal-Konsorcjum zmieniło logotyp swojej firmy, co wiązało się ze zmianą strategii korporacyjnej i nowymi projektami. Zmieniło się nie tylko logo IK, ale również wszystkie logotypy hurtowni współpracujących z IK.

 

Dlaczego warto wziąć udział w programie PIK?

Program Partner IK mocno wspiera działalność klientów hurtowni IK. Nie chodzi tu tylko o zbieranie punktów, które można wymienić na atrakcyjne nagrody, ale także m.in. o szkolenia, leasing samochodów dostawczych i inne udogodnienia.

 

W jaki sposób może w najbliższym czasie kształtować się rynek hurtowy?

Aktualnie dużo uwagi poświęcone jest sytuacji na Ukrainie, co wciąż przekłada się na sytuację w biznesie hurtowym. Choć każdy chciałby powrócić do normalności, to jednak zerwane łańcuchy dostaw, będą musiały zostać stopniowo odbudowywane, co może potrwać dłuższą chwilę. W przypadku technologii, która jest używana w branży instalacyjno-grzewczej i dystrybucji towarów, duży wpływ na zmiany, będą miały m.in. takie programy jak: Zielony Ład, program FitFor55, Warunki Techniczne dla budownictwa 2021 i cyfrowa automatyzacja w hurtowniach.

 

Jakie wyzwania stoją przed związkiem ZHI?

 

Formalny związek pracodawców hurtowni z branży grzewczej, sanitarnej, instalacyjnej, klimatyzacyjnej i wentylacji – ZHI, wciąż realizuje wcześniej założone cele dotyczące trójstopniowego promowania modelu dystrybucji towarów i ochrony praw, a także reprezentowanie członków wchodzących w skład ZHI. Oprócz tego Związek chce zająć się analizą rynku dystrybucji w ogólnym zakresie, ale i szczegółowym. Dodatkowo cele obejmują tworzenie repozytorium o produktach, rozwój klasyfikacji ETIM, integrację środowiska zawodowego na cyklicznych, branżowych zjazdach i współpracę z placówkami ubezpieczeniowymi w zakresie ochrony należności.

 

Artykuł na podstawie wywiadu z prezesem Instal-Konsorcjum – Ryszardem Jędrzejewskim.

Przeczytaj także: 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK

 

 

 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl 

 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!