Produkty

Jak działa piec gazowy dwufunkcyjny?

Dodano 23.06.2022

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem systemu grzewczego, wybiera piec kondensacyjny dwufunkcyjny. O jego instalacji warto pomyśleć już na etapie projektowania domu. Ten rodzaj systemu grzewczego może z powodzeniem ogrzewać pomieszczenia, a także przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Chcesz wiedzieć, jak działa piec gazowy dwufunkcyjny oraz jakie są wady i zalety tego rozwiązania? Wszystkiego dowiesz się z poniższego materiału.

 

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. W jaki sposób zbudowany jest piec gazowy dwufunkcyjny?
  2. Jaka jest zasada działania pieca gazowego dwufunkcyjnego?
  3. Jak dobrać odpowiednią moc grzewczą kotła?
  4. W jaki sposób wylicza się moc grzewczą kotła?
  5. Na jakie jeszcze parametry warto zwrócić uwagę, wybierając kocioł dwufunkcyjny?
  6. Kiedy warto zakupić kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny?

Zobacz inne nasze PORADY 


W jaki sposób zbudowany jest piec gazowy dwufunkcyjny?

 

Każdy model kotła kondensacyjnego dwufunkcyjnego składa się z:

·       Armatury o orurowania wodnego i gazowego.

·       Palnika gazowego z zapłonnikiem.

·       Wymiennika ciepła.

·       Manometru lub czujnika ciśnienia.

·       Pompy obiegowej.

·       Zaworu trójgłowego, który jest odpowiedzialny za przełączanie trybów pracy kotła.

 

Kotły gazowe dwufunkcyjne kondensacyjne mają dodatkową funkcję odzyskiwania ciepła ze spalin, co oznacza, że przy wylocie spalin zainstalowany jest dodatkowy wymiennik ciepła, który pobiera ciepło od spalin i transportuje je do ogrzania wody.

 

Zasada działania pieca gazowego dwufunkcyjnego

 

Jak sama nazwa wskazuje piece gazowe dwufunkcyjne, posiadają dwa wymienniki ciepła. Jeden z nich jest odpowiedzialny za podgrzewanie wody, która następnie jest transportowana do grzejników a drugi odpowiada za podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Zasada działania tych urządzeń jest dość prosta. W kotle zapala się gaz, który musi podgrzewać przepływającą w nim wodę. Im większy jest wymiennik ciepła, tym bardziej efektywny jest cały proces. Nie trzeba się jednak przy tym obawiać, że nagle dojdzie do bardzo mocnego podgrzania temperatury wody, ponieważ pompa uruchamia się tylko wtedy, kiedy pojawi się iskra.

 

Jak dobrać odpowiednią moc grzewczą kotła?

 

Pierwszym i najważniejszym kryterium, które należy wziąć pod uwagę, wybierając kocioł do swojego domu lub mieszkania jest powierzchnia, która ma być ogrzewana. Dodatkowo ważna jest także grubość i jakość izolacji cieplnej budynku, wysokość pomieszczeń, a w przypadku mieszkania należy wziąć pod uwagę również ilość ścian, nawet zewnętrznych.

 

W jaki sposób wylicza się moc grzewczą kotła?

 

Biorąc za przykład dom o powierzchni 150 m2, który został wykonany ze starych cegieł i nie jest ocieplony, a także stolarka okienna jest stara, wówczas moc będzie oscylować na poziomie od 130 do 150 W na 1m2 ogrzewanej powierzchni. Jeżeli w tym samym domu wymieniłoby się stolarkę okienną na nową, wówczas zapotrzebowanie spadnie do od 100 do 130 W na 1m2. Dodatkowo, jeśli ocieplono by taki dom styropianową izolacją o grubości od 40 do 60 mm, wtedy na 1m2 przypadałaby moc o wartości od 80 do 100 m2. Zbudowanie domu z cegły dziurawki, który byłby ocieplony warstwą styropianu o grubości od ok. 80 do 100 mm, wówczas zapotrzebowanie spadłoby do poziomu od 60 do 80 W na 1m2.

 

Biorąc pod uwagę ostatni przykład, można określić, że przy wartości minimalnej, czyli 60 W moc kotła grzewczego powinna wynosić 9000 W a w przypadku wartości maksymalnej, czyli 80 W wartość ta powinna wynosić 12 000 W. Jeżeli kupowalibyśmy kocioł jednofunkcyjny, wówczas wybralibyśmy kocioł, który posiada moc od 9 do 12 kW. Jeśli jednak kupowalibyśmy kocioł gazowy dwufunkcyjny kondensacyjny, to należałoby dodać jeszcze ok. od 2 do 3 kW, ponieważ w tym przypadku potrzebny jest dodatkowy zapas mocy, który pozwoli na ogrzewanie pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej jednocześnie.

 

Na jakie jeszcze parametry warto zwrócić uwagę, wybierając kocioł dwufunkcyjny?

 

·       Rodzaj paliwa – dostępne kotły, mogą wykorzystywać metan lub mieszankę butanu i propanu.

·       Klasa energetyczna – im więcej plusów przy literce A, tym większa jest energooszczędność kotła.

·       Sprawność – w przypadku kotłów kondensacyjnych wartość ta wynosi ponad 100%, ponieważ kondensacja pary wodnej, która jest zawarta w spalinach powoduje, że ilość ciepła podczas procesu spalania gazu jest wyższa, niż sama wartość opałowa. Piec niekondensacyjny dwufunkcyjny osiąga sprawność na poziomie ok. 95%.

·       Wymiary zewnętrzne kotła – czyli ilość miejsca, którą zabierze urządzenie w danej kotłowni.

 

Kiedy warto zakupić kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny?

 

Kotły kondensacyjne dwufunkcyjne polecane są tam, gdzie metraż domu lub mieszkania nie jest zbyt duży. Najlepiej zdecydować się na takie rozwiązanie, gdy kocioł będzie mógł zostać zainstalowany w odległości mniejszej niż 8-10 metrów, od punktu czerpana wody. Dodatkowo najlepiej sprawdzi się w mieszkaniach lub domach, gdzie występuje tylko jedna łazienka, aby nie czerpać wody np. z dwóch miejsc jednocześnie.

 

Interesuje Cię zakup sprawdzonego kotła dwufunkcyjnego kondensacyjnego? Praktycznie każda hurtownia instalacyjna współpracująca z Instal-Konsorcjum jest w stanie zaproponować Ci najlepsze możliwe rozwiązanie.

 

Przeczytaj także: 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK

 

 

 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl 

 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!