Produkty

Plan działania w zakresie energii słonecznej na rzecz szybszej dekarbonizacji i większego bezpieczeństwa energetycznego w Europie do 2030 r.

Dodano 30.06.2022

W notatce prasowej SPIUG (Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych) czytamy, że w dniu 27 czerwca 2022 roku Sektor ogrzewania i chłodzenia energią słoneczną uruchamia "Energising Europe with Solar Heat". Jest to plan działania na rzecz energii słonecznej dla Europy, który zakłada znaczne przyspieszenie wysiłków mających doprowadzić do dekarbonizacji ciepła oraz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego. Sukces ma być osiągnięty za sprawą masowego wdrażania technologii energii słonecznej, jaka zostanie wykorzystana w europejskich budynkach i przemyśle. 

Z artykułu dowiesz się: 

  1. Kiedy została uruchomiona "mapa drogowa" planu działania? 
  2. Czego oczekuje się w ramach planu działania w zakresie energii słonecznej? 
  3. Co zawiera "mapa drogowa" planu działania? 

 

W momencie, kiedy Komisja Europejska opublikowała plan REPowerEU oraz strategię EU dotyczącą energii słonecznej, sektor ogrzewania oraz chłodzenia energią słoneczną przedstawił uzupełniający plan działania, który dotyczy energii słonecznej dla Europy. Podkreślił jednocześnie wkład, jaki sektor jest w stanie ponieść dekarbonizując i decentralizując sektor energetyczny do 2030 roku. 

logo SPIUG 

Kiedy została uruchomiona "mapa drogowa" planu działania? 

Mapa drogowa przedstawiona przez Sektor ogrzewania i chłodzenia energią słoneczną została oficjalnie uruchomiona w dniu 20 czerwca 2022 roku. Miało to miejsce w czasie trwania wydarzenia pt."Dekarbonizacja ciepła: strategiczny imperatyw dla UE", które odbyło się w Brukseli. Zgromadziło ono mocodawców oraz przedstawicieli sektora energii słonecznej, a także innych gałęzi przemysłu. Głównym celem tego wydarzenia było omówienie kwestii istotnego znaczenia dekarbonizacji ciepła w reakcji Unii Europejskiej na kryzys klimatyczny, a także kryzys bezpieczeństwa energetycznego. Podkreślono  na nim także rolę ciepła słonecznego w znacznym przyspieszeniu transformacji energetyki. 

wiatraki wytwarzające prąd 

Czego oczekuje się w ramach planu działania w zakresie energii słonecznej? 

Oczekuje się, że w ramach planu, do 2030 roku ciepło słoneczne osiągnie 140 GWt zainstalowanej mocy, co pozwoli stworzyć ponad 250 tys. zielonych miejsc pracy, zastępując jednocześnie do 12,1 mld m³ importowanego gazu. Co więcej, pozwoli to na zapewnienie 33 Mt rocznych oszczędności, jeśli chodzi o emisję dwutlenku węgla. Warto tutaj zwrócić uwagę na to, że przy odpowiednim wsparciu finansowym i politycznym, sektor jest w stanie osiągnąć do 2035 roku 500 GWt  i nadal rosnąć, aby w 2050 roku osiągnąć poziom 2000 GWt. 

"Europa nie stoi teraz przed kryzysem gazowym, lecz kryzysem ogrzewnictwa.  Ciepło stanowi połowę energii zużywanej w Europie, a ciepło pochodzące z energii słonecznej ma do odegrania kluczową rolę w odpowiedzi na ten kryzys i transformację energetyczną, jako czyste,  konkurencyjne i niezawodne źródło ciepła dla europejskich domów i przemysłu "- powiedział podczas prezentacji mapy drogowej Pedro Dias, Sekretarz Generalny Solar Heat Europe. 

Wykorzystanie ciepła słonecznego rośnie w Europie od trzech dekad. Porównując tę technologię z innymi, które wykorzystują odnawialne źródła energii, należy podkreślić, że ma ona kilka istotnych zalet. Mowa tutaj przede wszystkim o niższych kosztach i lepszym śladzie środowiskowym. Kolejnymi atutami jest także możliwość recyklingu, a także łatwość integracji z innymi źródłami ciepła wykorzystywanymi w budynkach, do których zaliczyć można kotły albo pompy ciepła działające w instalacjach hybrydowych. 

Ciepło, które pozyskuje się z energii słonecznej wyróżnia się na tle innych rozwiązań tym, że wnosi istotny wkład w strategiczną autonomię Europy oraz w jej gospodarkę. Mowa tutaj o europejskiej technologii solarnej, której producentów rozsiano po całym kontynencie. Dzięki temu mogą oni dostarczyć ponad 90% systemów, jakie instaluje się w poszczególnych krajach Europy. Nie da się ukryć, że sektor wpływa także pozytywnie na europejski bilans handlowy. Na uwagę zasługuje także fakt, że kraje takie jak Grecja czy Austria eksportują ponad połowę wyprodukowanej u siebie energii słonecznej. Warto podkreślić, że także polscy producenci mają ważną pozycję, jeśli chodzi o kolektory słoneczne. 

"Potencjał sektora ciepła odnawialnego, a w szczególności ciepła słonecznego, został niedoszacowany. Bezpośrednie odnawialne rozwiązania cieplne, takie jak ciepło słoneczne, przynoszą ogromne korzyści odporności, bezpieczeństwu i konkurencyjności europejskiego sektora energetycznego. Kluczowe znaczenie ma zapewnienie temu sektorowi takiego samego poziomu wsparcia politycznego i finansowego, jaki został zaoferowany technologiom energii odnawialnej"- powiedział Guglielmo Cioni, wiceprezes Solar Heat Europe. 

panele fotowoltaiczne na dachu 

Co zawiera "mapa drogowa" planu działania? 

Przedstawiona 20 czerwca 2022 roku mapa drogowa zawiera wezwanie do działania, które sektor kieruje do mocodawców zarówno na szczeblu europejskim, jak i krajowym. Warto mieć na uwadze, że zapewnia on ścieżkę niezbędnych działań, których celem jest maksymalizacja potencjału oraz wpływu energii słonecznej w Europie. 

Poza wyższymi celami i przełomowym mechanizmem ustalania cen emisji CO2 sektor energii słonecznej nakazuje konkretne działania, do których należą: 

  • po stronie popytu — promowanie prywatnych inwestycji w OZE oraz efektywność energetyczną, a także wspieranie przedsiębiorstw i konsumentów, jeśli chodzi o finanse. Należy także zachęcać ich do dokonywania zrównoważonych wyborów, które będą dotyczyć ich gospodarstw domowych albo zakładów produkcyjnych, których są właścicielami. 
  • po stronie podaży — rozwój wykwalifikowanej siły roboczej, a także ukierunkowanie wsparcia UE na zwiększenie teraźniejszych zdolności produkcyjnych, które dotyczą energii słonecznej w Europie. 

Omówione wyżej wydarzenie, a także uruchomienie mapy drogowej są skoordynowanymi działaniami, które są ważne w kontekście 30-lecia  Solar Heat Europe. Obie inicjatywy są niezwykle ważnym kamieniem milowym. Jego celem jest uczczenie przeszłych osiągnięć. Co więcej, pozwala ona także na przyjrzenie się przyszłym krokom oraz sposobowi, dzięki któremu sektor energii słonecznej może odegrać kluczową rolę w nieuchronnej transformacji energetycznej, a także obniżeniu emisji, co w konsekwencji będzie oznaczało osiągnięcie zera netto w 2050 roku. 

Żródło: SPIUG (Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych) 

 

Autor: Aneta Wojtczak 

 

Przeczytaj także: 

 
 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK:

 

 
 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl! 

 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!