Produkty

Jak oblicza się potrzebną moc grzewczą kotła?

Dodano 27.06.2022

Moc grzewcza kotła jest jednym z najważniejszych parametrów, które należy brać podczas kupowania tego urządzenia grzewczego. Kiedy projektujesz dom jedno- lub wielorodzinny będziesz miał do wyboru różną moc kotła. Choć na początku odpowiedni dobór mocy grzewczej kotła może wydawać się dość skomplikowane, to jednak, jak to mówią „Strach ma wielkie oczy”. Obliczenie mocy grzewczej kotła nie należy do zbyt trudnych zadań, jednak należy pamiętać też o tym, że lepiej nie pomylić się w obliczeniach.

 

 

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Jakie są najważniejsze parametry techniczne nowoczesnych kotłów?
  2. Ile kW pieca na m2?
  3. Jaka moc pieca gazowego do domu o powierzchni 120 m2?

Zobacz inne nasze PORADY 


Najważniejsze parametry techniczne nowoczesnych kotłów

 

Zanim przejdziemy do metody obliczania mocy grzewczej kotła, najpierw warto przybliżyć sobie podstawowe pojęcia dotyczące tego urządzenia, które z pewnością warto znać.

 

·  Nominalna moc cieplna (kW) – parametr ten określa energię, którą jest w stanie wytworzyć kocioł. Wszystko zależne jest od stosowanego paliwa. Aby określić wartość kW, należy przeliczyć ją według tego wzoru – Nominalna moc cieplna [kW] = (Wartość kaloryczna danego rodzaju paliwa [kJ]) / (Czas spalania w kotle [s]).  Wartość kaloryczności danego paliwa powinna być napisana na jego opakowaniu. Natomiast czas spalania jest uzależniony od parametrów ustawionych na kotle.

·  Zakres mocy kotła (kW) – jest to przedział, w którym kocioł gazowy dwufunkcyjny kondensacyjny najbardziej wykorzystuje swój potencjał. Zakres mocy wynosi od 30 do 100% nominalnej mocy cieplnej. Polska mieści się w takim klimacie, w którym występuje tylko ok. 90 naprawdę ciepłych dni, a więc wtedy praca kotła ogranicza się do przygotowywania c.w.u. Zakres mocy pozwala na zaplanowanie i określenie kosztów ponoszonych w okresie letnim, jak i zimowym.

·  Powierzchnia do ogrzania (m2) – wartość ta jest umowna, dlatego należy przyjąć, że jest to wartość podawana dla budynków stawianych zgodnie z aktualnymi ustaleniami normatywnymi i standardami dzisiejszego budownictwa. Każdy stawiany budynek jest trochę inny, dlatego każdy inwestor powinien samodzielnie ocenić, jaki jest stan izolacji budynku.

·  Powierzchnia grzewcza kotła (m2) – informuje o wewnętrznej powierzchni kotła, która stanowi wymiennik odbierający ciepło wprost z paleniska i gazów spalinowych. Wartość ta jest bardzo mocno związana z nominalną mocą kotła.  Konstrukcja kotła i dłuższa droga gazów ciepłowniczych w środku kotła umożliwia pobieranie minimalnie 90% energii cieplnej, która powstała ze spalenia paliwa.

 

Ile kW pieca na m2?

 

Moc kotła, która obliczana jest w kilowatach, oznacza maksymalną moc, którą kocioł jest w stanie osiągnąć po zużyciu paliwa. Aby wykonać obliczenia, należy wziąć pod uwagę powierzchnię i wysokość danego pomieszczenia. Aby obliczyć, ile kW pieca na m2 potrzeba, należy wykonać to działanie – powierzchnia x wysokość x 40 lub 48 W. Osiągnięty wynik należy przeliczyć na kilowaty. Należy pamiętać, że im starszy budynek, tym większe będzie zużycie mocy pieca. Można również przyjąć, że 1 kW poradzi sobie z ogrzaniem 10 m2.

 

Jaka moc pieca gazowego do domu o powierzchni 120 m2?

 

Zastanawiasz się, jak dobrać moc kotła gazowego dla domu, którego powierzchnia wynosi ok. 120 m2?  Powierzchnia ta jest jak najbardziej optymalna, dlatego warto wziąć pod uwagę rozkład pomieszczeń, a także zastosowaną izolację, aby móc zaoszczędzić na ogrzewaniu. Aby obliczyć moc kotła potrzebnego do ogrzania domu o powierzchni 120m2, warto przyjąć, że 1 kW jest w stanie ogrzać ok. 10 m2 powierzchni domu. Trafną odpowiedzią nie jest jednak wartość 12 kW, ponieważ jeśli piec ma również przygotowywać ciepłą wodę użytkową, wówczas należy dołożyć do obliczeń również moc potrzebną do jej ogrzania. W zależności od ilości domowników i łazienek należy doliczyć od 7 do 13 kW. Dlatego też fachowcy dla domu o powierzchni 120 m2 polecają kotły gazowe o mocy od 19 do 25 kW.

 

Chcesz zakupić kocioł gazowy kondensacyjny od sprawdzonego producenta? Niejedna hurtownia instalacyjna współpracująca z Instal-Konsorcjum jest w stanie zaproponować Ci najlepsze z możliwych rozwiązań!

 

Przeczytaj także: 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK

 

 

 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl 

 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!