Produkty

Plan REPowerEU opublikowany przez KE 18.05.2022 – nowości dla ciepłownictwa

Dodano 15.06.2022

W dniu 18 maja 2022 roku światło dzienne ujrzał plan REPowerEU, który do publicznej wiadomości podała Komisja Europejska. Jest to zbiór kilku komunikatów i wniosków ustawodawczych, w których Komisja określiła, w jaki sposób chce wcielić w życie ambicje, które zawarte zostały w komunikacie dotyczącym REPowerEU wydanym w dniu 8 marca.  

 
Z artykułu dowiesz się: 

  1. O jakich przepisach dotyczących ogrzewania warto pamiętać? 
  2. Co Komisja Europejska twierdzi o umiejętnościach instalatorów? 
  3. Jakie inne środki Komisja Europejska zaleca stosować, aby zrealizować postanowienia planu? 
  4. Jaki wpływ na szybsze wprowadzenie nowych przepisów mają wydarzenia ze świata? 
  5. Do czego Komisja Europejska zachęca państwa członkowskie UE? 
  6. Co z postanowieniami REPowerEU ma zamiar w najbliższym czasie zrobić środowisko instalacyjno-grzewcze w Europie? 

 
 

Poniżej umieściliśmy krótkie podsumowanie głównych przepisów, które dotyczą ogrzewania, jakie zostały przedstawione do tej pory. Należy tutaj mieć na uwadze, że analiza informacji przekazanych przez KE nie jest kompletna, dlatego będziemy śledzić informacje na ten temat i na bieżąco informować. 

Zbiór słów dotyczących klimatu 

O jakich przepisach dotyczących ogrzewania warto pamiętać? 

Przyglądając się planowi REPowerEU, należy bezwzględnie opowiedzieć o przepisach dotyczących ogrzewania, co czynimy poniżej. 

Pompy ciepła 

W dniu 8 marca cel, jaki wyznaczyła Komisja Europejska został potwierdzony. Mowa tutaj o podwojeniu wdrożenia pomp ciepła, co ma dać 10 milionów jednostek w ciągu najbliższych 5 lat. 

Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim, aby przyspieszyły proces wdrażania pomp ciepła. Aby tak się stało proponuje konkretne kroki: 

  • obniżenie stawek VAT i zobowiązań, które dotyczą efektywności energetycznej; 
  • dotacje, które pozwolą zastąpić kotły pracujące z paliwami kopalnymi; 

W momencie, kiedy w budynkach stosowane będą wielkoskalowe pompy ciepła, energia geotermalna i słoneczna, należy zachęcać użytkowników do ich stosowania poprzez ogrzewanie lokalne, komunalne oraz wykorzystanie ciepła przemysłowego. 

Komisja Europejska podkreśla, że produkcja pomp ciepła powinna być jak najszybciej zwiększona. Ma w tym pomóc ułatwiony dostęp do finansowania. W jaki sposób? Tekst komunikatu jasno tego nie precyzuje, ale zdanie to można odczytać jako konkretną zachętę do inwestycji, które miałyby ponieść państwa członkowskie. 

Komisja Europejska podkreśla także, że prawodawstwo Unii Europejskiej, które dotyczy stricte pomp ciepła zostanie poddane przeglądowi. Dzięki temu ma zostać odpowiednio zrównoważone. Wszystko za sprawą ekoprojektu i etykiety energetycznej. W grę wchodzić będzie także rozporządzenie w sprawie fluorowych gazów cieplarnianych (ostatni z punktów nie został wyraźnie wymieniony). 

KE będzie wspierać państwa członkowskie w łączeniu zasobów finansowych, które mają na celu ułatwienie opłacenia innowacji dotyczących pomp ciepła, wykorzystując do tego celu narzędzie "Ważne projekty będące przedmiotem wspólnego europejskiego zainteresowania" (IPCEI). 

Kotły 

Komisja Europejska zachęca także państwa członkowskie do stopniowego wycofywania z obrotu "kotłów na paliwa kopalne". Datą graniczną jest w tym wypadku 2025 rok. Tego typu urządzenia grzewcze miałyby zastąpić pompy ciepła. W jaki sposób miałoby dojść do zamiany? Sprawę tę reguluje dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) oraz przepisy krajowe. 

Komisja Europejska ma przedstawić wniosek, który będzie precyzował założenia ekoprojektu. W jego myśl do 2029 roku kraje członkowskie mają zaprzestać wprowadzania do obrotu "samodzielnych kotłów na paliwa kopalne" (sformułowanie Komisji Europejskiej). KE zachęca państwa członkowskie do wcześniejszego wprowadzania zakazu stosowania kotłów na szczeblach krajowych. Zmiana skali etykiet energetycznych ma nastąpić najpóźniej między 2025/2026 rokiem.  

Komisja Europejska zachęca państwa członkowskie do wprowadzenia krajowych zakazów, które dotyczą korzystania z kotłów na paliwa kopalne w istniejących już budynkach. Ma to sięsię to zadziać dzięki ustanowieniu wymogów dla źródeł ciepła, które będą oparte o emisje gazów cieplarnianych albo rodzaj stosowanego paliwa. 

Hybrydy 

Instalacje hybrydowe nie zostały wymienione w tekście komunikatu, jednak zakaz stosowania kotłów "samodzielnych (patrz wyżej) wskazuje na możliwość dalszego wprowadzania do obrotu hybrydowych pomp ciepła oraz pakietu kocioł + kolektory słoneczne po 2029 roku. 

Zielone gazy 

Komisja Europejska wyraża także swoje poparcie dla produkcji biometanu oraz odnawialnego wodoru. W jaki sposób? Można wykorzystać rozmaite instrumenty, w tym również te, które są dedykowane działaniom odbudowy po COVID-19.  

Komisja Europejska podkreśla, że należy promować wykorzystanie wodoru zarówno w przemyśle, jak i transporcie jako "trudne do ograniczenia". Zastosowanie wspomnianych paliw wa ogrzewaniu nie zostało wyraźnie podkreślone, jednak nie jest także wykluczone. 

KE uznaje także możliwość zastosowania wodoru w mieszaninach gazu, ale nie precyzuje dokładnie, w jakich sektorach wspomniane mieszaniny wodoru można byłoby stosować. 

rodzina sprawdzająca co może dać plan REPower EU 

Żródło: https://zhi.org.pl/wp-content/uploads/2022/04/1-Izabela-Zygmunt-RePower-EU.pdf 

Co Komisja Europejska twierdzi o umiejętnościach instalatorów? 

Jeżeli chodzi o umiejętności instalatorów związane stricte z efektywnością energetyczną, Komisja Europejska proponuje, by rządy skupiły się na wprowadzeniu kwestii oszczędności energii do programów szkolnych, a także zainicjowały "partnerstwo działające na rzecz zwiększenia umiejętności na dużą skalę" pomiędzy przemysłem a organami publicznymi. 

Komisja Europejska zaproponowała zmiany, które odnoszą się do własnych wniosków, jakie dotyczą dyrektyw w sprawie efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii, a także charakterystyki budynków. 

KE proponuje podwyższenie celu, który będzie obejmował efektywność energetyczną (z 9% do 13%) oraz celu w zakresie energii ze źródeł odnawialnych (z 40 do 45%) w określonych dyrektywach. 

Komisja Europejska ma także jeszcze jedną propozycję — by każdy budynek był projektowany w sposób, który pozwoli na wykorzystanie energii słonecznej. Taki przepis ma być wprowadzony za pośrednictwem dyrektywy, która mówi o charakterystyce energetycznej budynków. Oznacza to, że wspomniane dokumenty mają umożliwiać późniejszy, opłacalny montaż urządzeń opartych na technologiach słonecznych. 

fachowcy zakładający panele fotowoltaiczne 

Jakie inne środki Komisja Europejska zaleca stosować, aby zrealizować postanowienia planu? 

Komisja w swoim komunikacie wymienia także środki, które państwa członkowskie mogą zawrzeć w swoich ustawach krajowych, dzięki czemu możliwe będzie szybkie zmniejszenie zużycia energii. Mowa tutaj np. o: 

  • dostosowaniu domyślnym ustawienia kotłów, aby oszczędzać energię; 
  • zachętach finansowych, które sprawią, że właściciele budynków będą chętniej stosować pompy ciepła (np. obniżenie podatku VAT); 
  • dotacjach, które pozwolą zastąpić "kotły na paliwa kopalne". 

W budżecie Unii Europejskiej założono odpowiednią kwotę na finansowanie innowacji dotyczących dziedzin wykorzystujących energię słoneczną na cele grzewcze. Mowa tutaj o wykorzystaniu kolektorów słonecznych za pośrednictwem programu "Horyzont Europa". 

Komisja Europejska ma w planach opracować kampanię informacyjną oraz materiały, które będą skierowane bezpośrednio do odbiorców i które będą mówiły o rekomendacjach oraz zaleceniach dotyczących wdrażania efektywności energetycznej, np. włączania ogrzewania, utrzymywania temperatury kotłów kondensacyjnych poniżej 60°C, regularnego serwisowania kotłów, montażu termostatycznych zaworów grzejnikowych (a także sterowników ogrzewania), modyfikacji cen energii, która ma faworyzować przejście z gazu ziemnego na energię elektryczną. 

wiatraki produkujące prąd 

Jaki wpływ na szybsze nowych przepisów mają wydarzenia ze świata? 

Wojna na Ukrainie oraz konieczność szybkiego odcięcia się od rosyjskiego gazu ziemnego spowodowały, że Komisja Europejska opublikowała w marcu komunikat REPowerEU. W komunikacie tym wyznaczono jako cel szybsze wdrażanie pomp ciepła, a także zwiększenie produkcji gazów odnawialnych i zdekarbonizowanych w Europie. 

znaki ostrzegawcze CO2 

Do czego Komisja Europejska zachęca państwa członkowskie UE? 

Komisja Europejska zachęca państwa członkowskie do stosowania wytycznych, jakie zostały przedstawione przez wspomniany podmiot.  

Negocjacje, które będą prowadzone w sprawie wniosków ustawodawczych, które są obecnie przedmiotem dyskusji (ekoprojekt oraz etykieta energetyczna, pakiet Fit for 55 itp.), muszą koncentrować się na wnioskach, jakie przedstawione zostałyzostały przedstawione przez Komisję. 

elektrownia emitująca CO2 

Co z postanowieniami REPowerEU ma zamiar w najbliższym czasie zrobić środowisko instalacyjno-grzewcze w Europie? 

Środowisko instalacyjno-grzewcze w Europie w najbliższych dniach i tygodniach zamierza zbadać i ocenić zalety działań następczych w związku z badaniami konsumenckimi itp., jakie mają wpływ na ekoprojekt oraz etykietowanie energetyczne. Kolejnym krokiem jest zbadanie wpływu REPowerEU na przepisy dotyczące fluorowanych gazów cieplarnianych (tzw. Fgazow) oraz PFAS. Co więcej, będzie badane także stanowisko EHI w tej sprawie oraz wpływ pozycjonowania EHI na pakiet legislacyjny Fit-for-55.  

Końcowym krokiem, jaki ma zamiar zrobić środowisko instalacyjno-grzewcze w Europie, jest przekazanie Komisji Europejskiej wspólnej opinii na temat planu REPowerEU. 

Przekazanie informacji zwrotnych będzie dobywać się na dwustronnych spotkaniach oraz podczas wydarzeń publicznych EHI, do których zaliczyć można: 

  1. Wydarzenia EHI związane z przyszłością ciepłownictwa w nowym systemie energetycznym, w którym udział wezmą członkowie Komisji Europejskiej. Wydarzenie odbyło się dnia 10 czerwca 2022 roku (było to walne zgromadzenie EHI). 
  2. Sesję pt. "Potencjał wodoru do dekarbonizacji budynków", która zorganizowana jest przez Komisję Europejską. Wydarzenie odbędzie się na Forum Wodorowym w dniu 16 czerwca 2022 roku (wydarzenie jest możliwe za pośrednictwem Sojuszu na rzecz czystego powietrza H2). 
  3. Wydarzenie online EHI, które odbędzie się w dniu 22 czerwca 2022 roku będzie dotyczyło hybryd i biometanu do ogrzewania, które oparto na odnawialnych źródłach energii. 
  4. Prezentację badania Guidehouse dla EHI. Mowa tutaj o ścieżkach realizacji dla dekarbonizacji ogrzewania w budynkach (prezentacja zostanie przedstawiona w czasie Walnego Zgromadzenia EHI, wydarzenia towarzyszące — do potwierdzenia). 
  5. Prezentację wytycznych EHI pt.: "Instalatorzy systemów grzewczych: poszerzenie i podnoszenie kwalifikacji siły roboczej w celu zapewnienia transformacji energetycznej" (prezentacja zostanie przedstawiona w czasie Walnego Zgromadzenia EHI, wydarzenia towarzyszące — do potwierdzenia). 
  6. Podejście EHI do nowości polega na wspieraniu oraz obronie wykorzystania wydajnych technologii, które są zdolne do wykorzystania energii zdekarbonizowanej i odnawialnej, co stanowi pozycję multi-technologii wielu nośników, co jest całkowicie zgodne z linią, jaką prezentuje SPIUG (Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych) w sprawie dywersyfikacji źródeł ogrzewania, które mają być gwarancją bezpieczeństwa energetycznego odbiorców. 

Podsumowanie 

Nie da się ukryć, że obecnie cała Europa boryka się z niestabilnymi i co gorsza, wysokimi cenami energii. Sytuacji nie poprawia bezprecedensowy atak militarny Rosji na Ukrainę. Aby zarówno przedsiębiorcy, jak i gospodarstwa domowe mogły korzystać z bezpiecznej i czystej energii w przystępnych cenach, należy szybko podjąć zdecydowane kroki. Właśnie o nich mówi plan REPowerEU, który w dniu 18 maja 2022 roku przedstawiła Komisja Europejska Dzięki wymienionym w nim działaniom możliwe będzie odejście od paliw kopalnych eksportowanych z Rosji jeszcze przed 2030 rokiem. 

kominek z palącym się ogniem 

Przeczytaj także: 

 

Autor: Aneta Wojtczak 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl! 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!