Produkty

Dlaczego warto wykorzystywać odnawialne źródła energii? - Zielona Transformacja

Dodano 15.03.2022

Technologie słoneczne, wodne, wiatrowe i geotermalne są obecnie najpopularniejszym źródłem energii na świecie. Wykorzystywane są zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy. OZE pozwalają im czerpać korzyści, jakie ze sobą niosą. Warto zatem poznać zalety i wady tego rozwiązania. Dziś opowiemy o nich, ze szczególnym uwzględnieniem energii słonecznej. 

 

Jakie są zalety odnawialnych źródeł energii? 

Decydując się na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, da się zauważyć, że w stosunku do paliw kopalnych mają one wiele zalet. Poniżej przedstawiamy najważniejsze, które związane są w dużej mierze z ekologią. 

OZE nigdy się nie skończą 

Technologie oparte na odnawialnych źródłach energii, wykorzystują zasoby, które pochodzą bezpośrednio ze środowiska naturalnego. W ich skład wchodzi światło słoneczne, wiatr, woda i biomasa (są to jedne z najpopularniejszych paliw naturalnych). OZE, dzięki temu, że pochodzą z ziemi, powietrza i słońca, nigdy się nie wyczerpią. Tego samego nie można powiedzieć o tradycyjnych paliwach kopalnych, które z czasem będą trudniejsze do zdobycia. Kończące się pokłady węgla, zamykające się kopalnie ze względu na nieopłacalność inwestycji oraz eksploatacji będą (i już są) ogromnymi wyzwaniami na rynku energetycznym. Będzie to przekładać się nie tylko na koszt ich wydobycia, ale także na wpływ na ekologię. 

Mniejsze wymagania dotyczące konserwacji 

Nie wszystkie (jednak spora większość) technologie, jakie oparto na energii odnawialnej, wymagają mniejszej konserwacji niż generatory, które wykorzystują tradycyjne rodzaje paliw. Dzieje się tak, ponieważ np. turbiny wiatrowe lub panele słoneczne, posiadają niewiele ruchomych elementów. Co więcej, nie wymagają one łatwopalnych źródeł energii, które pozwolą im prawidłowo działać. Mniejsze wymagania dotyczące konserwacji oznaczają większe oszczędności oraz więcej wolnego czasu.

 

Energia odnawialna pozwala zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy 

Wybierając odnawialne źródła energii, użytkownik jest w stanie (w dłuższej perspektywie czasu) zaoszczędzić sporo pieniędzy. Mowa tutaj nie tylko o kosztach utrzymania całej instalacji, ale także o kosztach operacyjnych. Nie bez znaczenia jest także koszt paliwa, którym zasilana jest instalacja — wiatr, woda, słońce, para, czy inne naturalne paliwa są całkowicie darmowe. Dzięki temu, systemu nie trzeba tankować. Wielkość oszczędności będzie różna, w zależności od wykorzystanej technologii i innych istotnych czynników. W większości przypadków użytkownicy są w stanie zaoszczędzić dziesiątki tysięcy złotych. 

OZE są bezpieczne dla środowiska naturalnego i zdrowia 

Energia, która wytwarzana jest z odnawialnych źródeł energii, emituje do atmosfery niewielką ilość gazów cieplarnianych oraz innych zanieczyszczeń. Oznacza to, że jest bezpieczna dla środowiska naturalnego, ponieważ pozostawia mniejszy ślad węglowy. W czasie, kiedy spalane jest paliwo kopalne, do atmosfery emitowane są duże ilości gazów cieplarnianych. Niektórym udowodniono, że przyczyniają się do zwiększenia globalnych temperatur, które przekładają się na zwiększoną częstotliwość ekstremalnych zjawisk atmosferycznych. 

Paliwa kopalniane podczas spalania emitują nie tylko gazy cieplarniane, ale również inne szkodliwe zanieczyszczenia. Mogą one prowadzić do problemów ze zdrowiem, w szczególności z układem oddechowym i sercem. Energia odnawialna sprawia, że w powietrzu pojawia się znacznie mniej szkodliwego zapylenia. Dzięki temu użytkownik przyczynia się do znacznej poprawy zdrowia społeczeństwa i atmosfery. 

Zmniejszenie zanieczyszczeń, które wychodzą z naszych domostw sprawi, że być może zniknie kaszel, ból w płucach czy problemy z oddychaniem (które mogą być efektem nieświadomego podtruwania naszego organizmu przez spaliny i inne zanieczyszczenia). 

 

Czy energia odnawialna posiada jakieś wady? 

Każde rozwiązanie posiada jakieś mankamenty, które powodują, że zanim zostanie wybrane, użytkownik rozważy wszystkie "za" i "przeciw". Nie inaczej jest z odnawialnymi źródłami energii. W tym wypadku także można znaleźć kilka aspektów, które dla niektórych osób będą wadami. Przedstawiamy je poniżej. 

Wysokie koszty początkowe inwestycji 

Choć odnawialne źródła energii pozwalają na spore oszczędności, instalacja odpowiedniej technologii jest zazwyczaj droższa, niż tradycyjnych generatorów energii. Aby potencjalny użytkownik nie odczuwał zwiększonych nakładów finansowych, stworzono różnego rodzaju programy i zachęty finansowe. Są one w stanie złagodzić niedogodności związane z początkowymi kosztami, jakie trzeba ponieść. 

Możliwość przechowywania wytworzonej energii 

Niektóre rodzaje OZE nie są w stanie w sposób ciągły dostarczać odpowiedniej ilości energii. Na przykład wiatr nie zawsze wieje, a zachmurzenie powoduje docieranie do powierzchni Ziemi mniejszej ilości promieniowania słonecznego. Dlatego też warto w odpowiedni sposób ją zmagazynować. Na rynku występuje wiele rozwiązań tego problemu. Między innymi są to magazyny energii elektrycznej w postaci akumulatorów. Obecnie są one stosunkowo drogie, lecz istnieje możliwość dofinansowania np. z programu Mój Prąd 5.0, co zdecydowanie sprawi, że takie rozwiązanie będzie osiągalne dla większej ilości domostw w naszym kraju.

Oprócz akumulatorów, istnieje również możliwość magazynowania energii w wodorze (sprężonym lub ciekłym). Polega to na procesie chemiczno-fizycznym zwanym elektrolizą, gdzie podczas nadwyżki produkcji prądu, pod wpływem napięcia elektrycznego, produkowany jest wodór, który następnie, w przypadku zapotrzebowania na energię, przechodzi przez ogniwo wodorowe, tworząc z powrotem energię elektryczną na nasze potrzeby. Jest to rozwiązanie przyszłościowe, lecz na ten moment drogie i obarczone niską sprawnością obu procesów. 

Dla większych elektrowni odnawialnych możliwe jest również mechaniczne lub grawitacyjne magazynowanie energii  - np. w kołach zamachowych lub specjalnych wagonach i ciężarach, którym podczas nadwyżki prądu, przekazuje się energię, np. podnosząc w górę ciężar, a następnie podczas zapotrzebowania na prąd, spuszcza się taki obiekt, generując przy tym prąd. Jest to rozwiązanie rozwojowe, lecz już stosowane (przykład - grawitacyjny magazyn wieżowy firmy Energy Vault). Na podobnej zasadzie działają również elektrownie szczytowo-pompowe. 

Jeśli mowa o bardziej przyziemnych i już znanych rozwiązaniach, magazynowaniem energii można nazwać też np. wykorzystanie energii elektrycznej pochodzącej z paneli fotowoltaicznych do podgrzania i magazynowania wody w bojlerze. Z kolei do magazynowania ciepła stosuje się bufory lub zmiennofazowe magazyny ciepła (są one również stosowane w wielu helioelektrowniach, gdzie czynnikiem magazynującym są hydraty soli). 

Warto pamiętać, że w miarę upływu czasu rosną możliwości magazynowania energii. Wszystko za sprawą rozwoju coraz bardziej nowoczesnych technologii oraz coraz większym zainteresowaniu ludzkości w tym temacie. Bez wątpienia, jest to technologia przyszłości oraz taka, dzięki której możliwe jest bycie w 100% niezależnym energetycznie.

Jaki z tego wniosek? 

Jak widać powyżej — bez względu na to gdzie mieszkamy, energia odnawialna jest w stanie zasilać instalacje, które wykorzystają ją do ogrzania domów, czy przygotowania ciepłej wody użytkowej. Co więcej, łącząc różne technologie, jak np. pompy ciepła i panele fotowoltaiczne, użytkownik jest w stanie stworzyć prawie bezkosztowy eksploatacyjnie i samowystarczalny system, który pozwoli mu na spore oszczędności. 

Podsumowanie 

Porównując zalety i wady energii odnawialnej, nie sposób nie zauważyć, że pozytywy znacznie przeważają nad negatywami. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na stworzenie instalacji opartych na odnawialnych źródłach energii. Można również zastosować układy hybrydowe, w którym energia jest w pewnej części dostarczana przez źródła odnawialne - jest to idealne rozwiązanie przejściowe dla osób, które nie chcą za jednym razem inwestować w zintegrowany system OZE.

Warto pamiętać, że przejście na systemy, które wykorzystują energię odnawialną sprawi, że użytkownik nie tylko zaoszczędzi pieniądze, ale także będzie promował zdrowsze i czystsze środowisko naturalne, które jest istotne zarówno dla planety, jak i kolejnych pokoleń. 

 

Przeczytaj także: 

 
 

Autor: Aneta Wojtczak 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl! 

 

 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!