5 powodów, by zainwestować w kocioł kondensacyjny
Dodano 16.02.2022
Kocioł kondensacyjny to obecnie jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań. Nowoczesna technika, dzięki której użytkownik może liczyć na oszczędności, wysoką sprawność urządzenia, czy bezpieczeństwo użytkowania. Nie bez znaczenia jest również cena tego typu produktów, która obecnie raczej nie odbiega od kosztów tradycyjnych urządzeń grzewczych.
Z artykułu dowiesz się:
- Dlaczego wysoka sprawność kotła kondensacyjnego stanowi o jego przewadze nad innymi rozwiązaniami?
- Dlaczego zamknięta komora spalania to jeden z powodów, dla których warto zainwestować w kocioł kondensacyjny?
- Jak wygląda trwałość kotła kondensacyjnego?
- Czy kocioł kondensacyjny jest rozwiązaniem ekologicznym?
- Jak wygląda użytkowanie kotła kondensacyjnego? Czy jest łatwiejsze?
Piec kondensacyjny jest doskonałą alternatywą dla innych kotłów gazowych starszego typu, które były wykorzystywane do tej pory. Jest to także rozwiązanie idealne dla osób, którym zależy na tym, aby do procesu ogrzewania budynku nadal wykorzystywać urządzenia opierające swoją pracę na paliwach stałych. Istnieje wiele powodów, dla których warto wymienić stary kocioł gazowy na nowe rozwiązanie. W dzisiejszym wpisie przedstawimy pięć najważniejszych, które warto rozważyć, decydując się na modernizację instalacji grzewczej.
Dlaczego wysoka sprawność kotła kondensacyjnego stanowi o jego przewadze nad innymi rozwiązaniami?
Jedną z największych zalet, jakie wyróżniają kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny lub jednofunkcyjny jest większa sprawność w porównaniu do tradycyjnych, niekondensacyjnych rozwiązań.
Sprawnością kotła określa się stosunek energii cieplnej użytecznej, która generowana jest przez urządzenie do ilości energii, którą dostarcza się do kotła dzięki stosowanemu paliwu. Przyglądając się piecom gazowym kondensacyjnym nie sposób nie zauważyć, że urządzenia te korzystają nie tylko z energii, która zostaje do nich wprowadzona wraz z paliwem, ale także z ciepła, jakie powstaje w procesie spalania. Trzeba pamiętać o tym, że spalanie gazu (bez względu na to, czy jest to gaz ziemny, czy płynny) generuje powstawanie pary wodnej, która jest jednym z produktów reakcji. Dzięki jej skropleniu dochodzi do odzysku utajonego ciepła oraz ochłodzenia produktów spalania. To właśnie takie działanie kotła kondensacyjnego sprawia, że wyróżnia się on na rynku wysoką sprawnością, która może wynosić maksymalnie 109%. Oznacza to, że piec gazowy kondensacyjny pozyskuje około 11% więcej energii cieplnej, niż kotły niekondensacyjne (podczas spalania tej samej ilości gazu). Co więcej, mniejsza temperatura spalin, które opuszczają kocioł sprawia, że użytkownik może liczyć także na mniejsze straty kominowe.
Dlaczego zamknięta komora spalania to jeden z powodów, dla których warto zainwestować w kocioł kondensacyjny?
Kotły gazowe kondensacyjne, bez względu na to czy są jednofunkcyjne czy dwufunkcyjne, wyróżniają się na rynku zamkniętą komorą spalania. Oznacza to, że do prawidłowej pracy wykorzystują powietrze, które dochodzi do nich za pomocą specjalnego przewodu powietrzno-spalinowego z zewnątrz budynku. Rozwiązanie to sprawia, że tego typu kotły gazowe kondensacyjne posiadają wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest z pewnością bezpieczeństwo użytkowania urządzenia. Wszystko za sprawą uniezależnienia działania kotła od powietrza, które znajduje się w budynku. Lepsza separacja komory spalania od otoczenia sprawia, że nie dochodzi do ulatniania się tlenku węgla, który jest niebezpieczny dla zdrowia i życia użytkowników.
Kolejną zaletą zamkniętej komory spalania w kotłach kondensacyjnych są względy ekonomiczne. Praca tego urządzenia sprawia, że nie dochodzi do wychładzania się pomieszczeń przez otwory nawiewne. Co więcej, specjalna konstrukcja pozwala na to, aby wytworzone spaliny ogrzały jednocześnie powietrze, które kierowane jest do komory.
Jak wygląda trwałość kotła kondensacyjnego?
Ciecz, która wykrapla się w wymienniku gazowym kotła kondensacyjnego nazywa się kondensatem. Posiada on kwaśny odczyn pH, które mieści się w granicy od 3,5 do 5,5. Można zatem mówić o lekkiej kwaśności, która jednak wymaga zastosowania w piecu specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych.
Tradycyjne kotły dostępne na rynku nie są odporne na kondensat, dlatego też projektuje się je do zupełnie innej pracy i innych systemów kominowych.
Kotły gazowe kondensacyjne wykonane są z trwałych materiałów, które są odporne na działanie kondensatu. Przede wszystkim należy zwrócić tutaj uwagę na wymiennik główny, który wykonany jest ze specjalnego stopu aluminium albo ze stali szlachetnej. Dzięki temu gazowe kotły kondensacyjne są niezwykle trwałe, co sprawia, że mogą działać bez zarzutu przez wiele lat.
Czy kocioł kondensacyjny jest rozwiązaniem ekologicznym?
Porównując kondensacyjne kotły gazowe do kopciuchów lub niekondensacyjnych kotłów gazowych, z pewnością można stwierdzić, że są mniejszym obciążeniem dla środowiska naturalnego. Większa sprawność urządzenia sprawia, że potrzebuje ono mniej paliwa, a co za tym idzie, produkuje znacznie mniej spalin.
Jak wygląda użytkowanie kotła kondensacyjnego? Czy jest łatwiejsze?
Kolejną zaletą tego rozwiązania jest również wygoda użytkowania pieca gazowego. Urządzenie jest praktycznie bezobsługowe. Proces spalania gazu i jego dostarczania do kotła jest całkowicie zautomatyzowany i nie wymaga od użytkownika więcej niż nastawienia odpowiednich parametrów na panelu obsługi. Jest to istotne w przypadku starszych i schorowanych użytkowników, którzy nie poradziliby sobie z ładowaniem pieca, czyszczeniem kotłowni, czy kontrolą procesu spalania.
Podsumowanie
Decydując się na kotły gazowe kondensacyjne użytkownik może mieć pewność, że nie tylko zaoszczędzi podczas użytkowania urządzenia, ale także będzie mógł liczyć na jego bezobsługową pracę. Co więcej, warto również mieć na uwadze możliwość uzyskania dotacji na zakup i montaż urządzenia, jeśli w ich okolicy dostępne są różnego rodzaju programy. Dzięki temu zakup rozwiązania nie będzie problemem.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat kotłów kondensacyjnych? Skontaktuj się ze specjalistami, których zatrudnia każda hurtownia instalacyjna należąca do Grupy Instal-Konsorcjum.
Przeczytaj także:
Autor: Aneta Wojtczak
Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl!
Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!