Produkty

Jak zwiększyć oszczędności na ogrzewaniu?

Dodano 21.06.2022

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zastanawia się, w jaki sposób można zaoszczędzić na ogrzewaniu. Rynek instalacyjny co chwilę podrzuca nowe pomysły, które są nie tylko energooszczędne, ale również przyjazne dla środowiska naturalnego. Dlatego też coraz więcej osób wybiera pompy ciepła, które łączone są z fotowoltaiką. Oba urządzenia czerpią prawie całkowicie z odnawialnych źródeł energii, dlatego nie generują wysokich kosztów grzewczych ani eksploatacyjnych. Bardzo mocno pomagają w generowaniu oszczędności. Z poniższego artykułu dowiesz się, dlaczego warto zainstalować pompę ciepła i fotowoltaikę w swoim domu.

 

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Jak oszczędzić na ogrzewaniu?
  2. Jakie są koszty ogrzewania gazowego?
  3. Czym są pompy ciepła?
  4. Jakie są rodzaje pomp ciepła?
  5. Czy warto połączyć pompę ciepła z fotowoltaiką?

Zobacz inne nasze PORADY 


Jak oszczędzić na ogrzewaniu?

 

Oszczędności na ogrzewaniu można generować, decydując się na kilka prostych kroków:

·       Uszczelnienie okien i drzwi – w budynkach, które były wznoszone kilkadziesiąt lat temu, nie można było liczyć na wysokiej jakości stolarkę okienną i drzwiową. Niestety elementy te bardzo szybko się eksploatowały i co za tym idzie, przepuszczały zimne powietrze do pomieszczeń. Dziś jesteśmy w stanie zbudować dom z bardzo dobrych komponentów, które nie dopuszczą do występowania nieszczelności.

·       Odpowiednia temperatura otoczenia – przegrzewanie pomieszczeń nie idzie w parze z oszczędnością, dlatego najlepiej wyposażyć się w sterowniki źródła ciepła, które pozwolą na kontrolę temperatury w budynku.

·       Przed sezonem grzewczym należy dokonać przeglądu instalacji – zawsze, zanim nastanie zimowy okres, należy sprawdzić, w jakim stanie są urządzenia grzewcze. Sprawność np. kotła może być niższa, ponieważ jest mocno zabrudzony, a więc do swojej pracy zużywa więcej paliwa.

·       Kontrola wentylacji – głównie chodzi tu o odpowiednie odprowadzanie wilgoci z budynku, co ma duży wpływ na temperaturę otoczenia. Jeśli chcesz obniżyć koszty ogrzewania, wyposaż się w rekuperację z systemem odzyskiwania ciepła.

Ogrzewanie gazowe – koszty

 

Aby obliczyć, jakie są koszty ogrzewania gazowego, należy wziąć pod uwagę średnie zapotrzebowanie energetyczne budynku. Im dom jest lepiej ocieplony, tym potrzebuje mniej energii do ogrzania. Przykładowo biorąc pod uwagę dom o powierzchni 120 m2, który posiada zapotrzebowanie energetyczne rzędu 130 kW/m2/rok będzie rocznie zużywał 15600 kWh. Wychodzi na to, że rocznie wydatek za ogrzewanie gazowe w domu o powierzchni 120m2 wyniesie ok. 5000 zł. Koszty ogrzewania podłogowego wynoszą przy tym samym metrażu ok. 4700 rocznie. A koszty ogrzewania elektrycznego wyniosą aż ponad 10 tys. złotych. Wszystko zależy od zastosowanej izolacji, ponieważ w domu o metrażu 120 m2 i lepszej izolacji, która generuje zapotrzebowanie energetyczne rzędu 70 kW/m2/rok koszty ogrzewania elektrycznego wyniosą rocznie 5550 zł. 

 

Czym są pompy ciepła?

 

Pompy ciepła to urządzenia, które podczas swojej pracy nie marnują energii. W porównaniu z innymi systemami grzewczymi zasilanymi np. olejem, paliwem stałym czy gazem, które aby wytworzyć ciepło muszą spalić paliwo, zużywają o wiele więcej energii na przeprowadzenie tego procesu niż pompa ciepła, która swoją energię pobiera z powietrza, gruntu lub wody. Pompa ciepła sama w sobie nie produkuje energii i nie potrzebuje procesu spalania, a więc nie wytwarza żadnych toksycznych elementów ubocznych. Do działania potrzebuje energii elektrycznej, ale w zasadzie potrzebuje jej sprężarka, która pobiera 20% energii elektrycznej. Dodatkowo pompa ciepła nie potrzebuje specjalnego pomieszczenia, ponieważ może być zainstalowana, gdziekolwiek jest na nią miejsce. To z kolei generuje oszczędność już na etapie budowy domu. Pompy ciepła dostarczają do budynku wodę o temperaturze 55 stopni, dzięki czemu świetnie wpisują się w instalacje niskotemperaturowe np. ogrzewanie podłogowe.

Rodzaje pomp ciepła

 

·       Powietrzne pompy ciepła – jedne z najchętniej wybieranych przez inwestorów, dlatego że nie generują wysokich kosztów zakupu i instalacji. Całą energię generują z powietrza. Mogą być instalowane w budynkach nowych, jak i modernizowanych. Zimą powinny być jednak wsparte przez dodatkowe źródło ciepła.

·       Gruntowe pompy ciepła – często wybierane są przez inwestorów, którzy dopiero stawiają domy. Wynika to z faktu, że do ich montażu potrzebne są odwierty w gruncie. Gruntowe pompy ciepła mogą pracować jako jedyne źródło ciepła w domu.

·       Wodne pompy ciepła – to urządzenie o najwyższej efektywności pracy w porównaniu z innymi pompami ciepła. Energie pobierają z wód gruntowych. Mogą być instalowane w każdym typie budynków. Wodna pompa ciepła bardzo dobrze współpracuje z ogrzewaniem podłogowym czy grzejnikami konwekcyjnymi.

 

Czy warto połączyć pompę ciepła z fotowoltaiką?

 

Pompa ciepła i fotowoltaika to połączenie na miarę naszych czasów. Stanowią najlepsze rozwiązanie dla domów energooszczędnych. Z racji tego, że fotowoltaika pobiera energię z promieni słonecznych i przekazuje ją do urządzeń elektrycznych w budynku, może również zasilać pracę pompy ciepła. Dzięki temu inwestor całkowicie odcina się od cen prądu czy gazu, ponieważ jest w stanie samodzielnie produkować „paliwo”, dla swojego systemu grzewczego.

Koszt zakupu pompy ciepła i fotowoltaiki w roku 2022 roku waha się pomiędzy 46 a 76 tys. złotych. Jeśli skorzystasz z różnych form dofinansowania np. dotacji Mój Prąd 4.0 lub ulgi podatkowej, możesz zapłacić za cały zestaw mniej niż 50 tys. złotych. Okres zwrotu inwestycji wynosi od 11 do 14 lat.

 

Jeżeli chcesz zakupić pompę ciepła od sprawdzonych producentów, koniecznie zapoznaj się z katalogiem Instal-Konsorcjum. Niejedna hurtownia instalacyjna współpracująca z IK jest w stanie zaproponować Ci rozwiązanie na miarę Twoich oczekiwań.

 

 

Przeczytaj także: 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK

 

Autor: Małgorzata Buchkovska