Europejski Zielony Ład — co to jest, założenia, cel, korzyści? - ZIELONA TRANSFORMACJA
Dodano 08.02.2022
Europejski Zielony Ład jest strategią, która zakłada przekształcenie Unii Europejskiej w konkurencyjną i nowoczesną gospodarkę mającą minimalny wpływ na środowisko naturalne. Do głównych założeń wspomnianego plany należy przede wszystkim osiągnięcie w 2050 roku zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych netto, który uda się uzyskać w sprawiedliwy i zrównoważony społecznie sposób. Nie ulega wątpliwości, że cel jest ogromnym wyzwaniem, jednak wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań energetycznych oraz aktywne postępowanie przedsiębiorstw mogą spowodować, że zostanie osiągnięty sukces zielonej transformacji gospodarki.
Nie ulega wątpliwości, że degradacja środowiska, a także zmiany klimatyczne są ogromnym zagrożeniem dla Europy oraz świata. Dlatego też, aby stawić czoło wyzwaniom, powstał Europejski Zielony Ład. Głównym celem wspomnianego planu działania jest:
- osiągniecie zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych — do 2050 roku;
- oddzielenie wzrostu gospodarczego od używanych do produkcji zasobów;
- działanie, które sprawi, że żaden region i żadna osoba nie pozostaną w tyle.
Europejski Zielony ład finansowany będzie ze środków, które stanowią ⅓ kwoty 1,8 bln euro, która została przeznaczona na inwestycje, których celem jest plan odbudowy NextGenerationEU, a także ze środków, które będą pochodziły z siedmioletniego budżetu Unii Europejskiej.
KE przyjęła pakiet wniosków ustawodawczych, których celem jest dostosowanie unijnej polityki energetycznej, klimatycznej, podatkowej i transportowej na potrzeby realizacji Zielonego Ładu, w szczególności ograniczenia emisji gazów cieplarnianych netto do 2030 r. o co najmniej 55%, w porównaniu z emisją, jaką odnotowane w 1990 roku.
Jakie cele zakłada Europejski Zielony Ład?
Brak zależności wzrostu gospodarczego od zużycia surowców naturalnych oraz neutralność klimatyczna to dwa cele, które wymieniane są w Europejskim Zielonym Ładzie. Plan działań Unii Europejskiej zakłada całkowitą transformację dziedzin życia i przemysłu, dzięki czemu możliwe będzie osiągnięcie wymienionych założeń.
Komisja Europejska chce zachęcać europejskich przedsiębiorców do przejścia na gospodarkę, która zakłada obieg zamknięty. Chodzi głównie o branże, które podczas produkcji zużywają wiele surowców. Mowa tutaj głównie o przemyśle odzieżowym, budownictwie, przemyśle elektrycznym oraz produkującym tworzywa sztuczne.
KE zakłada, że do 2030 roku uda się ponownie przetworzyć wszystkie opakowania, które są używane na terenie Unii. Co więcej planuje także wdrożyć plan, który zakłada produkcję wyrobów wielokrotnego użytku, które są trwałe i możliwe do naprawy.
Kolejnym krokiem w ramach realizacji Europejskiego Zielonego Ładu będzie przygotowanie standardów, które będą właściwie określać wpływ usług i produktów na środowisko. Dzięki temu KE chce wyeliminować tzw. nieuczciwy zielony PR, który zapewnia o nieprawdziwej ekologiczności działań firm.
Jakich korzyści można spodziewać się po wprowadzeniu Europejskiego Zielonego Ładu?
Europejski Zielony Ład ma na celu poprawę dobrostanu i zdrowia obywateli, szczególnie przyszłych pokoleń. Korzyści z jego realizacji to przede wszystkim:
- zdrowe gleby, świeże powietrze, czysta woda, a także różnorodność biologiczna;
- energooszczędne, wyremontowane budynki;
- przystępna cenowo i przede wszystkim zdrowa żywność;
- poprawa jakości transportu publicznego, w tym atrakcyjne ceny za korzystanie z niego;
- ekologiczne innowacje technologiczne;
- czystsza energia;
- produkty wielokrotnego użytku, które nawet jeśli się zepsują, będzie można naprawić i ponownie wykorzystać lub poddać recyklingowi;
- konkurencyjny w skali globalnej oraz odporny przemysł;
- nabycie umiejętności, które są niezbędne do transformacji;
- przyszłościowe miejsca pracy.
Jakie inicjatywy proponuje się w ramach Europejskiego Zielonego Ładu?
Aby Europejski Zielony Ład mógł prawidłowo zadziałać, musi wymagać podejścia całościowego. Mowa tutaj o udziela wszystkich działań oraz polityk UE. Komunikat Komisji Europejskiej zakłada zatem szereg inicjatyw, które są ze sobą ściśle powiązane. Co więcej, w ramach Zielonego Ładu wszystkie obecne polityki, które mają związek z neutralnością klimatyczną poddane zostaną przeglądowi i jeśli zajdzie taka potrzeba — zmienione, dzięki czemu możliwe będzie dostosowanie ich do większych ambicji klimatycznych. Mowa tutaj przede wszystkim o przepisach, które traktują o emisji gazów cieplarnianych, energii odnawialnej, a także efektywności energetycznej.
Do inicjatyw, które spowodują, że cele Europejskiego Zielonego ładu zostaną osiągnięte należą:
Europejskie prawo klimatyczne
W ramach tego prawa Komisja Europejska chce zapisać w ustawodawstwie cel, który wyznaczono na 2050 rok. Mowa tutaj o neutralności klimatycznej. Co więcej, wspomniane przepisy mają ustanowić ramy prawne, które są niezbędne do jego realizacji.
Unijna strategia na rzecz bioróżnorodności 2030
Strategia została przyjęta w maju 2020 roku. Zakłada nakierowanie europejskiej bioróżnorodności na ścieżkę odbudowy, dzięki czemu przysłuży się ona nie tylko planecie klimatowi i planecie, ale także ludziom. Do głównych działań, które proponowane są w tej strategii należą m.in.: odbudowa zdegradowanych ekosystemów, dzięki zwiększeniu areału rolnictwa ekologicznego, wzmocnienie obszarów chronionych w Europie, ograniczenie stosowania w rolnictwie pestycydów, sadzenie drzew.
Strategia "Od pola do stołu"
Dzięki niej Unia Europejska chce osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Aby to się udało UE chce przestawić obecny system żywnościowy na model zrównoważony. Co więcej, strategia zakłada również zapewnienie wystarczającej podaży niedrogiej żywności, która jest bogata w składniki odżywcze (w ramach możliwości naszej planety); zagwarantować zrównoważoną produkcję i konsumpcję żywności oraz zdrowe odżywianie; ograniczenie strat i marnowania żywności; przeciwdziałanie oszustwom żywnościowym w łańcuchu dostaw; polepszenie bytu zwierząt.
Europejska strategia przemysłowa i plan działania, który dotyczy gospodarki mającej zamknięty obieg
UE ma nadzieję, że przemysł europejski będzie kierował transformacją w sposób, który pozwoli doprowadzić do neutralności klimatycznej i przywództwa cyfrowego. Miałby on umożliwić i przyspieszyć innowacje, wzrost i zmiany.
Zaniechanie wykorzystywania zasobów do wzrostu gospodarczego, a także przechodzenie na systemy produkcyjne oraz konsumpcyjne, który jest obiegiem zamkniętym ma być kluczowe dla osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 roku.
Mechanizm sprawiedliwej transformacji
Inicjatywa ta ma na celu wprowadzenie przez UE mechanizmu sprawiedliwej transformacji, co oznacza, finansowe i techniczne wsparcie regionów, które w większym stopniu ucierpiałyby w wyniku przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną. W okresie 2021 - 2027 UE zaplanowała na ten cel między 65-75 mld EUR.
Pierwszym filarem wspomnianego mechanizmu jest Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, którego budżet wynosi 17,5 mld EUR. Wydatki z budżety UE będą uzupełniana krajowym współfinansowaniem oraz transferami z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a także Europejskiego Funduszu Społecznego+.
Czysta, przystępna cenowo i bezpieczna energia
Inicjatywa zakłada dekarbonizację sektora energetycznego, która będzie odgrywała główną rolę w dążeniu do neutralności klimatycznej.
Strategia, która odnosi się do chemikaliów
Strategia ta określa długofalową wizję unijnej polityki, która dotyczy chemikaliów. Unia Europejska wraz z państwami członkowskimi chcą:
- działać na rzecz nietoksycznego środowiska;
- chronić ludzkie zdrowie;
- zwiększyć atrakcyjność przemysłu.
Wspomniana strategia jest zasadniczą częścią Europejskiego Zielonego Ładu.
Zrównoważona i inteligentna mobilność
Zakłada, że aby osiągnąć zerową emisję netto, konieczne jest wprowadzenie zrównoważonego i inteligentniejszego sektora mobilności. Aby możliwe było osiągnięcie neutralności klimatycznej, szacuje się, że emisje sektora transportu muszą zmniejszyć się do 2050 roku o 90%.
Fala renowacji
Założenie to ma zintensyfikować renowacje na terenie UE. Dzięki temu sektor budynków zostałby zachęcony do współudziału w zaplanowanej na 2050 rok neutralności klimatycznej.
Strategia leśna
Jest jedną z głównych elementów Europejskiego Zielonego Ładu na okres do 2030 roku. Jej założenia parte zostały na strategii ochrony bioróżnorodności i jest kluczowym elementem wysiłków, które pozwolą ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 roku.
Przeczytaj także:
- Dofinansowanie do wymiany pieca – jak je uzyskać?
- Jakie obowiązki muszą spełnić właściciele nieruchomości?
Autor: Aneta Wojtczak
Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl!
Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!