W jaki sposób dbać o kocioł gazowy? Porada EXPERTA. Polecamy rozwiązanie Beretta.
Dodano 01.05.2022
Kupując kocioł gazowy, kierujemy się wieloma kryteriami. Zależy nam głównie na wygodnej obsłudze lub na tym, aby działał właściwie bezobsługowo. W końcu urządzenie grzewcze z rozbudowaną automatyką i współpracujące z czujnikami temperatury świetnie poradzi sobie z dostosowaniem swojej pracy do aktualnych warunków pogodowych. Nie oznacza to jednak, że wystarczy tylko kupić i zamontować kocioł gazowy, ponieważ również trzeba się o niego zatroszczyć w odpowiedni sposób. Bardzo ważne jest cykliczne przeprowadzanie kontroli kotła, ale i całej instalacji gazowej. Wprost wynika to z przepisów prawa budowlanego. Zapisy te można znaleźć również w warunkach gwarancji urządzenia, której udzielenie jest jednoznaczne z przeprowadzaniem cyklicznych inspekcji. Z pewnością serwis nie jest tym, na czym warto oszczędzać.
Z artykułu dowiesz się:
- Co jaki czas powinno się przeprowadzać przegląd kotła gazowego?
- Jakie elementy są sprawdzane podczas serwisu kotła gazowego?
- Kiedy powinno się przeprowadzać przegląd kotła gazowego?
Co jaki czas powinno się przeprowadzać przegląd kotła gazowego?
Producenci kotłów gazowych zalecają, aby przeprowadzać serwis kotłów po roku od zamontowania. Choć może się wydawać, że wiąże się to z dość częstymi wizytami panów z serwisu, to jednak należy pamiętać, że urządzenie to pracuje właściwie cały czas, dlatego mając na uwadze tak duży „przebieg”, warto pokusić się o systematyczne, coroczne przeglądy.
Jakie elementy są sprawdzane podczas serwisu kotła gazowego?
Najważniejsze jest ustalenie czy kocioł gazowy działa w sposób bezpieczny. Fachowiec musi sprawdzić, czy zabezpieczenia chroniące przez wydostawaniem się spalin są w odpowiednim stanie oraz czy instalacja doprowadzająca gaz do palnika jest szczelna. Do jego zadań należy również sprawdzenie zabezpieczeń przez nagłym wzrostem ciśnienia wody w obiegu i jej zamarzaniu, a także zabezpieczeń związanych z zatrzymaniem pompy obiegowej.
Bezpieczeństwo to jednak nie wszystko. Serwisant musi poddać kontroli także elementy mające wpływ na efektywną pracę urządzenia. A więc sprawdzeniu musi być poddany wymiennik ciepła, który musi być oczyszczony z pozostałości procesu spalania, ponieważ jeśli jest mocno zabrudzony, skuteczność pracy urządzenia spada. Nie można zapominać o wyregulowaniu palnika, aby dochodziło do spalania się odpowiedniej mieszanki gazu i powietrza. Jeżeli serwisant nie wykona tych czynności, skuteczność pracy kotła gazowego może spać nawet do 15%. Do listy zadań fachowca należy dopisać jeszcze wymianę filtrów wody i gazu i wszelkich innych komponentów, które są narażone na nadmierną eksploatację. Nie można zapominać również o regulacji automatyki.
Kiedy powinno się przeprowadzać przegląd kotła gazowego?
Przegląd kotła gazowego powinien być przeprowadzany po zakończeniu sezonu grzewczego. Wówczas będzie on najmniej problematyczny i najprawdopodobniej tańszy niż w sezonie jesiennym, ponieważ instalatorzy w tym okresie mają dużo innej pracy, np. montują nowe urządzenia i naprawiają te, które zostały uszkodzone. W okresie wiosennym jest także dużo wolnych terminów serwisowych. Praca fachowca nie powinna zająć więcej niż 1,5 h. Zawsze korzystaj z urządzenia w taki sposób, w jaki zaleca producent. Nie bez powodu urządzenia grzewcze posiadają przypisaną instrukcję. Jeśli dostosujemy się do wytycznych producenta, możemy liczyć na dłuższą żywotność kotła, co mocno wiąże się z naszymi wydatkami na ogrzewanie.
Dodatkowo warto korzystać tylko z autoryzowanych serwisów, ponieważ wówczas mamy gwarancję, że osoby te przechodzą konkretne szkolenia właśnie w ramach danej marki. Więc skoro znają się na tych urządzeniach, to skutecznie usuną ewentualną awarię lub zrobią sprawny i konkretny przegląd. Profesjonalista szybciej wychwyci awarie, które dla serwisanta spoza danej marki, mogą być niewidoczne.
Przeczytaj także:
- Jaki system ogrzewania wybrać? Porada EXPERTA. Polecamy rozwiązanie Wolf.
- Jaki system ogrzewania wybrać do nowego budownictwa? Porada EXPERTA. Polecamy rozwiązanie Vaillant.
Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK
Autor: Małgorzata Buchkovska