Jak dobrać pompę ciepła?
Dodano 23.09.2021
Pompa ciepła jest coraz chętniej wykorzystywanym systemem ogrzewania. Nic w tym dziwnego, ponieważ rozwiązanie to jest nie tylko ekonomiczne, ale także ekologiczne i w 100% bezobsługowe. Na korzyść rozwiązania przemawiają także długa żywotność pompy oraz najniższe z możliwych rachunki. Należy tylko dobrze wybrać jednostkę. Jak dobrać pompę ciepła? Na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę? Na te pytania poznasz odpowiedź czytając poniższy artykuł.
Z artykułu dowiesz się:
-
Dlaczego przed zakupem pompy należy sprawdzić zapotrzebowanie energetyczne budynku?
-
Jakie warunki należy spełnić, aby pompa była najbardziej wydajna?
Szukając odpowiedniej pompy ciepła zawsze należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przede wszystkim jako inwestor powinieneś znać parametry, które są najistotniejsze podczas wyboru pompy ciepła. Jakie jeszcze pytania powinieneś sobie zadać, aby wybrać wydajne i trwałe urządzenie, które przez wiele lat będzie ogrzewało Twój dom? Podpowiadamy!
Dlaczego przed zakupem pompy należy sprawdzić zapotrzebowanie energetyczne budynku?
Zanim zaczniesz szukać odpowiedniej pompy ciepła, dowiedz się, jakie zapotrzebowanie na moc ma Twój dom. Tę informację uzyskasz od projektanta, który zajmował się jego tworzeniem. Zadanie to jest o wiele prostsze dla osób które przymierzają się do budowy domu i szukają odpowiednich rozwiązań oraz dla tych, które niedawno zakończyły proces tworzenia. Jak dokładnie sprawdzić zapotrzebowanie energetyczne budynku? Można to zrobić na kilka sposobów:
-
Analiza zysków i strat ciepła w budynku, którą architekt tworzy na podstawie dostarczonej przez inwestora dokumentacji oraz wykazu materiałów budowlanych, jakie zostaną wykorzystane na przyszłej budowie.
-
Określenie dotychczasowego zużycia paliwa do ogrzania budynku.
-
Skorzystanie z usług specjalistów, którzy na prośbę inwestora wykonają audyt budynku, w którym wezmą pod uwagę zapotrzebowanie na energię, jaka jest potrzebna do utrzymania określonej temperatury w domu.
Jak prawidłowo dobrać pompę ciepła?
Aby dobrze dobrać pompę ciepła, warto skupić się na kilku podstawowych parametrach, które podają producenci. Mowa o:
-
mocy grzewczej — jest to jeden z najważniejszych parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę. Bez odpowiedniej mocy pompa ciepła nie będzie prawidłowo pracować, tzn. nie dostarczy takiej temperatury, na jakiej zależy inwestorowi. Znając moc (Pg) urządzenia, jesteś w stanie określić ilość energii, jaką sprężarka dostarcza do instalacji grzewczej. Mniejsza niż oczekiwana moc może być także powodem większego zużycia energii, przez co pompa ciepła może być nieefektywna. Moc grzewczą inwestor może wstępnie obliczyć sam. Wystarczy jedynie pomnożyć powierzchnię domu przez zapotrzebowanie na moc
-
mocy chłodniczej — mowa tutaj o wskaźniku, który określa największą moc, z jaką sprężarka pompy może pobrać ciepło pochodzące z dolnego źródła. Moc ta jest uzależniona przede wszystkim od temperatury panującej na zewnątrz. Im jest ona niższa, tym gorsza będzie sprawność całego układu. Moc chłodnicza (Pch) to parametr istotny dla osób, którym zależy na wykorzystaniu pompy ciepła do chłodzenia pomieszczeń w upalne dni.
-
mocy elektrycznej — im mniejszy jest ten wskaźnik, tym pompa ciepła jest tańsza w eksploatacji.
-
współczynniku COP — jest to parametr, który określa, jak bardzo energooszczędna i ekologiczna jest dana pompa ciepła. Chcąc go obliczyć, należy posłużyć się zależnością stosunku mocy grzewczej urządzenia do mocy, którą musi obrać do pracy z zewnątrz. Im wskaźnik COP jest wyższy, tym pompa potrzebuje mniej energii do uzyskania tej samej ilości ciepła.
Jakie warunki należy spełnić, aby pompa była najbardziej wydajna?
Jeżeli inwestorowi zależy na najwydajniejszym działaniu pompy ciepła, musi pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj ogrzewanie płaszczyznowe — podłogowe, ścienne lub sufitowe. Co więcej, instalację systemu należy powierzyć profesjonalnie przeszkolonym instalatorom.
Decydując się na kupno pompy ciepła, warto zwrócić uwagę na takie urządzenia, w których:
-
różnica pomiędzy temperaturami dolnego i górnego źródła będą jak najniższe;
-
zapotrzebowanie na moc do pracy nie będzie wyższe niż wartość mocy danego urządzenia.
Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując pompę ciepła?
Jeżeli zdecydowałeś się na kupno pompy ciepła, pamiętaj, że najlepszym rozwiązaniem będzie urządzenie działające w systemie ziemia-woda, natomiast największym ryzykiem będzie wybór pompy opartej na systemie woda-woda, ponieważ z czasem dolne źródło może wyschnąć, przez co nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniej ilości energii.
Pompy ciepła powinny być montowane w nieruchomościach, które zostały prawidłowo ocieplone. Co więcej, odradza się stosowanie pomp ciepła w budynkach, w których do ogrzania powierzchni używa się tylko grzejników, których powierzchnia przekracza 180 cm2.
Zawsze chcąc zamontować pompę ciepła i połączyć ją z systemem ogrzewania, należy ściśle trzymać się projektu, nawet jeśli chodzi o najmniejsze szczegóły. Wbrew pozorom mogą mieć one istotny wpływ na prawidłową pracę pompy ciepła, a także paradoksalnie na zwiększenie rachunków za ogrzewanie.
Przeczytaj także:
-
Standard WT 2021 - co warto o nim wiedzieć? – w kontekście pomp ciepła, rekuperacji (rekuperatorów)?
Autor: Aneta Wojtczak