Produkty

W jaki sposób działają zasobniki grzewcze? Porada EXPERTA. Polecamy rozwiązanie Wolf.

Dodano 01.06.2022

W dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie brak dostępu do ciepłej wody. Niewiele osób trudzi się znalezieniem odpowiedzi na pytanie – skąd się bierze? Jednakże, kiedy przychodzi czas na remont czy budowę domu, należy podjąć decyzję dotyczącą wyboru najlepszego zasobnika ciepła. W pierwszym momencie wszystko wydaje się proste – najczęściej w piwnicy znajduje się duży zasobnik ciepłej wody i to on magazynuje energię cieplną. Nadpodaż ciepła wymusza ogrzanie zasobnika, a kiedy ilość ciepła nie jest wystarczająca, zasobnik je oddaje. Zasobniki są przydatne do magazynowania nadmiaru ciepła w określonym czasie, np. w przypadku instalacji solarnych, które charakteryzują się tym, że nie wytwarzają energii równomiernie. Bardzo przydają się również w przypadku, gdy nagle nastaje okres bez prądu. W ofercie producenta WOLF znajdziesz kilka wysokiej jakości zasobników ciepła, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagających klientów.

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Jakie technologie są zastosowane w zasobnikach ciepła producenta WOLF?
  2. Dlaczego zasobniki ciepła są ważne w przypadku energii odnawialnej?
  3. Czy warto inwestować w zasobnik?

Zobacz inne nasze PORADY 


Zbiornik ciepła pozwala na przechowywanie energii cieplnej przez dłuższy czas, dlatego też bardzo ważny jest materiał, z którego wykonana jest izolacja. Ważne, aby zasobnik posiadał certyfikat np. ErP. Warto wiedzieć, że ciepło nie ucieka tylko z zasobnika, ale również przez łącza, dlatego też warto pamiętać, że nie tylko chodzi o samą izolację, ale i przewody, i rury.

 

Jakie technologie są zastosowane w zasobnikach ciepła producenta WOLF?

Woda do ogrzewania i woda pitna mogą być magazynowane w różny sposób. Dlatego warto wybrać taką technologię, która będzie najbardziej odpowiada Twoim wymaganiom. Praktycznie wszystkie zasobniki ciepłej wody, są dedykowane do przechowywania ciepłej wody. Jednym z najprostszych jest zasobnik buforowy, który może długi czas przechowywać ciepłą wodę. W bardzo dobrze zaizolowanym, dużym zasobniku ciepło magazynowane jest z ogrzewania za pomocą paliwa stałego, gazowego, słonecznego lub OZE. Producent WOLF prezentuje model zasobnika ciepłej wody użytkowej SEW – 1/2 wykonany ze stali z podwójną warstwą emalii. Wyposażony jest w SEW-1W do montażu kolektorów słonecznych.

Zbiorniki buforowe mogą również podgrzewać pitną wodę. Wszystko dzięki wymiennikom ciepła lub modułom świeżej wody, które za pomocą spirali lub rur przenoszą energię cieplną do wody pitej. Jeśli Twoim celem jest magazynowanie większej ilości wody pitnej, możesz wybrać zasobnik buforowy na ciepłą wodę użytkową, w który wbudowany jest mniejszy zasobnik na wodę pitną.

W dzisiejszych czasach najbardziej wydajne są zasobniki buforowe warstwowe. Temperatura wody jest rozdzielana warstwowo – od najzimniejszej na dole po najcieplejszą na górze. Największą zaletą takiego rozwiązania jest to, że nawet krótkie podgrzanie górnej warstwy wody pozwala na ogrzanie jej do takiej temperatury, aby była wykorzystywana przez domowników. Dodatkowo uzupełnienie zasobnika nie grozi powstaniem zawirowań i rozwarstwienia temperatur, a niska temperatura na dole zasobnika podwyższa wydajność systemu solarnego i efektywność urządzeń kondensacyjnych.

 

Zasobniki ciepła a energia odnawialna

Jeśli chcesz postawić na technologie ekologiczne np. pompy ciepła, zasobniki są bardzo ważnym elementem. Stanowią one bardzo przydatne rozwiązanie, np. w sytuacji, gdy np. słońce nie świeci. Dzięki temu, że zasobnik jest dobrze zaizolowany i przy tym bardzo wydajny, będzie dłużej przechowywał ciepło. Zasobnik połączony z instalacją związaną z OZE to bardzo pozytywne podejście do środowiska naturalnego. Sprawdza się zwłaszcza w domach pasywnych, a najbardziej wtedy, kiedy stawiasz na eko-prąd. Energia elektryczna jest niezbędna, do pracy pompy ciepła, a dokładnie sprężarki. Panele słoneczne są wykorzystywane głownie do przygotowywania ciepłej wody pitnej a pompa ciepła ogrzewa zasobnik grzewczy. Jeśli powstanie nadpodaż energii cieplnej, wówczas można wykorzystać ją również do ogrzania budynku. Jeśli wybierzesz ten rodzaj ogrzewania, musisz postawić na duży i wydajny zasobnik. Jednym z nich jest model SPU-2 do 5000 litrów. Wspomaga on ogrzewanie i wyposażony jest w zdejmowalną izolację termiczną i gładkorurowy wymiennik ciepła. Nie generuje wysokich strat ciepła, dzięki jakościowej izolacji termicznej 100 mm.

 

Czy warto inwestować w zasobnik?

Wszystko zależy od tego, jaka jest Twoja sytuacja mieszkaniowa i jaki zasobnik będzie spełniał Twoje oczekiwania. Zakup zasobnika zależny jest od wielu aspektów np. rodzaju źródła ciepła, ilości domowników czy wielkości lokum. Wybrany przez Ciebie zasobnik musi być dobrze dobrany pod kątem danego źródła ciepła. Instalacje oparte o OZE powinny mieć jeden lub kilka wymienników ciepła, które pozwalają na prawidłową eksploatację tych instalacji. Jednym z modeli oferowanym przez firmę WOLF jest zasobnik ciepłej wody użytkowej SEM-1/2, który wykonany jest ze stali z dwuwarstwową powłoką emaliowaną ze stali i 2 gładkorurowymi wymiennikami ciepła. Wyposażony jest w dodatkowe przyłącze do ogrzewania elektrycznego i generuje niskie straty ciepła, dzięki wysokiej klasy twardej piance PU i izolacji poliestrowej pod kołnierzem folii. Jeśli nie wiesz, na jaki zasobnik ciepła się zdecydować, najlepiej zapytaj o opinię fachowca, np. z firmy WOLF.

 

 Jeśli chcesz zapoznać się z pełną ofertą zasobników ciepła producenta WOLF, koniecznie zapoznaj się z ofertą na stronie Instal-Konsorcjum.  

 

Przeczytaj także: 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK
 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska