Produkty

Jak wymienić filtry w rekuperatorze?

Dodano 07.10.2021

Zadaniem rekuperacji jest sukcesywna wymiana powietrza na świeże oraz filtrowanie pomieszczeń z wszelkich zanieczyszczeń i kurzu. Nie powinno więc nikogo dziwić, że filtry umieszczone w urządzeniu, powinny być co jakiś czas wymieniane, co jest jedną z podstawowych czynności, które należy wykonać, aby rekuperacja w pełni spełniała swoje zadanie. Jeśli urządzenie to będzie poddawane cyklicznej kontroli, wówczas z pewnością dłużej posłuży swoim właścicielom i uniknie wielu niepotrzebnych awarii. 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Dlaczego należy wymienić filtry powietrza w rekuperatorze?
  2. Czy praca rekuperatora bez filtrów jest możliwa?
  3. Dlaczego nie powinno się czyścic filtrów?
  4. Co jaki czas trzeba wymienić filtry?
  5. Jak wymienić filtry w rekuperatorze?
  6. Ile kosztują filtry do rekuperatora?

Filtry powietrza w rekuperatorze – dlaczego należy je wymieniać?

 

 

Rekuperacja instalowana jest w domach po to, aby domownicy mogli oddychać w pełni czystym powietrzem, również za sprawą filtrów, które są w niej umieszczone. To one odpowiadają za zatrzymywanie wszelkich zanieczyszczeń, dokładnie filtrując bakterie i wirusy. Jest to szczególnie przydatne wśród osób chorujących na alergię. Filtr, znajdujący się przed wymiennikiem ciepła chroni całe urządzenie przed tym, aby zanieczyszczenia nie dostały się do systemu wentylacyjnego. Warto wiedzieć, że filtry mają także inne zadanie – posiadają duży wpływ na efektywną pracę rekuperacji, a co za tym idzie na pobór energii i stopień odzysku ciepła. Jeśli więc filtry nie będą wymieniane systematycznie i dojdzie do ich zablokowanie poprzez zanieczyszczenia, wówczas będzie dochodzić do nierównomiernego przepływu powietrza i konieczności zwiększenia wydajności rekuperacji. Opory, czyli zabrudzone filtry mają niebagatelny wpływ na pracę rekuperacji, dlatego tak ważne jest, aby części te były wymieniane systematycznie, co około 3-4 miesiące. 

 

 

 

Praca rekuperacji bez filtrów – czy jest możliwa?

 

Nikt nie powinien wpadać na pomysł uruchamiania rekuperacji bez filtrów, ponieważ działanie to jest niedopuszczalne. Po pierwsze centrala bardzo szybko może się uszkodzić, a po drugie będzie trzeba wyczyścić wszystkie kanały wentylacyjne i wnętrze centrali. Wiąże się to z dość dużym wydatkiem, a w niektórych przypadkach, przez rodzaj kanałów wentylacyjnych, taki zabieg jest niemożliwy do wykonania. 

 

Samodzielne czyszczenie filtrów

Nie należy samodzielnie czyścić filtrów piorąc je, lub odkurzając, ponieważ akcesoria te przewidziane są tylko do jednorazowego użytku. Więc jakiekolwiek czyszczenie ich może je uszkodzić, a umieszczenie ich z powrotem w rekuperacji, może doprowadzić do jej zepsucia. 

 

Co jaki czas należy wymieniać filtry?

 

Przeważnie w domach jednorodzinnych zaleca się sprawdzenie stanu filtrów co 3 miesiące i ewentualną ich wymianę, jeśli jest taka konieczność. Jednakże to, kiedy należy wymienić filtry zależne jest od kilku czynników, np. pory roku czy stopnia zanieczyszczenia powietrza. Oczywiście, jeśli na ekranie sterownika pojawi się informacja, że przyszedł czas na wymianę filtrów, powinno się to przeprowadzić niezwłocznie, ponieważ jest to informacja o tym, że filtr jest już maksymalnie zabrudzony i nie spełnia swojego zadania. Nie każdy użytkownik rekuperacji posiada jednak taki sterownik, dlatego wymagane jest samodzielne sprawdzanie filtrów. 

 

Jak wymienić filtry w rekuperatorze?

Aby wymienić filtry w rekuperatorze, wystarczy dostosować się do poniżej opisanych wskazówek:

  • w pierwszej kolejności wyłącz rekuperację na czas wymiany filtrów,
  • wyjmij kasetę z jednym i drugim filtrem, i sprawdź poziom ich zanieczyszczenia,
  • jeśli filtry są lekko zabrudzone, szarawe, możesz odłożyć je z powrotem na miejsce. Natomiast jeśli są mocno zabrudzone, należy je od razu wymienić,
  • filtry do rekuperacji mogą być standardowe, oznaczane jako G, czyli o podstawowych parametrach, jako M, czyli są to filtry średnio-dokładne, gdyż dobrze radzą sobie z zatrzymywaniem pyłków, ale gorzej ze smogiem czy bakteriami. Jeśli zależy nam na naprawdę wysokim poziomie zatrzymywania zanieczyszczeń, wówczas najlepiej zakupić filtr oznaczony literą F, co oznacza, że świetnie radzi sobie z każdym rodzajem zanieczyszczeń, w tym także wirusów,
  • po wybraniu i zakupie nowych filtrów, należy umieścić je w rekuperacji na miejscu starych,
  • następnie włącz rekuperację. 

 

Ile kosztują filtry do rekuperatora?

 

To, ile będą Cię kosztować filtry do rekuperatora zależne jest od tego, z czego zostały wykonane, od ich rozmiaru i możliwości filtracyjnych. Wkłady filtracyjne mogą się od siebie bardzo różnić pod względem ceny, dlatego zawsze warto przejrzeć kilka ofert zanim podejmiesz konkretną decyzję. 

 

Jak widać, wymiana filtrów na nowe, to stosunkowo łatwe zadanie, dlatego jest w stanie wykonać je domownik bez pomocy serwisanta. Dbając o czyste filtry w rekuperacji, dbasz o zdrowie swoje i swoich najbliższych i nie narażasz się na dodatkowe koszty związane z ewentualną naprawą urządzenia, co mogłoby mocno nadszarpnąć Twój budżet.

 

Przeczytaj także:

Rekuperacja w nowoczesnym domu

Jak dobrać rekuperator?

 

 


Zainteresowany rekuperatorami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę w ik.pl:


Oferta rekuperatorów w ik.pl




Autor: Małgorzata Buchkovska